روشهای تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس آسان نیست و نیاز به اجرای یک دستورالعمل و ضوابط مشخص دارد. پیش از تعریف MS تصمیم گرفتیم که یک نوشته جداگانه درباره راهکارهای تشخیص بیماری MS در سایت هوش کالا منتشر کنیم. در این نوشته سعی می کنیم پاسخ بسیاری از سوالات شما را بدهیم. اما بهتر است در همین آغاز بگویم که هنوز یک آزمایش مشخص و یا تست مشخص برای تشخیص زودهنگام ام اس در دسترس نیست. پس بیماری مولتیپل اسکلروزیس چگونه تشخیص داده می شود؟ با ما همراه باشید.

در نوشته ام اس چیست خواندیم که مالتتیپل اسکلروزیس یا MS  ( به انگلیسی Multiple Sclerosis ) یک بیماری مزمن است که بر مغز ، نخاع  و اعصاب چشم اثر مخرب می گذارد. نتیجه این اثر مخرب میتواند سبب مشکلاتی در تعادل ،بینایی ، کنترل عضلات و دیگر عملکردهای اساسی فرد مبتلا به ام اس شود.

همانطور که در تعریف بالا خواندید ام اس بر چندین ناحیه تاثیر می گذارد. یکی از فاکتورهای مهم برای تشخیص ام اس این است که فرد آسیبی در چند ناحیه داشته باشد. بنابراین بسیاری از آزمایش ها و تست ها به دنبال یافتن آسیب مغزی دیگر است. در ادامه سه ضابطه مهم برای برچسب گذاری این بیماری را ذکر می کنیم.

سه قائده مهم برای تشخیص ام اس :

متخصص نورولوژی براساس تاریخچه پزشکی بیمار ، آزمایشات مختلف ( آزمایش خون ، MRI و..) براساس این سه معیار زیر به تشخیص بیماری MS دست پیدا می کند.

  • شواهدی از اینکه حداقل فرد در دو ناحیه از دستگاه عصبی مرکزی ( CNS ) آسیب داشته باشد. این دو یا چند آسیب باید در محل های جداگانه باشند برای نمونه در مغز ، نخاع یا عصب بینایی
  • شواهدی از اینکه آسیبها نه به یکباره بلکه به مرور در زمانهای مختلف بوقوع پیوسته باشد.
  • رد شدن سایر بیمارها با علائم مشابه ام اس

برای تشخیص زودهنگام ام اس می توان از دستورالعمل هایی که شامل استفاده از MRI و تحلیل مایع مغزی و نخاعی است بهره برد. در ادامه درباره این دو بیشتر توضیح خواهیم داد.

نقش MRI در تشخیص بیماری MS

ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیسی به انگلیسی ( (Magnetic Resonance Imaging (MRI ) یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است.

از ام آر آی برای تشخیص آسیب دوم بیماری که آسیب یک نقطه از دستگاه عصبی اش مشخص شده است می توان استفاده کرد. بدین صورت می توان به آسیب چند ناحیه دیگر نیز پی برد.

MRI همچنین می تواند برای رد دیگر بیماریهای عصبی با علائم مشابه ام اس به متخصص کمک کند. بیماریهای عصبی دیگری نیز هستند که علائم آنها مشابه MS است و تشخیص آنها راحتتر است. پزشک از MRIکمک می گیرد تا وجود اختلالی غیر از MS را رد کند.

پزشک در استفاده از MRI نکات زیر را نیز در نظر می گیرد.

  • ۵ درصد از افرادی که تشخیص ام اس را دریافت کرده اند در لحظه تشخیص هیچ نشانه ای از MS را در ام آر آی خود نشان نداده اند.

نقش آزمایش تحلیل مایع مغزی نخاعی در تشخیص MS

مایع مغزی نخاعی (به انگلیسی: Cerebro Spinal Fluid)، که در اصطلاح پزشکی سی.اس.اف نام دارد مایعی شفاف و بدون رنگ موجود در مغز و نخاع است . نقش اولیه CFS این است که مغز را از ضربات وارده به جمجمه محافظت می کند. همچنین مواد مغذی و مواد شیمیایی را از خون منتقل می کند و مواد زائد را از مغز جدا می کند. بررسی مایع مغزی نخاعی به تشخیص بسیاری از بیماریهای عصبی از جمله MS کمک می کند.

برای شروع، بیمار به پهلو خوابیده در حالیکه زانو به قفسه سینه نزدیک شده است. پوست اطراف کمر تمیز می شود و سپس بخشی از کمر از طریق دارو بی حس می شود. دکتر یک سوزن بلند و نازک و توخالی بین دو استخوان در ستون فقرات قرار می دهد و به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری از مایع را میگیرند. آنالیز این مایع و افزایش پروتئین های خاصی در این مایع می تواند پزشک تشخیص ام اس نزدیک تر کند.


ابزارهای دسترس برای تشخیص زودهنگام ام اس

پزشک برای تشخیص زودهنگام بیماری ام اس از تست ها و آزمایش های متنوعی استفاده می کند. این تست ها شامل ارزیابی وضعیت شرایط ذهنی ، زبانی ، حرکت و هماهنگی عضلات ، تعادل و دیگر حس ها است.

در بسیاری از موارد بررسی تاریخچه پزشکی بیمار اطلاعاتی تشخیصی خوبی را به پزشک می دهد و پزشک را به تشخیص ms دورتر و یا نزدیکتر می کند.

باید در نظر داشته باشیم که هیچ تست یا آزمایش مشخصی برای ام اس وجود ندارد و هر چه است قرار دادن مجموعه از آزمایش ها و تست در کنار هم و رد شدن سایر بیماریهای است.

برخی از بیماریها نظیر بیماری لایم ، بیماریهای وراثتی ، بیماری ایدز ممکن است در دوره ای شرایط مشابه بیماری MS داشته باشند که بسیاری از آزمایش های خون می تواند وجود آنها را رد کند.

دیگر بیماریهای میلین زدا

بیماری میلین‌زدا( به انگلیسی demyelination )  به هر بیماری‌ای در دستگاه عصبی گفته می‌شود که در آن غلاف میلینیاخته‌های عصبی آسیب می‌بیند.

این آسیب، رسانایی پیام‌ها را در اعصاب متأثر، مختل می‌کند. کاهش توانایی رسانش نیز خود موجب ضعف در احساس، حرکت، شناخت، یا دیگر کارکردهای وابسته به اعصاب تحت تأثیر بیماری می‌شود.

MS مشهورترین بیماری است که در آن غلاف میلین آسیب می بیند اما برخی از بیماریهای میلین زدا دیگر نیز وجود دارند.

علت برخی از آنها عوامل ژنتیکی است و برخی نیز عوامل عفونی و یا واکنش های خود ایمنی مسبب آنها است.

برخی از آنها شدت مشکلشان ثابت است و برخی نیز پیشرونده ( به مرور شدت مشکل بیشتر می شود )هستند. دقت داشته باشید که برای تشخیص دقیق ام اس و یا هر اختلال میلین زدا دیگر آزمایش ها و تست های ادواری کمک کننده خواهد بود.

جمع بندی

ما قبلا در وب سایت هوش کالا در نوشته بیماری ام اس چیست ؟ توضیح دادیم که ام اس یک بیماری مزمن است که در آن غلاف میلین رشته های عصبی آسیب می بیند. در این نوشته به طور ویژه درباره تشخیص بیماری
مالتتیپل اسکلروزیس یا تصلب بافت چندگانه صحبت کردیم. خواندیم که برای تشخیص این اختلال هیچ آزمایش یا تست مشخصی وجود ندارد. پزشک از طریق تست ها و آزمایش وجود بیماریهای دیگر را رد می کند تا در نهایت به بیماری ms برسد.

خواندیم که تاریخچه پزشکی بیمار ، نتایج ام آر آی و نتیجه تست تحلیل مایع مغزی نخاعی ( cfs ) در تصمیم گیری پزشک کمک بزرگی می کند. ما سعی کردیم در این نوشته پاسخ سوالات شما را درباره چگونگی تشخیص MS به زبان ساده بدهیم با این اگر هنوز سوالی در اینباره دارید حتما در پایین ، بخش نظرات از ما بپرسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *