درمان نوک زبانی حرف زدن بزرگسالان و کودکان

نوک زبانی حرف زدن یا سر زبانی حرف زدن در بزرگسالان و کودکان قابل درمان است. نوک زبانی حرف زدن ، سر زبانی جرف زدن ، شل حرف زدن همگی جزو اختلالات تلفظ محسوب می شوند.  در این نوشته درباره علت بوجود آمدن این مشکل ، علائم آن و راههای درمانی ان صحبت خواهیم کرد. اگر بدنبال درمان مشکل نوک زبانی حرف زدن در کودکان و بزرگسالان هستید با همراه باشید.

نوک زبانی حرف زدن چیست ؟

عموم مردم اکثرا به مشکلات تلفظ حروف  ، “صحبت نوک زبونی”  می گویند. خیلی از کودکان بصورت نوک زبانی حرف می زنند تا از این طریق جذاب تر و دوست داشتنی تر بنظر برسند!. نوک زبانی حرف زدن ( مشکلات تلفظی )  یکی از شایع ترین مشکلات گفتاری در دوران کودکی است.

مشکل تلفظ با لکنت زبان متفاوت است. در لکنت زبان فرد قادر است حروف و کلمات را بدرستی تلفظ کند ولی در هنگام بیان آنها دچار وقفه هایی از جنس تکرار ، گیر و کسیده گویی می شود. در نوک زبانی حرف زدن فرد از اساس قادر نیست برخی از حروف را بدرستی تلفظ کند. برای نمونه  بجای “کتاب “می گوید “تتاب” .

نوک زبانی حرف زدن در کودکان

بسیاری از کودکان در طول یادگیری واژگان و کلمات جدید ممکن است مشکلات تلفظی نیز داشته باشند. احتمالا فرزند شما اولین بار به بستنی ، “بتنی” گفت!. این نوک زبانی حرف زدن در کودکان زمانی مشکل ساز می شود که از یک سن به بعد همچنان ادامه داشته باشد. از یک سن به بعد کودکان باید بدون مشکل تلفظ صحبت کنند و هر صدایی در یک سن می بایست توسط کودک بدرستی تلفظ شود. این سن برای صدایی متفاوت است. ( کودکان تلفظ صحیح برخی از صدا ها را زودتر یاد می گیرند) . مشکلات تلفظ به شکل خرابگویی ، جابه جا گویی و حذف آن صدا دیده می شود.

نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان

افراد بزرگسال نیز ممکن است نوک زبانی حرف بزنند. این نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان می تواند از دوران کودکی فرد با او همراه باشد و یا پس از سکته مغزی ، ضربه و به سر در گفتار بزرگسالان دیده شود. ما در مورد نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان و مشکلات تلفظ آنها پس از سکته مغزی و یا ضربه سر در نوشته های زیر به طور مفصل صحبت کردیم.

نوشته مرتبط :  درمان اختلالات تلفظی درکودکان و بزرگسالان | علت اشتباه حرف زدن و مشکلات تولیدی
نوشته مرتبط :  دیزارتری چیست ؟ | علائم دیزآرتری | روشهای درمان دیزآرتری | فیلم |

 

نوشته مرتبط :  آپراکسی گفتار و کلامی در بزرگسالان | علت آپراکسی | درمان کنش پریشی | فیلم

 

علائم نوک زبانی حرف زدن چیست ؟

نوک زبانی حرف زدن به شکل تلفظ اشتباه حروف در کلمات دیده می شود. در اینجا کودک و یا بزرگسال واژه مورد نظر را بیان می کند ولی یک یا چند صدا از واژه مورد نظر به شکل خرابگویی ( به جای س می گوید ث ) ، جابجاگویی ( به جای ک می گوید ت ) و حذف ( حرف مورد نظر را در کلمه اصلا بیان نمی کند ) می گوید.

کودکان بیشتر از بزرگسالان مشکلات تلفظی دارند در زیر نمونه هایی از گفتار نوک زبانی را در بزرگسالان و کودکان را ذکر کردیم :

  • جابه جا گویی حروف  : ممکن است بجای “ر” – “ل” و یا “ی” بگویند : “خروس” را “خلوس” می گوید.
  • خرابگویی : در گفتار نوک زبانی بزرگسالان این مورد شایع است در این حالت صدایی شبیه به صدای هدف می گوید مثلا به جای سیب می گوید ” ثیب “
  • حذف : بخصوص در گفتار نوک زبانی کودکان دیده می شود – کودکان صدای مورد نظر را در کلمه اصلا بیان نمی کنند و جذف می کنند ( برای نمونه ” گوشی ” را ” اوشی” می گویند.)

نوک زبانی حرف زدن کودکان اگر از یک سن به بعد هنوز ادامه داشته باشد برای کودک مشکل ساز می شود و باید سریعتر مداخله درمانی دریافت کند. این سن برای هر صدا متفاوت است ..

