معرفی کتاب خوش بینی آموخه شده

در علمی بودن کتاب خوش بینی آموخته شده همین بس که نویسنده آن زمانی ریاست انجمن روانشناسی آمریکا APA را بر عهده داشته است. این بار در سلسه نوشته های معرفی کتاب هوش کالا می خواهیم کتاب ارزشمند مارتین سلیگمن پدر روانشناسی مثبت گرا را معرفی کنیم.

این کتاب برای کسانی مفید است ؟

این کتاب هم برای متخصصان حوزه روانشناسی و مشاوره و هم عموم افراد علاقمند کسب نگرش مثبت گرایی عاقلانه مفید است. نثر کتاب بسیار روان و ساده نوشته است که هر خواننده ای را جذب خود می کند.

مارتین سلیگمن باور دارد که در دنیای امروز درباره افسردگی مبالغه شده است و تاکید دارد که همانند بد بینی می توان خوش بینی را نیز آموخت. ارزش کتاب خوش بینی آموخه شده در آن است که برای تک تک ادعاهای مطرح شده تحقیقات علمی مطرح شده است. این کتاب از کتاب های بازاری و انگیزیشی موجود در بازار متفاوت است.

در این کتاب شما در ابتدا از لحاظ علمی در می یابید که خوش بینی و نگرش مثبت چه تاثیری در زندگی تان خواهد داشت. در همان ابتدا شما یاد خواهید گرفت که قرار نیست صرفا با نگرش مثبت به اهداف خود دست پبدا کنید. این نگرش مثبت به شما انگیزه حرکت و مقاومت بیشتر می دهد. و انگیزه اولین گام در شروع و یا ادامه دادن هر کاری است.

کتاب خوش بینی آموخته شده ،  هم از لحاظ تئوريك و هم از لحاظ عملی بسیار قوی است. در این کتاب شما  با راهکارهای عملی آشنا خواهید شد که به شما کمک می کند تا در ابتدا طرز نگرش خود را بشناسید ( خوش بین یا ید بین ) و در صورت نیاز آن را تغییر بدهید.

مشخصات خوش بین ها و بد بین ها

اگر بخواهیم افراد را به دو دسته خوش بین و بد بین تقسیم کنیم. خوش بین ها موانع زندگی را گذرا و زود گذر می دانند. وقتی که با شکستی مواجه می شوند سهم خودشان را از آن شکست کمتر می دانند و عوامل بیرونی را مقصر می دانند. هم چنین افراد خوش بین شکست در یک مشکل را فقط منحصر به آن مشکل می دانند و اگر نامیدی برای آنها رخ بدهد صرفا مربوط به همان موضوع است و نه تمامی موضوعات دیگر.
در مقابل افراد بدبین ذهنشان در برخورد با مشکلات در مدت طولانی تری درگیر است و شکست چند سال پیش را شکست همین دیروز خود می دانند. تمام تقصیر ها را گردن خودشان می اندازند و همچنین شکست در یک مهارت را به دیگر مهارت ها تعمیم می دانند. بدین معنا که اگر در امتحان رانندگی قبول نشوند حتما در امتحان کنکور هم قبول نمی شوند!.
معرفی کتاب مارنین سلیگمن به نام خوش بینی آموخته شده

سلیگمن  سه بعد مهم در سبک نگرش را معرفی می کند:

۱) تداوم (Permanence):

کسانی که به آسانی مأیوس می‌شوند معتقدند علل رویدادهای ناگوار «پایدار» است.برعکس، کسانی که در برابر درماندگی مقاومت می‌کنند، معتقدند علل رویدادهای ناگوار، گذرا هستند.

۲) فراگیری (Pervasiveness):

به معنای «تعمیم دادن» تببین‌هاست.کسانی که برای شکست‌های خود تبیینی «عام» دارند، با ناکامی در یک زمینه، از همه چیز دست می‌کشند. برعکس، کسانی که تبیین خاص دارند، شاید در یک جنبه از زندگی درمانده شوند اما در بخش‌های دیگر پرقدرت و مصمم به راه خود ادامه می‌دهند.

۳) شخصی‌سازی (Personalization):

وقتی حوادث ناگوار رخ می‌دهد ما دو راه پیش رو داریم.یکی اینکه خود را ملامت کنیم (درونی‌سازی)، و دوم اینکه دیگران یا شرایط را مقصر بدانیم (برون‌سازی).

کدام ترجمه کتاب خوش بینی آموخته شده را بخریم ؟

از نظر تیم هوش کالا ترجمه فروزنده داور پناه، میترا محمدی از انتشارات رشد ، روان تر و کامل تر است. شما می توانید از طریق این لینک ، این نسخه را از فردابوک بصورت آنلاین خریداری کنید.

نظرات برخی از خوانندگان

در پایین نظرات برخی از خوانندگان کتاب خوش بینی آموخته شده را می خوانیم.
این کتاب یکی از تاثیر گذار ترین و ماندگار ترین کتاب ها در ذهنم بوده و معنای واقعی خواندن این کتاب به من کمک کرد تا در زندگی خوش بینی بیشتر داشته باشم. این خوش بینی سبب شد تا در انجام کارها و اتمام آنها تلاش بیشتری به خرج بدهم.

فرقی که این کتاب با کتاب های دیگه ای که من مطالعه کردم داره :توجه به مسئله ی تبدیل دانش به مهارت است. گفت و گوی ذهنی ،مبحثی هست که کمتر بهش توجه شده…و اگر هم بیان شده…در جهت تغییروشکل دادن متفاوت به این ساختار حجیم ذهنی ،راه حلی مناسبی مطرح نشده….

اما راه حل های این کتاب  واقعا در ضمیر نفوذ پیدا میکنه و موجب تحول ادمی و خوداگهی در زمان حال میشه…

برخی از منابع :
نوشته مرتبط :  معرفی کتاب "از حال بد به حال خوب" (شناخت درمانی) اثر دیوید برنز | دانلود فایل PDF کتاب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *