وزوز گوش یا تینیتوس چیست

وزوز گوش ( به انگلیسی Tinnitus  ) احساس شنیدن صدای زنگ زدن ، صدای هوهو ، صدای باد ، صدای نبض یا هر صدای دیگری در گوش است در حالیکه هیچ منبع مشخصی برای صدا در بیرون وجود ندارد. در این نوشته قصد داریم به تفصیل درباره تعریف ، علائم ، علل و درمان وزوز گوش بنویسم. با ما همراه باشید.

وزوز گوش یک اصطلاحی است برای زمانی که فرد بدون اینکه واقعا صدایی وجود داشته باشد احساس شنیدن صدا در گوش خود می کند. وزوز گوش خود یک علامت است که نشان دهنده وجود مشکلی در گوش ، عصب گوش و یا مناطق مغزی پردازش کننده اصوات است.

فردی که وزوز گوش دارد الزاما کم شنوایی ندارد. هر چند غالبا افرادی که مشکلی در گوش دارند احساس شنیدن این اصوات را می کنند. ممکن است فردی به دلیل داشتن دوره هایی از استرس این مشکل را تجربه کند.

اگر چه وزوز گوش غالبا نشان دهنده وضعیت و بیماری خطرناکی نیست با این حال در برخی از افراد با افزایش سن وضعیت بدتر می شود. در بسیاری از موارد این مشکل قابل درمان است و درمان اولیه ان شناسایی علت وزوز و رفع آن است. در برخی نیز استفاده از صدادرمانی و درمان شناختی رفتاری ، سمعک و.. می تواند مفید باشد.

در غالب موارد علت وزوزگوش مشخص نیست با این حال دلایل مشخصی نیز برای آن مشخص شده است.

علائم وزوز گوش

اگر شما مدتی است که یکی از علائم زیر را دارید احتمالا وزوزگوش دارید و می بایست به پزشک یا مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید.

 • شنیدن صدای زنگ زدن در گوش
 • شنیدن صدای هوهو در گوش
 • شنیدن صدای باد در گوش
 • شنیدن صدای نبض در یک گوش یا هر دو گوش
 • شنیدن صدای سوت گوش

شنیدن این اصوات بدون اینکه واقعا صدایی وجود داشته باشد در فرد احساس می شود. این صدا ممکن است بسیار آرام و یا بلند شنیده شود.
در برخی از موارد این صداها آنقدر بلند است که مزاحمت جدی در شنیدن صدای دیگران ایجاد می کند ممکن است در یک گوش و یا هر دو گوش شنیده شود.

. شنیدن صدای گوش ممکن است همیشگی باشد و یا گاه و بیگاه احساس شود. این اصوات ممکن است در یک گوش و یا هر دو گوش شنیده شود.

به طور کلی دو نوع وزوز گوش وجود دارد :

 • ذهنی (subjective) : شابع ترین که فقط خود فرد صدا را می شنود.
 • عینی (objective) : شکل نادر که صدای داخل گوش را اطرافیان نیز می توانند بشنوند.

علل وزوز یا صدای گوش

وزوز گوش ممکن است آرام آرام و یا به یکباره بوجود آمده باشد. درباره علت وزوز گوش نمی توان یک جواب مشخص داد. بسیاری از مواقع علت آن نامشخص است. صدای هو هو ، صدای باد و یا هر صدای درون گوش می تواند نشانه ای از مشکل ( جسمی یا ذهنی ) در فرد باشد.

یکی از دلایل شایع شنیدن این اصوات در گوش می تواند آسیب ” سلولهای مویی ” گوش داخلی باشد. در حالت طبیعی، پس از ورود صدا به گوش، این سلولهای کوچک و مو مانند ، انرژی صوتی را دریافت و به عصب شنیداری انتقال می دهند- فشار ناشی از امواج صوتی سبب حرکت انها و در نتیجه ارسال پیام الکتریکی به عصب شنیداری می شود. در نهایت عصب شنیداری این پیامهای الکتریکی را به مناطق مغزی که مسئول تفسیر اصوات هستند ارسال می کند. اگر این سلول های مویی به هر دلیل آسیب ببنید ممکن است بی دلیل پیام الکتریکی به عصب شنیداری بفرستند و فرد احساس شنیدن صدا بکند.

دلایل دیگر وزوز گوش می تواند مشکلات گوش ، بیماریهای مزمن ، آسیب ها و یا صدماتی که عصب شنیداری و یا مناطق مغزی مسئول در پردازش اصوات را درگیر می کنند باشد.

شایع ترین دلایل وزوش گوش :

 • کم شنوایی مربوط به سن : در برخی از افراد وزوزگوش ( تینیتوس ) همراه با کم شنوایی ناشی از افزایش سن ( پیرگوشی ) بروز می کند. معمولا بروز این صداها در سن ۶۰ سالگی به بالا دیده می شود.
 • قرار گرفتن در معرض صداهای بلند : صداهای بلند همانند صدای آژیر ، صدای تفنگ و یا شنیدن صدای موزیک با صدای بلند ( از طریق هدفون یا حضور در کنسرت ) یکی از دلایل شایع کم شنوایی و به دنبال آن تینتیوس هستند.
 • انسداد و زیادی جرم گوش : جرم گوش به خودی خود با گیر انداختن جرم خارجی و جلوگیری از رشد باکتری ها برای گوش مفید است. زمانیکه جرم گوش زیاد شود خود باعث تحریک پرده گوش و احساس شنیدن اصوات می شود.
 • تغییر در استخوانهای گوش : رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی ( اتواسکلروز) نیز می تواند یکی از دلایل شنیدن صدای هو هو در گوش شود.

از دیگر علل تینتیوس ( شنیدن صدای باد ، وزوز ، ضربان و ضربه در گوش ) می تواند موارد زیر باشد :

داروهایی که می توانند سبب تینتیوس شوند

برخی از داروها می توانند وزوز گوش را بدتر کنند. به طورکلی افزایش مصرف این داروها می توانند سبب بدتر شدن و یا شروع صداهایی درون گوش شود. اغلب مواقع قطع مصرف این داروها سبب ناپدید شدن این اصوات می شود. این داروها عبارتند از :

 • آنتی بیوتیک : شامل پلی‌میکسین ب ، اریترومایسین ، وانکومایسین ، نئومایسین
 • داروهای سرطان : متوتروکسات، سیس‌پلاتین
 • داروهای ادرار آور : مانند بومتانید ، اسید اتاکرینیک ، فوروزماید
 • داروهای کینین
 • آسپرین

برخی از مکمل هایی غذایی و نیکوتین و کافئین نیز می توانند شدت وز وز گوش را بدتر کنند.

وز وز گوش چطور تشخیص داده شود ؟

برای تشخیص وزوز گوش می بایست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید احتمالا پزشک برای تشخیص نیاز به ارزیابی های زیر داشته باشد :

 • تست شنوایی : یک بخش مهم مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی و انجام تست های تکمیلی توسط ادیولوژیست است.
 • ارزیابی حرکتی : پزشک ممکن است از شما بخواهد که چشمان خود را حرکت دهید و یا حرکت فک ، دست و پاهای شما را ارزیابی کند. اگر در این مواقع وضعیت صداهای درون گوش بدتر شد احتمالا بیماری زمینه ای وجود دارد که باید ارزیابی های تکمیلی انجام بشود.
 • تصویربرداری : براساس تشخیص پزشک ممکن است که شما نیاز به سی تی اسکن یا ام آر ای داشته باشید.

درمان وزوز گوش یا تینتیوس

برای درمان صدای گوش یا درمان صدای هوهو ، باد ، ضربه و.. در گوش گزینه های زیادی وجود دارد . برخی از موثرترین آنها عبارتند از :

۱-رفع مشکل و علت پزشکی

در ابتدا پزشک به دنبال این است که علت پزشکی که سبب وز وز گوش شده است را تشخیص دهد. اگر پزشک بتواند علت را تشخیص بدهد با رفع آن علت می تواند به درمان وزوز گوش کمک کند. نمونه های از این اقدامات عبارتند از :

 • شستشوی گوش و حذف جرم گوش : حذف جرم گوش می تواند شدت صدای گوش را کمتر کند
 • درمان مشکلات قلبی عروقی:
 • تغییر داروها : پزشک از طریق تغییر برخی از داروها که تینتیوس را افزایش می دهند می تواند جلوی بدتر شدن این مشکل را بگیرد.

۲-صدا درمانی

صدا درمانی به انگلیسی ( sound therapy ) به روشهای مختلفی قابل اجرا است. به طور کلی در صدا درمانی ، از طریق یک صدای زمینه حساسیت و درک فرد را از وزوز کمتر می کنند. صدا درمانی توسط ادیولوژیست ( شنوایی شناس ) انجام می شود.

۳- کمک گرفتن از مشاور

یک مشاور و یا روانشناس معمولا از طریق رویکرد درمان شناختی رفتاری یا cbt حساسیت فرد را از صداهای زمینه کاهش می دهد. با مراجعه به مراکز مشاوره و روانشناسی می توانید اضطراب و دیگر عوارض تیتوس را کاهش دهید.

۴- دارو درمانی

داروی مشخصی برای درمان قطعی وزوز گوش وجود ندارد با این حال در برخی از افراد داروهای زیر می تواند شدت علائم و عوارض این مشکل را کمتر کند :

 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای : داروهای نظیر آمی‌تریپتیلین ، نورتریپتیلین برای وزوزگوش شدید استفاده می شوند. ممکن است این داروها عوارضی همانند خشک شدن دهان داشته باشند.
 • آلپرازولام

۵- خود درمانی

انجام یوگا و تمرینات آرام سازی عضلات می توانید استرس و شدت تینیتیوس را کاهش بدهید. همچنین با تغییر رژیم غذایی ( عدم مصرف نیکوتین کافئین و الکل ) می تواند به کاهش این صداها کمک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *