پیر صوتی چیست ؟ با افزایش سن تغییراتی در حنجره اتفاق می افتد که در کیفیت صدای تولیدی فرد تاثیر می گذارد. پیر صوتی در ارتباط با سن است و در افراد دارای سن بالا اتفاق می افتد. مراجع مرد ۶۳ ساله چند روز پیش با شکایت گرفتگی صدا به کلینیک مراجعه کرد که پس از تصویر برداری از حنجره ، تشخیص پیر صوتی را دریافت کرد. در ادامه این نوشته درباره این اختلال صدا که با افزایش سن در ارتباط است نوشته ایم . با ما همراه باشید.

گرفتگی صدا با افزایش سنپیرصوتی

 

پیر صوتی و نازک شدن تار صوتی

با افزایش سن برخی از تغییرات در تارهای صوتی سبب ایجاد مشکل در تولید با کیفیت صدا برای فرد می شود. در این حالت صدای فرد کمی گرفته و نفس آلود می شود. تارهای صوتی ساختاری لایه ای دارد که هر لایه نقش مهمی در تولید صوت بر عهده دارد. با افزایش سن ، این لایه ها نازک تر می شوند و این نازک شدن ، در ارتعاش صحیح آن مشکل ایجاد می کند. تارهای صوتی نازک در پیر صوتی ، سبب هدر رفتن هوا در هنگام آواسازی و تولید صدای نفس آلود می شود. در این حالت بدلیل خروج بیش از حد هوا در حین آوسازی ، فرد پس از بیان چند کلمه نفس کم می آورد و اغلب حرف زدن برای او احساس خستگی ایجاد می کند. افرادی که دچار پیر صوتی می شوند بخصوص در محیط های پر سرو صدا برای شنیدن صدایشان در طول مکالمه تلاش و تقلا بیشتری می کنند.

علائم پیر صوتی

نشانه های پیر صوتی ممکن است موارد زیر باشد :

  • صدای ضعیف
  • صدای نفس آلود
  • مکالمه با تلاش و تقلا
  • تغییرات ناگهانی در زیر و بمی صدا
  • صدای مردها در برخی از مواقع زنانه می شود
نوشته مرتبط :  ندول تار صوتی چیست ؟ | علت ، نحوه تشخیص و درمان گره های صوتی

نقش سیستم عصبی در پیر صوتی

در پیر صوتی ممکن است عصب های کنترل کننده حرکت تارهای صوتی ، کارایی کمتری داشته باشند. ارتعاش تارهای صوتی نیازمند یک هاهنگی پیچیده است عصبی است که به مرور با افزایش سن برخی از اتصالات نورون های عصبی کاهش می یابد در نتیجه کارایی عصب کمتر می شود.

 

پیر صوتی چطور تشخیص داده می شود ؟

مراجعان در کلینیک متخصص گوش حلق و بینی و یا کلینیک آسیب شناسی گفتار و زبان ( گفتار درمانی ) با شکایت گرفتگی صدا مراجعه می کنند. پس تصویر برداری از حنچره تغییر بافت تارصوتی ( آتروفی دو سوم قدامی تارهای صوتی ) و الگوی ارتعاش بیان گر پیرصوتی خواهد بود.

 

درمان پیر صوتی چیست ؟

بهتر از بجای عبارت ” درمان پیر صوتی ” از عبارت ” مدیریت اختلال پیرصوتی ” استفاده کنیم. راهکارهای مدیریت این مشکل عبارت اند از:

  • صوت درمانی جلسات انفرادی است که توسط آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) برای بهبود کیفیت صدا انجام می شود. در صوت درمانی قرار نیست بافت تارهای صوتی تغییر کند بلکه صوت درمانی کمک می کند تا اثرات این مشکل کمتر شود و صدای بهتری فرد داشته باشد.
  • تزریق به تارصوتی ، در اینجا با تزریق به تار صوتی سعی بر افزایش ضخامت تارهای صوتی می شود که این فرایند ممکن است در اتاق جراحی و مطب انجام شود. این راهکار تاصیر دائمی ندارد و ممکن است پس از چند ماه یا چند سال به حالت قبل برگردد.
  • تایروپلاستی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->