دلایل استرس کودکان

علل متعددی می تواند موجب استرس در کودکان شود. این دلایل می تواند ناشی از عوامل درونی یا بیرونی باشد. عوامل بیرونی مانند محیط مدرسه، تغییر در خانواده ، درگیر شدن با یک دوست و … است. همچنین احساس استرس واضطراب می تواند در اثر احساسات و رفتارهای درونی کودک ایجاد شود. مانند این که بخواهد در مدرسه بهتر عمل کند، یا نسبت به همسن و سالان خود بهتر باشد یا با آن ها سازگار شود.

با ما همراه باشید؛ دراین نوشته مهمترین دلایل استرس در کودکان را آورده ایم.

عوامل بروز استرس در کودکان :

همانطور که اشاره شد، عوامل مختلفی موجب بروز استرس و اضطراب در کودکان می شود. ممکن است تغییرات بسیار کوچک یا عوامل جزئی که به آن ها توجهی نمی کنیم، برای بچه ها بسیار استرس زا باشند. دلایل استرس کودکان عبارتند از:

۱- ایجاد برنامه های پرمشغله

ممکن است برخی از والدین برنامه های بسیار فشرده برای فرزند خود درست کنند که وقت استراحت و بازی را از آن ها بگیرد. کودکان بیش از آن که نیاز به برنامه های فشرده درسی داشته باشند، نیاز به استراحت و  وقت آزاد برای بازی و سرگرمی دارند.

تحمیل کردن برنامه ها و تکالیف فشرده به کودک آرامش او را بر هم می زند. در صورتی که فرزند شما مجبور باشد مدام از یک فعالیت به فعالیت دیگری برود، ممکن است احساس استرس و تنش به او دست دهد. پس در برنامه های کودک خود تعادل برقرار کنید و همه ی مولفه ها را برای او در نظر بگیرید.

۲- استرس ناشی از محیط مدرسه

وارد شدن به محیط مدرسه برای بچه ها استرس زا می باشد. در مدرسه عواملی مانند حس رقابت ،درگیری با دوستان، تکالیف درسی فشرده، مورد آزار و اذیت قرار گرفتن از طرف بچه های دیگر  و … می تواند از علل بروز استرس کودکان باشد. ممکن است استرس بچه ها در دوران مدرسه به مرور کمتر شود و از بین برود. اما همواره محیط مدرسه و مسائل آن می تواند آرامش بچه ها را به هم بزند.

برای از بین بردن استرس کودک خود در مدرسه باید قدم به قدم او را همراهی کنید و به او کمک کنید تا مهارت های جدیدی را یاد بگیرد. موفقیت های او را هر چند کوچک تحسین کنید. همچنین با کمک معلم و با مراجعه به مراکز مشاوره و روانشناسی، استرس کودک خود را از بین ببرید.

۳- استرس ناشی از مسائل و مشکلات خانوادگی

مسائل و مشکلات در خانواده کودک مانند مشاجره و اختلاف والدین، طلاق و جدایی، مرگ یکی از اعضای خانواده، جابجایی و یا حتی تولد یک فرزند جدید می تواند از علل  استرس کوک باشد. این مسائل در خانواده، ممکن است احساس امنیت و آرامش بچه ها را بر هم بزندو به آن ها حس اضطراب، استرس و سردرگمی بدهد. تول فرزند جدی می تواند به کودک حس حسودی یا تهدید را القاء کند.

مشکلات خانوادگی یکی از مهمترین علل استرس کودکان محسوب می شود.

۴- زندگی پرتنش و بی نظم

خانواده های که در آن ها رفت و آمد زیاد و یا محیط پر سرو صدایی دارند، ممکن است آرامش بچه های خود را بر هم بزنند. کودکانی که در چنین محیط های زندگی می کنند زندگی پر استرسی دارند.

۵- مشکلات مالی

اگر والدین کودک تحت تاثیر مشکلات پولی و مالی قرار گیرند، کودک نیز به طور ناخواسته در معرض این مسائل قرار خواهد گرفت. مثلا اگر برای کودک کفش و لباس تازه خریداری نشود، ممکن است احساس کند که اتفاق بدی افتاده و دچار استرس شود.

۶- کتاب، داستان یا فیلم های ترسناک

اگر دوران کودکی خود را به یاد آورید، متوجه می شوید داستان های تخیلی یا فیلم های ترسناک چقدر می تواند برای کودکان استرس زا و موجب ترس در آن ها شود. کودکان به طور معمول تحت تاثیر ترس، خشونت، صحنه های دردناک فیل یا داستان قرار می گیرند. بنابراین باید فیلم، داستان یا بازی های رایانه ای را متناسب با سن کودک انتخاب کرد و مراقب بود تا حاوی صحنه های ترسناک برای آن ها نباشد.

علل بروز استرس در کودکان

۷- اخبار ناگوار از رسانه ها

ممکن است والدین در حال تماشای تلویزیون باشند و اخباری درباره حوادث ناگوار طبیعی، تروریسم، تصاویر، خشونت آمیز باشد. شاید والدین باید متوجه نباشند اما این اخبار به شدت می تواند برای کودکان ناراحت کننده و استرس زا باشد. زمانی که بچه ها این اخبار را می بینند یا می شنوند، می ترسند که این اتفاقات برای خود او و نزدیکانش بیفتد. بنابراین از علل استرس در کودکان می باشند.

۸- استرس والدین

درست همانطور که از وادلدین انتظار می رود به کودکان خود توجه کنند، باید به خودشان نیز توجه کنند. استرس و مشغله های روزمره والدین و برنامه های کاری آن ها می تواند کودکان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین اگر والدین کودک در کارها و زندگی روزمره خود استرسی داشته باشند، کودک آن ها نیز استرسی خواهد شد.

۹- فشارهای خودسرانه

برخی از کودکان ممکن است بخواهند از همسن و سالان خودشان در محیط های مختلف مانند مدرسه بهتر عمل کنند یا این که می خواهند مانند دیگران باشند و مثل آن ها رفتار کنند. این نوع از فشارهای خودسرانه در کودکان رایج است که از اشتباه کردن و یا این که خوب عمل نکنند می ترسند.

۱۰- عدم خواب کافی

اکثر کودکان، امروزه خواب به اندازه کافی ندارند. به خاطر استفاده بیش از حد از موبایل و تبلت و… استراحت و خواب کافی ندارند. در نتیجه عدم خواب کافی موجب بروز استرس و حتی افت تحصیلی در بچه ها خواهد شد.

۱۱- بیماری های مزمن

بیماری های مانند چاقی، آسم، بیش فعالی و … امروزه بسیاری از کودکان را درگیر کرده است. این بیماری ها در کودکان منشاء بروز استرس در آن ها است.

۱۲- عدم تغذیه خوب

اکثر کودکان از انواع اسنک ها به جای غذای اصلی استفاده می کنند. این جایگزین ها برای کودک مشکلات زیادی در پی دارد؛ از جمله افزایش وزن و عدم تامین نیازهای بدن و …

نخوردن غذای خوب و عدم رعایت وعده های غذایی از عوامل استرس در کودکان محسوب می شود.

جمع بندی :

در این مقاله از سلسله مطالب روانشناسی مجله توانبخشی هوش کالا، دلایل بروز استرس در کودکان را بررسی کردیم. همانطور که اشاره شد موارد متعدد درونی و بیرونی می تواند موجب ایجاد استرس در بچه ها شود. مسئله استرس در کودکان بسیار مهم و جدی است و باید والدین به آن توجه جدی داشته باشند

استرس عامل مخرب ساختارهای ذهنی، روحی و فیزیکی کودک است. عوامل بیرونی مانند محیط مدرسه، محیط اجتماع، دوستان و … موجب استرس در کودک خواهند شد. عوامل درونی مانند حس رقابت نسبت به همسن و سالان  و … احساس تنش و اضطراب را در بچه ها به وجود می آورد.

مخاطبان محترم لطفا سوالات و انتقادات خود را نسبت به این نوشته مطرح نمایید.

برخی از منابع استفاده شده :

webmd

آخرین ویرایش۲ سال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *