کاردرمانی سکته مغزی

نقش کاردرمانی در سکته مغزی ، کار درمانی چه کمکی به بیماران سکته مغزی می کند. در این نوشته درباره سکته مغزی و توانبخشی کاردرمانی صحبت می کنیم. پس لطفا با ما همراه باشید.

تعریف سکته مغزی

سکته مغزی در اثر قطع جریان خون قسمتی از مغز ایجاد می‌شود. سکته مغزی در هر سنی می‌تواند اتفاق بیفتد ولی شیوع آن در افراد سالمند بیشتر است. سکته مغزی یک بیماری غیر پیش‌رونده است که علائم آن ابتدا شدید است ولی باگذشت زمان و درمان مناسب کاهش پیدا می‌کند. سکته مغزی تأثیرات فراوانی بر زندگی یک فرد می‌گذارد. این ضایعه ممکن است باعث ناتوانی فرد برای مدت طولانی شود و مشکلات فیزیکی، روانی و اجتماعی پیچیده‌ای برای او ایجاد کند

علائم و نشانه‌های سکته مغزی

علائم و نشانه‌های سکته مغزی بسته به محل و میزان آسیب، متفاوت است. سکته مغزی معمولاً باعث همی‌پلژی (فلج یک‌نیمه بدن) در سمت مخالف آسیب می‌شود و ممکن است بیمار دچار عوارض دیگری مانند اختلال در بلع، مشکلات حسی، مشکلات روانی و عاطفی و اختلالات درکی نیز بشود. اختلالات تعادلی و وضعیتی نیز از عوارض شایع سکته‌های مغزی است.

چنانچه برای مشکل بی‌حرکتی بیمار اقدامات درمانی مؤثر انجام نشود، مشکلات ثانویه‌ای مانند زخم‌های فشاری، عفونت ریه و یبوست به وجود خواهد آمد. عوامل خطرساز در بروز سکته‌های مغزی عبارت‌اند از:

 • فشارخون بالا
 • کلسترول بالا
 • تنگی عروق
 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • کشیدن سیگار
 • مصرف بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های‌ الکلی
 • بی‌تحرکی
 • چاقی و مصرف قرص‌های ضدبارداری

درمان سکته مغزی

درمان سکته مغزی شامل ۳ قسمت زیر است.

 1. دارویی
 2. توان‌بخشی
 3. پیشگیری از بروز سکته‌های مجدد

هرچند میزان بهبودی تا حد زیادی به وسعت و محل آسیب مغزی بستگی دارد اما کیفیت درمان‌های توان‌بخشی و دارویی، میزان انگیزه بیمار و خانواده او و همچنین سن بیمار از عوامل مؤثر بر بهبودی او هستند.

اگر می‌خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، می‌توانید مطلب زیر را هم بخوانید
درمان تکلم بعد از سکته مغزی | حرف زدن بیماران سکته مغزی

نقش کاردرمانی سکته مغزی

بخشی از گروه توان‌بخشی کار درمانگران هستند کار درمانگر به بیمار کمک می‌کند حرکات ازدست‌رفته را بار دیگر به دست بیاورد، دچار عوارض ثانویه ناشی از سکته مغزی نشود، عوامل اجتماعی و روحی، روانی‌ای را که برای بیمار مشکل‌ساز هستند، برطرف کند و به‌طور خلاصه توانایی‌های عملکردی خود را به حداکثر ممکن برساند.

مداخلات کاردرمانی در سکته مغزی

مداخلات کاردرمانی باید در مراحل اولیه پس از سکته مغزی شروع شود. در این مرحله پیشگیری از بروز زخم بستر، وضعیت دهی مناسب جلوگیری از کوتاهی و انجام تمرینات لازم برای جلوگیری از خشکی مفصل و کاهش دامنه حرکتی مهم است.
تقریباً اغلب کسانی که از سکته مغزی جان به درمی‌برند دچار مشکلات و اختلالات حرکتی دائمی درزمینهٔ حفظ تعادل در حالات و وضعیت‌های مختلف و عدم توانایی جهت ایستادن و راه رفتن به‌تنهایی و بدون گرفتن از دیگران هستند که نیازمند فن‌های خاص کاردرمانی جهت بهبود این مهارت‌ها و همچنین عدم توانایی در استفاده از دست‌ها در جهت انجام فعالیت‌های روزمره زندگی از قبیل لباس پوشیدن، غذا خوردن، حمام رفتن و… هستند که برای غلبه بر این مشکلات و نقایص نیازمند برنامه‌ها و فن‌های خاص کاردرمانی درهمان روزهای ابتدای سکته هستند؛ به‌طوری‌که درمان‌های کاردرمانی این عدم استقلال و وابستگی را به حداقل می‌رساند. بااین‌حال، حدود و میزانی که کاردرمانی، پیامدهای پس از سکته مغزی را بهبود می‌بخشد برای بیماران مختلف متفاوت است.

 نوشته : مهدی راستی کارشناس ارشد کاردرمانی

مراکز کاردرمانی

در برگه لیست مراکز کاردرمانی می توانید ، کاردرمانگر را به تفکیک شهر خود پیدا کنید و به کلینیک آنها مراحعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *