کم شنوایی ژنتیکی – بسیاری از والدین با عوامل ژنتیکی که می توانند سبب کم شنوایی بشوند ، نا آشنا هستند. از آنجائیکه که شما بدنبال علت کم شنوایی فرزندتان هستید ، بسیار مهم است که درک درستی از ژنتیک و وراثت داشته باشید. در این نوشته که مختص والدین نوشته شده است سعی شده است به زبان ساده درباره انواع کم شنوایی ژنتیکی  صحبت شود.  در ادامه این نوشته هم چنین درباره علل ژنتیکی سندریم و غیر سندرمیک نیز مطالب جداگانه نوشته ایم.

ژن چیست ؟

ژن ها حامل اطلاعاتي هستند که تعيين کننده ي ويژگي هاي شما هستند.ويژگي ها شامل مواردي مي شود که شما از والدين خود به ارث مي بريد:يعني والدين شما مقداري از ويژگي هاي خود را از طريق ژن ها به شما انتقال مي دهند.مثلاًاگر پدر و مادر شما چشم آبي باشند،ممکن است رنگ چشم شما هم آبي شود،يا اگر مادر شما روي صورت خود کک و مک دارد،ممکن است اين ويژگي را از او به ارث بريد.

نقش ژن در کم شنوایی

علت بیش از ۵۰ درصد کم شنوایی کودکان موارد ژنتیک است. همچنین بیش از ۴۰۰ علت ژنتیکی مسبب کم شنوایی شناخته شده است. تعداد ژن های شناخته شده ، که در کم شنوایی دخیل هستند در حال تغییر هست و پژوهشگران در حال شناسایی آنها هستند.

دانشمندان ژنتیک ،  کم شنوایی ناشی از ژنتیک را به دو دسته سندرمی و غیر سندرمی تقسیم کرده اند. در دسته سندرمی ، کودک ، علاوه بر کم شنوایی مشکلات پزشکی دیگری نیز دارد. و در دسته غیر سندرمی که بیش از ۲/۳ علل کم شنوایی ژنتیکی شامل می شود ، افت شنوایی بدون هیچ علامت پزشکی همراهی رخ می دهد.

کم شنوایی ژنتیکی

ژن مغلوب  :  ژنی است که وقتی در کنار ژن مشابه خودش قرار گیرد اثرش را نشان می دهد.

ژن غالب : این ژن هر جا که باشد به تنهایی می تواند اثرش را نشان دهد.

 

نوشته مرتبط :  علل غیر ژنتیکی کم شنوایی و ناشنوایی | همه چیز درباره کم شنوایی

کم شنوایی های اتوزومال مغلوب

 

هیچکدام از والدین زهرا کم شنوایی نداشته اند. دکتر ژنتیک به آنها گفته است که کم شنوایی زهرا از نوع ژنتیکی بوده و اصطلاحا دارای کم شنوایی ژنتیکی از نوع اتوزومال مغلوب است.

اتوزومال مغلوب :  برای بروز کم شنوایی دو کپی معیوب ژن ( یکی از پدر و یکی از مادر )  لازم است. در این حالت هر کدام از پدر و مادر ناقل ژن معیوب هستند و لیکن خود دچار کم شنوایی نیستند. احتمال بروز چنین حالتی ( تولد فرزند کم شنوا از پدر و مادری که هر دو ناقل ژن مغلوب هستند )  ۲۵  درصد است . بدین معنی که اگر پدر و مادری حامل ژن مغلوب کم شنوایی باشند در ۲۵ درصد موارد احتمال تولد فرزند با کم شنوایی وجود دارد.

در ۷۵ تا ۸۰ درصد ناشنوایی غیر سندرمی ، الگوی وراثت کم شنوایی بصورت اتوزومال مغلوب است.

کم شنوایی در اتوموزال مغلوب

کم شنوایی های اتوزومال غالب

مادر علی نیز کم شنوا است. یک برادر بزرگ تر علی کم شنوایی نداشته است. پزشک متخصص پس از بررسی به انها گفته است که کم شنوایی علی از نوع اتوزومال غالب بوده که از طریق تست ژنتیکی مشخص شده است. اگر فقط یکی از والدین ( پدر یا مادر)  ژن غالب کم شنوایی را داشته باشند،  احتمال بروز کم شنوایی ژنتیکی از نوع اتوزومال غالب در فرزندان وجود دارد.  بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کم شنوایی غیر سندرمی ،  نحوه توارثشان  طبق الگوی اتوزومال غالب است. بدین معنی که تنها یک کپی از ژن معیوب برای ایجاد کم شنوایی کافی است. توجه داشته باشید که در این حالت حداقل یکی از والدین ، خود دچار کم شنوایی است.

احتمال تولد فرزند دارای کم شنوایی ژنتیکی در زمانیکه یکی از والدین دارای ژن غالب کم شنوایی باشد ۵۰ درصد است.

اگر هر دو والد کودک دارای ژن غالب کم شنوایی باشند ( هر دو کم شنوا باشند. ) این احتمال بالاتر می رود.

اتوموزال غالب در کم شنوایی

کم شنوایی مرتبط با کرموزوم x

برخی از ژنهایی که روی کرموزوم x هستند می توانند سبب کم شنوایی شوند. این ژن ها مغلوب هستند. جنس مذکر فقط یک کروموزوم X  دارد و آن کروموزوم را از مادر خود دریافت می کنند. اگر مادر ناقل این ژن باشد تا ۵۰ درصد احتمال بروز کم شنوایی در فرزندان پسر او وجود دارد.

کم شنوایی مرتبط با کرموزوم x

 

درباره کم شنوایی ژنتیکی

در این نوشته سعی کردیم مطالبی درباره کم شنوایی ژنتیکی بنویسم . تلاش ما این بوده که مطلب را در ساده ترین حالت ممکن بنویسیم. اگر هنوز سوالی در این باره دارید اصلا نگران نباشید ، سوال خود را در پایین در قسمت نظرات بنویسید از ذکر جزئیات غافل نشوید. منتظر بمانید در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد. همچنین اگر توضیحات بیشتری درباره کم شنوایی و ناشنوایی ژنتیکی دارید می توانید در قسمت نظرات ، به اشتراک بگذارید.

 

درباره کم شنوایی و ناشنوایی ژنتیکی هنوز مطالب وب سایت هوش کالا ادامه دارد. در قسمت شنوایی شناسی و یا در پایین بر روی مطالب ما درباره کم شنوایی ژنتیکی سندرمی و کم شنوایی ژنتیکی غیر سندرمی کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *