گفتار درمانی چیست؟

گفتاردرمانی چیست؟  در یک نگاه

  • آسیب‌شناس گفتار و زبان (گفتار درمانگر)  تنها کارشناس جهت ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی هست. این اختلالات شامل طیف وسیعی از مشکلات گفتار و زبان از سنین کودکی تا بزرگ‌سالی هست.
  • گفتاردرمانی از علوم حوزه علوم پزشکی است  و با روانشناسی و حرف زدن و حرافی متفاوت است!
  • فارغ‌التحصیلان رشته گفتاردرمانی دارای مدرک تحصیلی لیسانس تا دکتری هستند و می‌بایست عضو نظام پزشکیو انجمن علمی گفتار درمانی باشند.
  • گفتار درمانان علاوه بر ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان، به کودکان که مشکلات خواندن و نوشتن دارند نیز کمک می‌کنند.

 


 گفتاردرمانی چیست؟

داستان

گفتاردرمانی چیست؟  این سؤال برای خیلی‌ها ممکن است پیش‌آمده باشد. چند روز پیش تماسی از یک مادر نگران داشتم، خانم قربانی فرزند سه‌ساله‌ای به نام علی داشت. علی به‌موقع گردن گرفت، به‌موقع ایستاد و به‌موقع راه افتاد در مورد حرف زدن اما قضیه متفاوت بود. خانم قربانی می‌گفت در ابتدا این مسئله (حرف نزدن علی) برای ما چندان نگران‌کننده نبود، همه خانواده می‌گفتند که پدر علی نیز دیر شروع به حرف زدن کرده است. ما تا دوسالگی صبر کردیم ولی شرایط تغییر چندانی نکرد… تا اینکه آرام‌آرام نسبت به این مسئله نگران شدیم. وقتی‌که بچه‌های هم سن سال علی رو می‌دیدم که به‌خوبی حرف می‌زدند نگرانی ما بیشتر شد…


 انواع اختلالاتی که نیاز به گفتاردرمانی دارند

گفتاردرمانی چیست؟ اگر کودکی دارید که مشکل در خواندن و نوشتن دارد یک گفتار درمانگر می‌تواند به شما کمک کند، بسیاری از افراد فکر می‌کنند گفتاردرمانی فقط» به ارزیابی و درمان اختلالات تلفظ و لکنت می‌پردازد. در این مطلب می‌خوانیم که آسیب‌شناس گفتار و زبان  (گفتار درمانگر)،  تنها کارشناس مرجع جهت ارزیابی، تشخیص و درمان  اختلالات  :

اختلال تلفظ (تولید)، اختلال صوت (گرفتگی صدا و.)، لکنت زبان (ناروانی در گفتار)، اختلال تشدید (گفتار تودماغی و…)، دیر حرف زدن (مشکل در بیان و یا درک جملات…)، مشکلات خواندن و نوشتن، مشکلات بلع و…   هست.

به دلیل همین طیف گسترده اختلالات به‌جای واژه گفتاردرمانی مناسب‌تر است که بگوییم آسیب‌شناس گفتار و زبان و بجای گفتاردرمانی ، آسیب‌شناسی گفتار و زبان بگوییم.

 

گفتاردرمانی و لکنت

 


انواع بیماری‌هایی که نیاز به گفتاردرمانی دارند

اختلالات فوق می‌توانند در انواع بیماری‌ها ، مشاهده شوند . ذکر این نکته نیز ضروری است که بگوییم برخی از این اختلالات ممکن است در یک بیماری مشخص ظهور نکند و یا ممکن است در یک بیماری مانند فلج مغزی شما چند اختلال از اختلالات فوق را ببینید. این اختلالات در بیماری‌های زیر ممکن است دیده شوند:

فلج مغزی ، سندرم داون ، آپراکسی ، دیزارتری ، طیف اتیسم ، بیش فعالی ، شکاف کام  و لب ، آفازی ( زبان پریشی )  ، سکته مغزی ، ضربه ناشی از تصادف و ..  به مغز ، کم شنوایی و ناشتوایی ، سرطان حنجره و..

 

گفتار درمانی چیست؟