فیتینگ و تنظیم سمعک کودکان

تنظیم سمعک ( به انگلیسی Hearing Aid Fitting ) برای نوزادان و کودکان اهمیت بالایی دارد. یادگیری گفتار وز بان در همین سنین خردسالی و نوزادی آغاز می شود. اطمینان از صحت تنظیم سمعک در کودکان برای درک صداهای محیط پیرامون کودک ضروری است. در این نوشته می خواهیم نکات مهم در تنظیم سمعک کودکان را ذکر کنیم با ما همراه باشید.

پس از انتخاب سمعک مناسب نوبت به تنظیم و یا فیتینگ سمعک می رسیم. برای روشن شدن این مبحث اجازه بدهید مثالی بزنیم. خرید سمعک مناسب همانند خرید پارچه مناسب است و تنظیم آن همانند دوختن لباس مورد نیازتان با استفاده از پارچه ( سمعک ) خریداری شده است.

فیتینگ سمعک و خیاطی

هیچ دو کودک کم شنوا ، شبیه به هم نیستند. اینکه شنوایی شناس به شما می گوید میزان کم شنوایی فرزندتان ۵۰ تا ۶۰ دسی بل است تمام ماجرا نیست. این عدد یک میانگین از بسامدهای مختلف است.در نهایت براساس میزان کم شنوایی و مجموعی از دیگر فاکتورهای تاثیر گذار شنوایی شناس سمعک را تنظیم می کند.

ما لیستی از ادیولوژیست های سراسر کشور را گرده اورده ایم که شما براحتی می توانید براساس شهر خود آدرس و شماره تلفن آنها را پیدا کنید.

تنظیم سمعک کودکان و در مقایسه با بزرگسالان کار سخت و پیچیده تری است. آزمونهای شنوایی سنجی کودکان با بزرگسالان متفاوت تر است. همچنین بزرگسالان پس از تنظیم سمعک به ادیولوژیست ( شنوایی شناس ) در مورد کیفیت صدای شنیده شده از سمعک در فرکانس ها و بلندی های مختلف بازخورد می دهند که این خود به تنظیم بهتر سمعک کمک زیادی می کند. اما کودکان و خردسالان در این مورد هیچ کمکی به شنوایی شناس نمی کنند. حتی آنها نمی توانند در مورد سفتی و یا نرمی قالب چیزی به شنوایی شناس بگویند.

تنها گزینه ، شنوایی شناس کودکان است

شنوایی شناس کودکان براساس وضعیت هر کودک سمعک را با وسواس انتخاب می کند. زمانیکه سمعک مناسب انتخاب شد شنوایی شناس اطلاعات زیادی از قبیل موارد زیر به شما می دهد:

اگر فرزند شما در هر دو گوش کم شنوایی دارد ، شنوایی شناس برای هر دو گوش فرزندتان سمعک را تجویز می کند. شنیدن هر دو گوش برای درک گفتار و زبان و همچنین امنیت کودک ( شناسایی منبع صدا ) ضروری است.

از طریق شنوایی دو طرفه کودک می تواند جهت یابی صوتی داشته باشد و بتواند منبع صدا ( مثلا صدای بوق ماشین ) را پیدا کند که برای امنیت کودک حیاتی است.

نحوه تست کیفیت تنظیم سمعک

قبلا گفتیم تنظیم سمعک گوش کار ساده ای نیست. شنوایی شناس از طریق نرم افزار براساس کم شنوایی کودک ( در بسامدهای مختلف ) سمعک را تنظیم می کند.

فرض کنید کودکی در یک فرکانس کم شنوایی ۵۰ دسی بل و در فرکانس دیگر کم شنوایی ۳۰ دسی بل داشت . اگر قرار باشد سمعک همه صداها را ۵۰ دسی بل بلند کنند کودک در برخی از صداها ( صداهایی که افت ۳۰ دسی بل دارند ) احساس نارحتی می کند.

شنوایی شناس با استفاده از نرم افزارهای تخصصی شرکت تولید کننده ، سمعک را برای برای هر بازه فرکانسی بر روی بلندی خاصی تنطیم می کند. ولی این همه ماجرا نیست.

بهترین تست برای بررسی کیفیت تنظیم سمعک این است که خروجی صدای سمعک را در کانال گوش کودک بشنویم . اما حالا چرا باید این خروجی را در کانال گوش کودک بشنویم ؟

براساس ساختار گوش ، کانال گوش و.. کودک ،  صدای خروجی سمعک نیز دستخوش تغییراتی می شود و این ممکن است با ان چیزی که در شنوایی شناس در نرم افزار تنظیم کرده متفاوت باشد. ساختار گوش هیچ دو کودک شبیه به هم نیست بنایراین بهترین مکان برای ارزیابی کیفیت تنظیم سمعک داخل گوش است.

تنظیم سمعک تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله حجم مجرای گوش خارجی ، میزان ورود قالب به گوش و رزونانس و یا تشدید مجرای گوش قرار می گیرد.

تست پروب میکروفن

در این تست یک تیوپ نرم که به میکروفن متصل است را در داخل کانال گوش قرار می دهند. سپس سمعک را به گوش کودک می زنند . شنوایی شناس از طریق میکروفن کیفیت صدای خروجی سمعک را بررسی می کند.

تنظیم سمعک تست پروب میکروفن

در بالا تصویر تست پروب میکروفن برای بررسی خروجی واقعی وسیله کمک شنیداری را می بنید. این تست بخصوص برای کودکان که قادر به ارائه فیدبک نیستند مناسب است. ممکن است این تست برای چندین بار در صداهای مختلف و روزهای مختلف گرفته شود تا درنهایت بهترین خروجی ممکن را برای سمعک تنظیم کرد.

تست (RECD )

تست اختلاف جفتگر با گوش واقعی ( به انگلیسی Real-Ear-to-Coupler Difference) می تواند برای تنظیم سمعک کودکان بسیار مفید باشد.

این تست نیاز به تبحر بالایی دارد و بخصوص برای کودکانی که برای تست پروب میکروفن ندارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات مختلفی نشان داده اند که تست اختلاف جفتگر با گوش واقعی ، برای کودکان و خردسال ساده و ایمن است. روال این تست بدین شکل است :

  • شنوایی شناس یک پروب میکروفن در گوش بدون سمعک قرار می دهد و سپس کیفیت صداهای مختلف را در کانال گوش اندازه می گیرد.
  • سپس در همان گوش سمعک قرار می دهد و جداگانه تست را انجام می دهد.
  • در نهایت براساس اختلاف این دو صدا ( با سمعک و بدون سمعک ) را بدر تنظیم سمعک لحاظ می کند. این تست براحتی و در کمتر از چند دقیقه انجام می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *