شنوایی سنجی

تست شنوایی سنجی بزرگسالان (اندازه گیری میزان شنوایی با استفاده از دستگاه شنوایی سنج  ) توسط شنوایی شناس انجام می شود. نتیجه تست شنوایی سنجی به شکل ادیوگرام ثبت می شود. برای اندازه گیری شنوایی بزرگسالان تست ها و دستگاههای متفاوتی وجود دارد. از آنجائیکه میزان شنوایی یک گوش با گوش دیگر ممکن است متفاوت باشد ،  برای هر گوش یک تست شنوایی سنجی جداگانه ای گرفته می شود.

 

شنوایی سنجی بزرگسالان  چیست ؟


شنوایی سنجی توانایی شنیدن هر گوش شما ،  را تست می کند. برای درک بهتر مفهوم شنوایی سنجی بزرگسالان مهم اس که با دو مفهوم مهم آشنا شوید. ۱- بلندی ۲- فرکانس .  هر صدایی ممکن اس  بلندی ( میزان بلند بودن صدا ) و فرکانس ( زیر یا بم بودن صدا ) متفاوتی داشته باشد.

بلندی

برای مثال بلندی صدای پچ پچ کردن انسان حدود ۲۰ دسی بل ( دسی بل واحد بلندی صدا است هر چقدر این عدد بیشتر باشد میزان بلندی نیز بیشتر است).  صدای بلند مانند صدای برخی از کنسرت ها تا ۸۰ دسی بل ممکن است بلند باشد. و صدای موتور جت بلندی نزدیک به ۱۴۰ تا ۱۸۰ دسی بل دارد.

شنیدن صداهای بالاتر از ۸۰ دسی بل بمدت چند ساعت می تواند مسبب کم شنوایی فرد شود.

فرکانس

فرکانس یا بسامد صدا مربوط به نازک یا کلفتی  ( زیر یا بمی  ) صدا  است. واحد فرکانس هرتز است هرچه این واحد بیشتر باشد آن صدا نازک تر است. صدای طبل نمونه ای با فرکانس پایین  و صدای سوت نمونه ای با فرکانس بالا است.

 

حالا که با این دو مفهوم آشنا شده اید باید بگویم که تست شنوایی سنجی بزرگسالان ، توانایی گوش در شنیدن صداهای با فرکانس های متفاوت و بلندی های متفاوت را می سنجد. تست شنوایی سنجی بزرگسالان ،  برای هر گوش بصورت جداگانه و در صداهایی با بلندی و فرکانس متفاوت ، انجام می شود. این عمل توسط شنوایی شناس و در اتاق مخصوص شنوایی سنجی  انجام می شود.

شنوایی سنجی بزرگسالان

شنوایی سنجی بزرگسالان

تست شنوایی سنجی بزرگسالان چگونه انجام می شود ؟


توجه کنید که ما در اینجا این کار را به زبان ساده بیان می کنیم . اولین قدم می بایست گوشی که می خواهد تست انجام شود مشخص شود. اگر قرار بود گوش چپ تست شود کابل منتقل کننده صدا را در آن قرار می دهند. و گوش دیگر ( راست ) پوشانده تا صدایی شنیده نشود. سپس انواع صدا ( یک صدای تن خاص ، گفتن واژه و.. ) در بلندی و فرکانس مختلف برای شما پخش می شود و شما باید به طریقی نشان بدهید که آن صدا را شنیده اید. شنوایی شناس توانایی شنیداری شما را در صداهایی با بلندی و فرکانس مشخص در ادیوگرام ثبت می کند.

سوالات شایع درباره تست شنوایی سنجی بزرگسالان


چطور آماده تست شویم ؟   

در هر زمانی می توان این تست را انجام داد و نیاز به شرایط خاصی ندارد.


بعد از تست چه احساسی خواهیم داشت ؟

تست سختی نیست و هیچ گونه درد و آسیبی به شما وارد نمی کند. تست غربالگری حدود ۵ تا دقیقه طئل می کشد و تست دقیق ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.


شنوایی سنجی  بزرگسالان چه فایده ای دارد ؟

این تست سریع ترین راه تشخیص کم شنوایی است . کم شنوایی ممکن است علل مختلفی داشته باشد که تشخیص زودهنگام کمک بسیاری به شما می کند. شایع ترین علل کم شنوایی می توانند : عفونت گوش ، بیمارهای گوش داخلی ، ضربه به سر ، داروهایی که به شنوایی ضربه می زنند ، کم شنوایی وابسته به شغل و..


نتیجه  نرمال شنوایی سنجی بزرگسالان چیست ؟

در ادیوگرام شنوایی شنوایی نرمال به حالتی می گویند که گوش قادر به شنیدن صداهایی با فرکانس ۲۵۰ تا ۸۰۰۰ هرتز در بلندی ۲۵ یا کمتر باشد.


آیا شنوایی سنجی بزرگسالان خطری دارد ؟

این تست هیچ گونه ریسک و خطری ندارد.


کجا تست شنوایی سنجی بزرگسالان انجام بدهیم؟

اگر بدنبال مراکزی برای تست شنوایی خود یا یکی از اعضای خانواده خود هستید ما در اینجا لیستی از مراکز شنوایی سنجی سراسر کشور را گرده اورده ایم که می توانید در آن لیست مرکز مورد نظر خود را بیابید.


تست  ABR چیست ؟

تست ABR بهترین گزینه برای شنوایی سنجی نوزادان و کودکانی است که همکاری ندارند و یا در آزمونهایی غربالگری رد شده اند و برزگسالانی که تمارض به کم شنوایی می کنند و یا همکاری نمی کنند. در تست ABR سه الکترود استفاده می شود که یکی را به پیشانی وصل می کنند و یکی دیگر را به محل بین ابروها و الکترود سوم را به پشت گوش متصل می کنند. این الکترودها امواج مغزی عصی و ساقه مغز را ردیابی م یکنند.


 تست ABR برای چه کسانی مفید است ؟

۱- نوزادان ۲- کودکان ۳- بزرگسالان دارای معلولیت ۴-متمارضین ( کسانیکه نمی خواهند به سربازی بروند و یا نمی خواهند میزان دقیق شنوایی شان مشخص شود.)

 


 

نتایج تست شنوایی سنجی بزرگسالان به چه شکل است ؟

تفسیر نمودار شنوایی سنجی بزرگسالان

تفسیر تست شنوایی سنجی بزرگسالان

 

نتایج این تست به شکل ادبوگرام می تواند در دسترس باشد.  توجه به شکل بالا مشخص می شود که در ادیوگرام، برای گوش چپ و راست علایم خاصی در نظر گرفته شده است.

رنگ قرمز = گوش راست و رنگ آبی = گوش چپ

نمودار عمودی = بلندی

نمودار افقی = فرکانس

اگر علامتی در نمره ۶۰ عمودی ( بلندی ) و نمره ۷۵۰ افقی می بنید. یعنی اینکه فرد قادر به شنیدن صداهای با بلندی بالاتر ۶۰ دسی بل در فرکانس ۷۵۰ هرتز بوده و صداهایی با بلندی کمتر از این را در این فرکانس نمی تواند بشنود.

هزینه تست شنوایی سنجی بزرگسالان چقدر است ؟

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت شنوایی سنجی تون خالص PTA در بخش دولتی =

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت  شنوایی سنجی تون خالص PTA در بخش خصوصی =

 

 

 

آخرین ویرایش۳ سال

3 پاسخ
  1. محمدرضا گفته:

    ضمن خسته نباشید و آرزوی بهروزی در سال جدید.
    خواستم بدونم آیا دستگاهی هست که میزان شنوایی افراد را به صورت عددی مشخص کند؟ یعنی به صورت دیجیتال .اگر چیزی در این رابطه شنیده اید ممنون میشم بهم اطلاع بدید.rezasalman2018 @gmail.com

    پاسخ

تعقیب

  1. […] نمودار یا نتیجه تست شنوایی شما ( شنوایی سنجی نوزادان ، شنوایی سنجی بزرگسالان ) […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *