درمان عقب ماندگی ذهنی

درمان اصلی برای عقب ماندگی ذهنی ، درمان توانبخشی می باشد. هدف اصلی از درمان های توانبخشی این است که به فرد عقب مانده ذهنی کمک شود تا در زمینه آموزش ، مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگی به حداکثر توانایی برسد.

درمان عقب ماندگی ذهنی ممکن است شامل رفتار درمانی ، کاردرمانی ، مشاوره ، گفتار درمانی و… باشد. عقب ماندگی قابل برگشت نیست ، اما باید سعی شود تا قابلیت های کودک به حداکثر برسد.

عقب مانده های ذهنی احتمالاً نیاز به مشاوره مداوم دارند تا به آن ها کمک کند که با ناتوانی خود مقابله کنند.

با ما همراه باشید تا در این نوشته  راهکارهای درمان عقب ماندگی ذهنی را برای شما تشریح نماییم.

درمان عقب ماندگی ذهنی

برای درمان این اختلال ، دراولین قدم باید میزان عقب ماندگی ، وضع و نوع توانایی های کودک تشخیص داده شود.

انواع عقب ماندگی ذهنی را بر اساس میزان آن (از خفیف تا شدید )، تقسیم بندی می کنند. با توجه به این که این اختلال از نوع خفیف آن باشد یا شدید ، روش و نحوه درمان آن هم متفاوت خواهد بود.

بر حسب این که این اختلال جزو کدام دسته قرار می گیرد ، نسبت به درمان و تعلیم و تربیتش باید اقدام کرد. مثلاً در مورد کودکان «تربیت پذیر» مسئله توانبخشی به نحوی انجام می شود که آن ها بتوانند نیاز های اولیه خود را رفع نمایند.

آموزش و اصلاح رفتار باعث افزایش مهارت های کودک خواهد شد. در بسیاری از امور می توان از عوارض و شدت عقب ماندگی ، معلولیت ها و مزمن شدن بیماری ها جلوگیری کرد. با بازتوانی و توان بخشی به بیمار توانایی داده می شود تا از یک زندگی سازگارانه و عادی برخوردار شود و یک حرفه و کاری را یاد بگیرد.

نقش خانواده در درمان فرد عقب مانده ذهنی

بعد از تشخیص عقب ماندگی ذهنی ؛ یعنی این که مشخص شود شخص، مبتلا به این اختلال است. این شاید تا حدودی برای خانواده اش درد آور باشد ، اما به هر حال خانواده فرد باید به نوعی با این مسئله کنار بیایند. و این که نباید اجازه بدهند تا این مشکل خللی در زندگی اجتماعی شان به وجود بیاورد.

عقیده بر این است که کودکان عقب مانده ذهنی در کنار خانواده خود زندگی کنند تا به کمک آن ها مهارت های اجتماعی را کسب نمایند.

هر چه رابطه کودک عقب مانده و اعضای خانواده صمیمانه تر باشد، احتمال با ثبات بودن، قابل کنترل بودن، آرام تر بودن کودک بیشتر خواهد بود. کودک محبت و حمایتی را که احتیاج دارد تا سازگاری خود را برقرار سازد به دست خواهد آورد. در نتیجه کسانی هم که با کودک زندگی می کنند، رضایت و ثبات بیشتری خواهند داشت.

نوشته مرتبط :  راهکارهای آموزش تلفظ صحیح حرف ش

در بیشتر موارد ناسازگاری افراد عقب مانده، بازخورد رفتار بد والدین، اطرافیان و افراد جامعه است.

حمایت های خانواده از کودک در این زمینه حیاتی است ؛ درمان در جهت آموزش به خانواده در مورد چگونگی پذیرفتن و تطبیق دادن خود با خواسته های کودک و فعالیت های زمان بر لازم برای مراقبت چنین کودکانی سودمند خواهد بود.

گزینه های درمانی برای عقب ماندگی ذهنی

در رابطه با درمان عقب ماندگی ذهنی باید گفت که درمان دارویی خاصی برای این اختلال وجود ندارد. اما این موضوع نباید ما را از توانمند سازی آن ها و سایر روش های درمانی غافل سازد.

به طور کلی خدمات درمانی برای افراد عقب مانده ذهنی را می توان در سه محور تقسیم کرد :

۱-علل عقب ماندگی ذهنی یا عواملی که سبب تشدید آن می شود را هدف می گیرد. مثلاً در یک فرد مبتلا به فنیل کتنوری ، می توان با تنظیم رژیم غذایی مناسب ، پروتئین فنیل آلانین را که باعث عقب ماندگی ذهنی می شود را کاهش داد.

۲-محور دوم سایر اختلالات مختلفی را که با عقب ماندگی ذهنی همراه می شود را هدف می گیرد. و از این طریق به افزایش عمل کرد فرد می پردازد. در افراد عقب مانده ذهنی اختلالات دیگری هم وجود دارد که باید درمان و مدیریت شوند.

۳-محور سوم به مداخله زود هنگام روی جنبه های ذهنی ، تحصیلات ویژه ، آموزش مهارت های مختلف ، توانمند سازی و حمایت اجتماعی این افراد می پردازد. هم چنین از این طریق می کوشد تا کیفیت زندگی آن ها را افزایش دهد.

درمان عقب ماندگی ذهنی توسط یک تیم توانبخشی و آموزش کودکان می باشد ، که عبارتند از :

  • کاردرمان
  • گفتاردرمان
  • روانشناس
  • مربی های کودکان استثنایی
  • روانپزشکی و مغز و اعصاب
  • پزشک های متخصص اطفال

بسته به این که کودک مشکلات خاصی هم داشته باشد ، ممکن است به فیزیوتراپیست ، مددکار اجتماعی ، بینایی سنج و دیگر متخصصین ، ارجاع داده شود.

کودکان عقب مانده ذهنی با مراجعه به مراکز کاردرمانی ، مراکزگفتاردرمانی و مراکز مشاوره می توانند علائم این اختلال را کاهش دهند و زندگی مستقلی داشته باشند.

جمع بندی :

در این نوشته درمان عقب ماندگی ذهنی را شرح دادیم. همان طور که اشاره شد ؛ درمان خاصی برای این اختلال مطرح نیست. هم چنین درمان دارویی جزء در مواردی وجود ندارد. اما با این وجود با استفاده از روش های درمان توانبخش ، می توان توانایی افراد عقب مانده ذهنی را به حداکثر رساند.

شما مخاطبین عزیز در صورتی که سوال و انتقادی نسبت به این مطلب دارید ، در قسمت نظرات مطرح نمایید. ما سعی می کنیم در سریع ترین زمان ممکن پاسخ سوالات شما را بدهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->