طول عمر کودکان فلج مغزی و سی پی

طول عمر کودکان فلج مغزی به دو عامل مهم ۱-شدت بیماری فلج مغزی ۲-مشکلات و بیماریهای همراه  بستگی دارد. طول عمر بیماران سی پی که شدت آنها خفیف است همانند افراد عادی است. در این نوشته می خواهیم درباره طول عمر کودکان سی پی بنویسم و عوامل تعیین کننده طول عمرشان را ذکر کنیم. دانستن این عومل می تواند به والدین در افزایش طول عمر آنها کمک کند.

معنای امید به زندگی در بیماری سی پی

بسیاری از والدین درباره طول عمر کودک سی پی خود نگران هستند و از ما در این باره سوالاتی زیادی می پرسند. وقتی درباره طول عمر و یا امید به زندگی صحبت می کنیم منظور میانگین طول عمر جمعیت آن منطقه یا کشور است. در واقع عمر یک نفر در این جمعیت ممکن است از میانگین کمتر و یا بیشتر باشد.

نمی توان عدد مشخصی درباره طول عمر کودکان فلج مغزی ارائه کرد. کسی می تواند به شما بگوید طول عمر شما چند سال است ؟!.آنچه می توان درباره طول عمر یک فرد مشخص شده است یکسری فاکتور های کوتاه کننده و یا افزایش دهنده طول عمر است.

در این نوشته می خواهیم بگویم که چه عوامل می تواند طول عمر کودک فلج مغزی را کمتر و یا بیشتر کند. قطعا دانستن و علم به این عوامل در کاهش تاثیر آنها کمک کننده است.

طول عمر بیماران سی پی براساس دو فاکتور مهم مشخص می شود :

۱-شدت فلج مغزی : هر چه قدر فلج مغزی شدید تر باشد.  طول عمر کوتاه تر خواهد بود.

۲-مشکلات و یا بیماریهای همراه : ممکن است در کنار بیماری فلج مغزی ، مشکلات و بیماریهای دیگری نیاز همراه و یا بدنبال آن باشد. که این بیماریها در کاهش طول عمر کودکان سی پی تاثیر گزار هستند.

نوشته مرتبط :  تعریف فلج مغزی ( cp سی پی ) چیست ؟| علائم ، تشخیص ، علت |درمان انواع فلج مغزی

عوامل تاثیر گزار در طول عمر کودکان فلج مغزی

دو عامل مهم تعیین کننده طول عمر کودکان سی پی شدت مشکلات حرکتی و هوشی کودکان است. هرچقدر شدت مشکلات هوشی و یا حرکتی کودک بیشتر باشد ، طول عمر این کودکان کمتر است. همچنین ظهور نقایص دیگر می تواند وضعیت را بدتر کند.

فلج مغزی یک بیماری غیر پیشرونده است . بدین معنا که به مرور زمان بیماری پیشرفت نمی کند و شدت آن بیشتر نمی شود.

فلج مغزی خود به تنهایی تهدید کننده زندگی نیست. مگر آنکه مشکلات جدی به همراه آن در بدو تولد باشد. در پایین برخی از این مشکلات جدی و عوارض را که طول عمر بیماران سی پی را کاهش می دهد را ذکر کردیم:

محدودیت های حرکتی

محدودیت ها حرکتی نه تنها بر کیفیت زندگی که بر طول عمر نیز تاثیر گذار است. کودکانی که محدودیت های شدید حرکتی دارند برای مراقبت به دبگران وابسته هستند. همچنین محدودیت های شدید حرکتی عوارض پزشکی زیر به همراه دارد :

 • پیری زود رس
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی
 • ضعیف شدن مهارتهای شناختی

کودکانی که به مدت طولانی بر روی ولیچر یا تخت دراز کشیده باشند خطر بروز زخم بستر در آنها بیشتر است. که این خود می تواند در برخی از موارد عفونت ایجاد کند و تهدید کننده زندگی فرد شود.

معلولیت های ذهنی

معلولیت های ذهنی یکی دیگر از فاکتورهای مهم تعیین کننده طول عمر کودکان سی پی است.  بیشتر از ۴۰ درصد از کودکان فلج مغزی درجاتی نقایص شناختی دارند.

کودکانی که نقایض شناختی دارند مشکلاتی در درک صحبت های دیگران و بیان خواسته های خود دارند که می تواند سبب مشکلاتی در بیان نیازهایشان ایجاد کند.

افرادی که نقایص ذهنی شدیدی دارند بسیار به دیگران وابسته هستند و این وابستگی ها آنها در تمامی زمینه های فیزیکی ، احساسی و مادی شان است که قطعا مشکلاتی برای آنها ایجاد می کند.

نقایص بینایی ، شنوایی و گفتاری

درمانگرها و درمانهای مختلف به کودکانی که مشکلات بینایی ، شنوایی و گفتاری دارند کمک زیادی می کنند. با این حال برخی از کودکان به دلیل آسیب وسیع تر مغزی ، مشکلات شدیدتری دارند که این مشکلات می توانند تهدید کننده زندگی و کاهنده طول عمر کودکان فلج مغزی باشد.

 

مشکلات بلع و تغذیه

کودکان با فلج مغزی برخی از مواقع مشکلاتی در بلع و تغذیه مواد غذایی دارند که این معمولا به دلیل ضعف عضلات دهانی است. این مشکلات بلع در دراز مدت می تواند مشکلات رشدی برای کودک ایحاد کند.

کودکان با مشکلات بلع نیز بیشتر مستعد آسپیراسیون ریوی و کم آبی بدن هستند. به مرور این موارد زمینه عفونت های تنفسی را بیشتر می کند.

اختلالات اسکلتی – عضلانی

اختلالات اسکلتی عضلانی معمولا به همراه cp  ظهور پیدا می کنند که حرکات و فعالیت ها را به مرور محدودتر می کنند. همانطور که گفتیم افزایش محدودیت های حرکتی طول عمر کودکان فلج مغزی را کمتر می کند. برخی از اختلالات اسکلتی – عضلانی که به همراه سی پی دیده می شوند عبارتند از : پاتلا آتا ( به انگلییسی patella alta ) ، دیسپلازی مفصل ران ،

scoliosis ، spondylolysis and cervical stenosis

مشکلات تنفسی

کودکان با فلج مغزی ممکن است مشکلات تنفسی شدیدی را تجربه کنند مشکلاتی شدیدی مانند : برونکوپولمونری بین کودکان با فلج مغزی نارس شدید است. نقایص حرکتی دهانی و برگشت اسید معده  می توانند سبب آسپیراشون مزمن مواد غذایی شود.که در نتیجه طول عمر کودک فلج مغزی را کاهش می دهد.

تشنج

حدود نیمی از کودکان مبتلا به فلج مغزی دارای تشنج هستند که ناگهان موجب فعالیت الکتریکی در مغز می شود. صرع یک ​​اختلال مزمن است که با تشنج های غیرمنتظره و غیر قابل پیش بینی مشخص می شود. بیش از ۱۰ درصد بیماران فلج مغزی صرع دارند که معمولا می توانند از طریق درمان و دارو کنترل شوند. طول عمر بیماران سی پی که تشنج می کنند کمتر از دیگر کودکان است.

نوشته مرتبط :  انواع فلج مغزی ( Cerebral Palsy ) |بررسی دقیق انواع سی پی در کودکان و بزرگسالان + ویدیو

توانبخشی و افزایش طول عمر بیماران سی پی

با دریافت درمان و توانبخشی مناسب ، بسیاری از کودکان فلج مغزی طول عمرشان در سطح مابقی افراد جامعه می شود. در مجموع وقتی کیفیت زندگی افراد سی پی افزایش پیدا کند طول عمر نیز افزایش پیدا می کند. کیفیت زندگی افراد سی پی از طریق هدف گزاری بر روی اهداف زیر ممکن است:

 • افزایش استقلال کودک در انجام کارها
 • بهبود حرکات
 • بهبود مهارتهای شناختی
 • بهبود مهارتهای ارتباطی و گفتاری
 • بهبود مهارتهای تغذیه و بلع
 • کاهش درد
 • ماهش بیماریها و شرایط همراه با سی پی

جمع بندی

ما در این نوشته درباره طول عمر بیماران فلج مغزی صحبت کردیم و گفتیم که دو عامل شدت و مشکلات همراه می تواند پیش بینی کننده طول عمر کودک سی پی باشد.

مجموعه عوامل تاثیر گذار در طول عمر کودکان فلج مغزی را معرفی کردیم و گفتیم دانستن و آگاهی از این عوامل می تواند به ما در کاهش تاثیر انها کمک کند.

در نهایت گفتیم که ارتباط نزدیکی بین کیفیت زندگی با طول عمر در کودکان فلج مغزی وجود دارد. و اهدافی را برای افزایش کیفیت زندگی آنها برای شما معرفی کردیم . بسیار مهم است که برنامه درمانی بر این اهداف تمرکز داشته باشد.

 

طرح سوال

ما سعی کردیم در این مقالات تمام سوالات شما را درباره طول عمر بیماران سی پی پاسخ بدهیم . با این حال اگر هنوز سوالی در این زمینه دارید نگران نباشید. در پایین در قسمت نظرات از ما سوال خود را بپرسید قول می دهیم در کوتاه ترین زمان ممن سوال شما را پاسخ بدهیم.

برخی از منابع مفید :

cerebralpalsyguide

lifeexpectancy

 

 

3 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  باتشکراززحمات وراهنمایی های شما یک سئوال داشتم
  آیاکودکان cpکه پیچ خوردگی لگن دارند که این پیچش باعث انحراف ستون فقرات شده ،باعمل جراحی ارتوپدی معالجه میشوندیابهبودپیدا میکنندیاعمل تاثیری ندارد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->