چه زمانی باید به فکر درمان سر زبانی حرف زدن فرزندمان باشیم ؟

کودکان در سن ۳ تا ۳٫۵ سالگی تلفظ صحیح حروفِ  (( پ، ب ،ت ، د ، م ، ن ، ف ، و ، ش ، ه ، خ ، چ ، ج ، ل ، ی )) را تا ۹۰ درصد موارد بدست آورده اند.

در سن ۳٫۵ تا ۴ سالگی تلفظ صحیح حروفِ ( ر ، ژ ) را تا ۹۰  درصد موارد بدست آورده اند.

گفتار کودکان طبیعی در ۲ سالگی،۲۵% ، در ۲/۶ ماهکی، ۵۰% در سه سالگی ۷۵% و در جهار سالگی ۹۰-۱۰۰% برای دیگران حتی شنوندگان نااشنا، واضح است. اگر وضوح گفتار کودکتان کمتر از این است.

اختلالات واج شناختی چیست ؟

اگر کودکی مشکلات تلفظ اش دارای الگوهای مشخص باشد دارای مشکلات واج شناسی است . برای مثال کودکی که تمام صداهای ساخته شده در عقب دهان را ( مانند ک و گ ) را با نوک زبان تولید می کند ( به جای ک ، ت می گوید و یا بحای گ ،د می گوید ) دارای مشکلات واج شناختی است .

 

درمان نوک زبانی حرف زدن در کودکان

درمان نوک زبانی حرف زدن در کودکان بصورت قطعی و ۱۰۰ درصد امکان پذیر است . برای درمان مشکلات مربوط تلفظ و نوک زبانی حرف زدن صرفا باید به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید و همچنین می توانید در کنار گفتار درمانی از نرم افزار گفتار درمانی تولید بیان استفاده کنید که سرعت درمان را بسیار بیشتر می کند.

توجه داشتید باشید که زمان مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان بسیار مهم است و هرچه در زودتر مراجعه کنید زودتر نتیجه خواهید دید.

۱-مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ):

آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگران ) ، تنها متخصصانی هستند که برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان آموزش های دانشگاهی دیده اند. دربرگه مراکز گفتار درمانی لیستی از مطب های آسیب شناسان گفتار و زبان به تفکیک شهر آورده شده است.

۲-تهیه نرم افزار تولید بیان :

نرم افزار تولید بیان دارای تاییده از انجمن علمی گفتاردرمانی می باشد و بصورت ویدیویی ، تصویری و صوتی ، تلفظ صحیح صداها ، کلمات را به کودکان آموزش می دهد. همچنین امکانات دیگری که دراینجا می توانید ببینید و یا سفارش بدهید.

 

درمان نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان

درمان نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان به نسبت کودکان ، نیاز به زمان بیشتری دارد.  قطعا این مشکل با مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) درمان خواهد شد. در گفتار درمانی برای نوک زبانی حرف زدن بزرگسالان می بایست در ابتدا واج مورد نظر در سطح صدا به تنهایی آموزش داده شود و سپس به سطوح هجا و کلمه و جمله برده شود.

نرم افزار گفتار درمانی تولید بیان نیز در کنار گفتار درمانی سرعت یادگیری را بسیار بیشتر خواهد کرد.

۱-مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ):

آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگران ) ، تنها متخصصانی هستند که برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان آموزش های دانشگاهی دیده اند. دربرگه مراکز گفتار درمانی لیستی از مطب های آسیب شناسان گفتار و زبان به تفکیک شهر آورده شده است.

۲-تهیه نرم افزار تولید بیان :

نرم افزار تولید بیان دارای تاییده از انجمن علمی گفتاردرمانی می باشد و بصورت ویدیویی ، تصویری و صوتی ، تلفظ صحیح صداها ، کلمات را به کودکان آموزش می دهد. همچنین امکانات دیگری که دراینجا می توانید ببینید و یا سفارش بدهید.)

 

تمرینات درمان سر زبانی حرف زدن

ما قبلا برای آموزش تلفظ حروق یکسری تمرینات در خانه را طراحی کرده ایم. این تمرینات را جداگانه در این نوشته ها آورده ایم. برای مطالعه هر نوشته بر روی آن کلیک نمایید.

نوشته مرتبط :  آموزش تلفظ حرف ق - گفتار درمانی حرف ق - مشکل در تلفظ صحیح واج ق -
نوشته مرتبط :  آموزش تلفظ صحیح حرف س | معرفی تمریناتی برای کار درخانه !
نوشته مرتبط :  آموزش گام به گام تلفظ ر ( R ) | درمان مشکل تلفظ حرف ر
نوشته مرتبط :  آموزش تلفظ صحیح حرف ز | درمان و تصحیح تولید صدای ز
نوشته مرتبط :  اموزش تلفظ حرف گ ( گاف ) – تلفظ حرف گ در کودکان
نوشته مرتبط :  راهکارهای آموزش تلفظ صحیح حرف ش
نوشته مرتبط :  اموزش تلفظ حرف ک ( کاف ) - تلفظ حرف ک در کودکان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->