تعریف اوتیسم

اوتیسم اختلالی است در مغز که سبب نقص در پردازش اطلاعات کودک می شود. این نقص باعث مشکلاتی در ارتباط و تعامل کودک با افراد پیرامونش خواهد شد.

اوتیسم (Autism) در فارسی به معنی در خودماندگی می باشد. autism طیفی از اختلالات ذهنی و رفتاری در رشد افراد است که با نام های «اوتیسم» ، «اختلال یا سندرم آسپرگر» و «اختلال فراگیر طبقه بندی نشده» نیز شناخته می شود. این اختلالات رفتاری بیش تر در کودکان در حین رشد دیده می شود و نشانه های آن از خفیف تا شدید بروز پیدا می کنند.

اختلال اوتیسم یا در خودماندگی تقریباً همیشه قبل از سن سه سالگی بروز می نماید. این اختلال در پسران شایع تر از دختران می باشد. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد.

همان طور که اشاره کردیم ، این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی مشکل دارند. هم چنین این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای افراد دشوار می سازد.

اختلال مرکزی در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.

علل بروز اوتیسم

علت بروز اوتیسم هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. با این وجود عوامل متعددی وجود دارند که در بروز آن نقش دارند که عبارتند از : عوامل ژنتیکی ، وراثت ، مشکلات محیطی ، سبک زندگی و …

هم چنین زندگی ماشینی و عوامل ناشی از آن مانند استرس  در سیر صعودی ابتلا به این اختلال نقش دارند.

 وجود اختلالات مغزی و تفاوت های ژنتیک، بزرگترین عوامل بروز اوتیسم به شمار می روند.

چیزی که آشکار است، این است که این اختلال با انحراف در تحول طبیعی دستگاه عصبی (ارتباطات عصبی) در دوران اولیه کودکی همراه می باشد

علائم و نشانه های اوتیسم

برخی از علائم و نشانه های شایع اوتیسم به شرح زیر است :

 • دلبستگی نداشتن به والدین به خصوص مادر
 • غان وغون نکردن
 •  انجام رفتارهای تکراری مانند چرخیدن و یا تاب خوردن
 • علاقه زیاد به وسایلی که می چرخند مانند پنکه
 • عدم توانایی انجام بازی های اجتماعی در سن مشخص
 • نداشتن احساس علاقه و همدلی نسبت به دیگران
 • نداشتن تماس چشمی
 • تاخیر زیاد در شروع گفتگو
 • مشکلات گفتار و زبان

البته لازم به ذکر است که مشاهده کردن یک یا چندتا از علائم بالا به معنای اختلال اوتیسم نیست. در صورتی که والدین نشانه های بالا را در کودکشان مشاهده کردند بهتر است جهت تشخیص به متخصص مربوطه مراجعه نمایند.

ما در یک مقاله جداگانه به طور مفصل علائم واضح اوتیسم را از سنین کودکی تا بزرگسالی را بررسی کرده ایم که مطالعه آن را به شما عزیزان توصیه می کنیم.

نوشته مرتبط :  همه چیز درباره بیماری مهره شکاف دار | توصیف ، علل بروز ، مشکلات گفتار و زبان

تشخیص اوتیسم

علائم و نشانه های اوتیسم ممکن است در زمان نوزادی بروز کنند ، و شاید هم این اتفاق نیافتد. ولی نشانه آن حتما بین ۲۴ ماهگی تا ۶ سالگی خود را نشان خواهند داد.

در صورتی که والدین رفتار و نشانه های مشکوکی در فرزند خود مشاهده کنند ، بهترین اقدام ممکن این است که کودک خود را نزد یک روانشناس یا متخصص کودک یا روانپزشک کودک و نوجوانان ببرند.

 برای تشخیص اوتیسم آزمون پزشکی خاصی وجود ندارد. برای تشخیص آن در یک کودک باید رفتار ، ارتباط و سطح رشد ذهنی کودک به دقت بررسی شود. از آن جایی که علائم اتیسم با برخی دیگر از بیماری ها مشترک است ، ممکن است متخصصان آزمون ها و آزمایش های متفاوت را برای کودک تجویز نمایند.

درمان اوتیسم

 تاکنون درمان قطعی برای اوتیسم مشخص نشده است. با این وجود کارآمدترین روش درمانی ، توانبخشی است. هر چه زودتر درمان اوتیسم شروع شود ، علائم آن هم بیش تر کاهش پیدا خواهد کرد.

مداخله و درمان بستگی به شدت اختلال ، محل زندگی و موارد دیگری دارد. تیمی از درمانگران ممکن است به کودک مبتلا و خانواده اش کمک نمایند ، از جمله پزشک کودک ، معلم ، روانشناس ، فیزیوتراپ ، گفتاردرمانگر و کاردرمانگر.

درمان شامل تکنیک های زیر می باشد :

 • آموزش مهارت های اجتماعی
 • رفتاردرمانی
 • کاردرامنی و یکپارچه سازی حسی
 • آموزش به خانواده

کودک باید به طور فشرده و هر روز تحت خدمات گفتار درمانی و کادرمانی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که هیچ دارویی برای درمان اوتیسم وجود ندارد. اما اگر این کودکان مشکلات خواب ، اختلال کم توجهی – بیش فعالی ، تشنج ، افسردگی ، اضطراب ، اختلال وسواسی یا دیگر مشکلات رفتاری دارند ، نیازمند دارو هستند. درمان این عارضه ها می تواند علائم اتیسم را کاهش دهد.

در مواردی داروهای مثل داروهای ضد روان پریشی و آرام بخش نیز ممکن است برای کاهش رفتارهای پرخاشگرانه یا جلوگیری از آسیب کودک به خود ، تجویز شود.

جمع بندی:

در این نوشته به شرح اتیسم و علل ، علائم و درمان آن پرداختیم. همان طور که اشاره شد ، این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد. عوامل متعدد ژنتیکی ، وراثت ، محیطی و … در بروز این اختلال نقش دارند.

نشانه های اوتیسم در افرادی که مبتلا به این اختلال هستند ، اغلب به صورت متفاوت ظاهر می شوند. علائم ان از دوره نوزادی شروع می شود تا بزرگسالی ادامه خواهد داشت.

جهت درمان اختلال اوتیسم از روش های درمان توانبخشی استفاده خواهد شد ، از جمله کاردرمانی ، گفتار درمانی ، فیزیوتراپی و …

شما مخاطبان عزیز می توانید سوالات و انتقادات خود را نسبت به این مطلب مطرح نمایید. ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->