کم شنوایی در صورت عدم درمان می تواند عوارضاتی را بهمراه داشته باشید. یکی از حس های مهم ما برای شناخت جهان پیرامون ما ، حس شنوایی است. در صورتیکه ما از این حس محروم باشیم یا به اندازه کافی نتوانیم از آن بهره ببریم قاعدتا بخشی از شناخت محیط پیرامون برای ما ممکن نیست. در این نوشته به تفکیک می خواهیم در خصوص تاثیر کم شنوایی بر گفتار ، بر یادگیری و بر کودکان بنویسم. با ما همراه باشید.

تاثیر کم شنوایی بر گفتار

ما حرف زدن را از طریق شنیدن صحبت دیگران یاد می گیریم. کم شنوایی حتی اگر متوسط هم باشد می تواند مانع شنیدن بسیاری از صحبت های دیگران شود. مثلا یک کودک با افت شنوایی متوسط ممکن است نتواند ۴۰ درصد صحبت دیگران را بشنود. در این حالت این کمبود ورودی های شنیداری منجر به تاخیر در کلام و یا مشکلات تلفظی بشود. در ادامه تاثیر کم شنوایی بر گفتار را بصورت تیتر وار نوشتیم:

 • تاخیر در شروع صحبت کردن
 • تاخیر در جمله بندی
 • مشکلات تلفظی

تاثیرات فوق در زمانی رخ می دهد که کودک سمعک یا دستگاه کاشت حلزون را دریافت نکرده باشد. اگر مشکل شنیداری کودک در زمان مناسب تشخیص داده شود و گفتاردرمانی به موقع دریافت کرده باشد قاعدتا نباید نگران بروز چنین مشکلاتی باشید.

تاثیر کم شنوایی بر یادگیری

بسیاری از مهارتها رو ما از طریق کلام به فرزندمان آموزش می دهیم. طبیعتا وقتی کودک در درک صحبت دیگران مشکل داشته باشد در صورت عدم درمان مناسب ، مشکلات یادگیری را نیز نشان می دهد. برخی از مهمترین تاثیرات کم شنوایی بر یادگیری عبارتند از :

 • مشکل در یادگیری کلام دیگران
 • مشکل در مهارتهای خواندن و نوشتن
 • مشکل در درک کنایه و ضرب المثل ها

یکی از دلایل غربالگری شنوایی نوزدان در زمان تولد ، اهمیت تشخیص به موقع کم شنوایی است. با تشخیص به موقع کودک هیچ گونه از این عوارض را نخواهد داشت. اگر به هردلیلی نسبت به مهارتهای شنیداری فرزندتان شک دارید بدون نگرانی ببرای ارزیابی به متخصص شنوایی سنجی مراجعه کنید. برای مشاهده لیست این مراکز در کشور بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مراکز شنوایی سنجی کودکان کشور

عوامل موثر کم شنوایی بر کودکان

تاثیرات کم شنوایی نخست به شدت ، موقعیت و زمان شروع آن بستگی دارد. قاعدتا هرچه میزان کم شنوایی بیشتر باشید عوارض ان بیشتر خواهد بود. در پایین لیستی از عوامل موثر در شدت عوارض را ذکر کرده ایم:

 • شدت کم شنوایی : هر چه شدت بیشتر باشد تاثیر کم شنوایی بر کودکان بیشتر خواهد بود.
 • تعداد گوش : اگر هر دو گوش کودک کم شنوا باشد شدت عوارض بیشتر خواهد بود.
 • زمان تشخیص : هر چه تشخیص سریع تر باشد درمان بهتری خواهیم داشت
 • نوع وسیله کمک شنیداری : تشخیص نوع وسلیه بر عهده شنوایی شناس است و بسیار مهم است که وسیله بتواند کم شنوایی را پوشش بدهد.
 • زمان شروع مداخله : هر چه سریعتر برنامه گفتاردرمانی برای کودک شروع شود بهتر است.

بیشترین تاثیر کم شنوایی

بیشترین تاثیر کم شنوای،فقدان قابلیت شنیدن همه یا برخی از اصوات گفتاری مهم است.کم شنوایان بزرگتر ، مشخصا از توانایی در فهم گفتار شکایت می کنند.مکالمه به اندازه کافی برای این افراد بلد هست ولی آن ها نمی توانند واژگان را بفهمندچرا که بخشی از سر نخهای شنیداری حاوی اطلاعات رااز دست داده اند.

نوشته پیشنهادی : همه چیز درباره کم شنوایی

در بخش نظرات سایت هوش کالا ، پرسیده بودید از کجا سمعک بخرم ؟ در این نوشته می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم. فروش یا تجویز سمعک حتما باید توسط متخصص ادیولوژیست ( شنوایی شناس) انجام شود. در ادامه دلیل این موضوع را خواهیم گفت و لیستی از مرکز فروش سمعک را به شما معرفی می کنیم.

از کجا سمعک بخرم ؟

قبلا از اینکه بگوییم از کجا سمعک بخرم باید بپرسیم چه سمعکی و با چه تنظیماتی را باید بخرم ؟ سمعک ها براساس نوع کم شنوایی و شدت کم شنوایی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برخی از انواع سمعک ها ممکن است برای کم شنوایی شما مفید نباشند. تشخیص اینکه چه نوع سمعکی باید تهیه کنید بر عهده متخصص ادیولوژیست یا شنوایی شناس است.

پس از تهیه سمعک ، نوبت به تنظیم آن می رسد. تنظیم سمعک یک کار بسیار تخصصی است و می بایست براساس ادیوگرام شما انجام شود. ادیوگرام همان نمودار یا نتیجه تست شنوایی شما ( شنوایی سنجی نوزادان ، شنوایی سنجی بزرگسالان ) است.

انتخاب نوع سمعک و تنظیم آن بر عهده شنوایی شناس است. به همین دلیل برای خرید سمعک حتما می بایست به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه کنید. در پایین ما لیستی از این کلینیک های معتبر را به تفکیک شهر فهرست کرده ایم. شما می توانید با کلیک بر روی لینک زیر، این لیست را مشاهده کنید و براساس نیاز خود اقدام به خرید سمعک کنید.

سمعک چیست ؟ کاربرد سمعک چیست ؟

ما در اینجا می خواهیم بصورت خلاصه درباره سمعک بگوییم. کاربرد سمعک برای افراد کم شنوا است ، افرادی که بدلیل مشکلاتی صداهای اطراف را با بلندی کمتر از حد معمول می شنوند. اگر شدت کم شنوایی بالا باشد فرد کم شنوا برخی از صداها را اصلا نمی شنوند.

سمعک از طریق میکروفن صدا را دریافت می کند براساس تکنولوژی و تنظیمات که شده است آن صدا را در حدی تقویت می کند که فرد بتواند آن صدا را بشنوند و سپس از طریق بلندگو صدا را به گوش فرد می رساند. این صدا از طریق قالب گوش به کانال گوش هدایت می شود.

قالب گوش براساس فرم گوش شما توسط شنوایی شناس تهیه می شود. با این توضیحات جواب سوال از کجا سمعک بخرم ؟ برای شما روشن تر شده است.

مرکز خرید سمعک

نوشته پیشنهادی : انواع سمعک و نقد و بررسی هر کدام

چه سمعکی بخرم ؟

نکته مهم این نوشته این است که چه سمعکی برای شما مناسب است؟ اگر بتوانیم به این سوال پاسخ بدهیم بعد می توانیم به سوال از کجا سمعک بخرم پاسخ صحیح بدهیم. سمعک ها انواع مختلف دارد.یک نوع سمعک می تواند برای یک فرد بسیار مفید و در عین حال برای فرد دیگری بی فایده و یا گاها مضر باشد.

پس از انتخاب نوع سمعک ، به تهیه قالب مناسب گوش برای سمعک می رسم ؟ کانال گوش افراد همانند اثرات انگشت متفاوت است این قالب ( وسیله که صدای بلند تولید شده توسط سمعک را به گوش منتقل می کند ) باید پس از معاینه فرد و .. متناسب با گوش فرد ساخته شود. و مهمترین بخش تنظیم سمعک است .

اگرچه معمول است که به یک فرد می گویند کم شنوایی شما ۵۰ درصد یا ۷۰ درصد است اما این شیوه بیان میزان کم شنوایی صرفا برای توضیح به عموم گفته می شود و همه ماجرا نیست. شنوایی هر فرد کم شنوا در بسامدهای مختلف ممکن است متفاوت باشد که این موارد از طریق ( ادیوگرام ) نمایش داده می شود. سمعک می بایست براساس ادویوگرام تنظیم شود.

شنوایی شناس تنها متخصص است که می تواند براساس کم شنوایی فرد این سه مورد زیر را بصورت دقیق لحاظ کند :

 • نوع سمعک
 • قالب سمعک
 • تنطیم سمعک براساس ادیوگرام

برخی از منابع :
شنوایی شناس ویکی پدیا

به سوراخ شدن یا از بین رفتن پرده نازک میان گوش خارجی و گوش میانی، پارگی پرده گوش گفته می شود. پرده گوش یا پرده صماخ اولین بخش از گوش میانی است. این بافت نازک، گوش میانی و کانال گوش خارجی را جدا می کند.

زمانی که امواج صوتی وارد گوش می شوند این پرده به لرزه در می آید. سپس این لرزش در استخوان های گوش میانی جریان می یابد و باعث شنیدن صداها اطراف می شود. بنابراین اگر پرده گوش آسیب ببیند، شنوایی با اشکال مواجه می شود. اگر پارگی فقط در پرده گوش باشد، حدود ۳۰ دسی بل اُفت در شنوایی فرد به وجود می آید.

با ما همراه باشید تا در این نوشته هر آنچه را که لازم است در مورد پارگی پرده گوش بدانید را شرح دهیم.

چه عواملی باعث پارگی پرده گوش می شوند؟

عوامل مختلفی مانند عفونت، وارد شدن ضربه، داخل کردن اشیاء خارجی به گوش و …می تواند از علل پارگی یا سوراخ شدن پرده گوش باشد. شایع ترین علت پارگی پرده گوش همان عفونت می باشد. به همین خاطر در کودکانی که مبتلا به عفونت گوش هستند احتمال این پارگی بیشتر است. پارگی پرده گوش می تواند به صورت خود به خود ترمیم یابد. اما در عین حال ممکن است شرایطی موجب انتشار آن بشود.

به طور کلی علل پاره شدن پرده گوش به شرح زیر است:

عفونت گوش

یکی از شایع ترین علت های پارگی پرده گوش عفونت گوش میانی است. زمانی که گوش میانی دچار عفونت می شود، ترشحات آن به صورت چرک از گوش میانی خارج می شود. فشار این ترشحات می تواند باعث آسیب دیدگی و سوراخ شدن پرده گوش شود.

تغییرات فشار یا بارتروما (barotrauma )

آسیب های فیزیکی ناشی از تغییرات فشار محیط اطراف بر روی حفرات و فرورفتگی های بدن انسان بارتروما نامیده می شود.  بارتروما زمانی به وجود می آید که فشار فضای بیرون از گوش تغییر قابل توجهی نسبت به فضای داخل گوش داشته باشد.

برخی از فعالیت های که باعث بارتروما می شوند عبارتند از :

 • مسافرت هوایی
 • رانندگی کردن در ارتفاعات بالا
 • غواصی
 • امواج شوک
 • ضربه وارد شدن به گوش

فعالیت های که ذکر شد موجب تغییرات فشار در گوش و پاره شدن پرده گوش خواهد شد.

سر و صدای بلند و ناگهانی

سر صدای ناگهانی مانند یک انفجار در نزدیکی شما. امواج ناگهانی موجب پارگی و آسیب به پرده گوش می شوند.

وارد کردن اشیاء به داخل گوش

وارد کردن یک شئ خارجی به گوش مانند گوش پاک کن یا سنجاق می تواند به پرده گوش آسیب بزند و موجب پارگی آن شود. همچنین کودکان ممکن است گاهی اوقات اسباب بازی و هر چیز دیگری که در دست داشته باشند در گوش خود فرو کنند.

آسیب مستقیم به گوش

اگر یک جسم سخت به گوش شما برخورد کند می تواند به پرده گوش و شنوایی شما آسیب بزند.

ضربه شدید به سر

وارد شدن ضربه شدید به سر و شکستن جمجمه می تواند موجب پارگی پرده گوش شود.

در صورت بروز هر کدام مشکلات ذکر شده در اولین فرصت به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید. برای یافتن آدرس مراکز شنوایی سنجی در شهر خود روی لینک زیر کلیک کنید:
مراکز شنوایی سنجی

علائم پاره شدن پرده گوش

درد گوش، زنگ زدن گوش (وزوز گوش)، کاهش شنوایی و … از نشانه های سوراخ شدن پرده گوش است. برخی از افراد حتی متوجه نمی شوند که پرده گوش آن ها دچار پارگی شده است. ممکن است بعد از چند روز ناراحتی در گوش خود و بعد از مراجعه به پزشک متوجه آن شوند.

درد ناشی از پارگی پرده گوش ممکن است شدید باشد یا این که در طول روز افزایش و کاهش یابد.

بعد فروکش کردن درد معمولا چیزی شبیه به ترشح و چرک از گوش تخلیه شود.

علائم پاره شدن پرده گوش عبارتند از :

 • درد ناگهانی در گوش
 • ترشح از گوش (این ترشحات ممکن است خون آلود یا شبیه به چرک باشد)
 • سرگیجه
 • صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • تهوع و استفراغ
 • افت شنوایی

در صورتی که هر یک از علائم پارگی پرده گوش را در خود دارید به پزشک مراجعه نمایید.

[ نوشته پیشنهادی : عفونت گوش در کودکان |علل ، علائم ، راهکارهای درمانی ]

اگر پارگی پرده گوش ناشی از عفونت باشد، ممکن است باعث خونریزی شود. این عفونت ها بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرما خوردگی یا آنفولانزا به خصوص در مکان هایی که آلودگی هوا بالا می باشد.

نحوه تشخیص پارگی پرده گوش

اگر علائم سوراخ شدن پرده گوش را داشته باشید، پزشک به راحتی با نگاه کردن می تواند آن را تشخیص دهد. پارگی پرده گوش را با دستگاه اتوسکوپ تشخیص می دهند. همچنین ممکن است برای مشخص کردن علت پارگی و میزان آسیب دیدگی ، آزمایشات دیگری را نیز تجویز کند. از جمله :

 • تست های آزمایشگاهی: در صورتی که از گوش شما ترشح خارج شود، ممکن است پزشک آزمایشاتی را برای تشخیص عفونت باکتریایی تجویز کند.
 • تست شنوایی: در تست شنوایی پزشک محدوده شنوایی و ظرفیت گوش میانی را بررسی می کند.
 • تمپانومتری: تمپانومتری نحوه عملکرد گوش میانی و سلامت حرکت پرده گوش را مشخص می کند.
نحوه تشخیص پارگی پرده گوش

برای تشخیص پارگی پرده گوش می توانید به مراکز شنوایی سنجی یا متخصصان گوش حلق و بینی مراجعه نمایید.

درمان پارگی پرده گوش

درمان شامل دارو و  برای پیشگیری از عفونت و مراقبت های  حمایتی برای درد است. معمولا پارگی پرده گوش اگر عفونی نشود، بعد از مدتی خود به خود ترمیم خواهد شد. اما در صورتی که پارگی شدید باشد و پزشک تشخیص دهد که ترمیم نمی شود، ممکن است درمان های زیر را انجام دهد:

استفاده از آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت و جلوگیری از بروز عفونت تجویز می شوند. اگر عفونت از بین نرفته باشد، مانع ترمیم پرده گوش خواهد شد.

عمل جراحی

تمپانوپلاستی، رایج ترین روش جراحی پارگی پرده گوش است. در این روش جراح یک تکه از بافت بدن را بر می دارد و به پرده گوش پیوند می زند.

بعد از عمل ممکن است به مدت چند روز ترشحاتی از گوش خارج شود و احساس درد در ناحیه  مجرای گوش به وجود بیاید. اما این طبیعی است و جای نگرانی ندارد، معمولا بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

وصله پرده گوش (پچ کردن)

در این حالت متخصص، پرده گوش را به پچ های گوش می بندد و ماده شیمایی را به لبه های گوش می زند، تا رشد را تحریک کند و پس از آن پچ را بر روی سوراخ قرار خواهد داد.

البته این روش باید چند بار انجام شود تا سوراخ بسته شود.

[ نوشته پیشنهادی : درمان کم شنوایی و ناشنوایی مادرزادی | حسی – عصبی ، ارثی ]

سبک زندگی و درمان های خانگی برای پارگی پرده گوش

همان طور که گفتیم سوراخ پرده گوش بعد چند هفته ترمیم می یابد. اما ممکن است این ترمیم حتی ماهها طول بکشد. پس تا زمانی که پرده گوش ترمیم یابد توصیه های زیر را رعایت کنید تا هم روند بهبود سریع تر انجام شود و هم از بروز عفونت جلوگیری شود :

 • همواره گوش را خشک نگه دارید. هنگام دوش گرفتن مقداری پنبه را به وازلین آغشته کنید و آن را در گوش قرار دهید تا از نفوذ آب به داخل آن جلوگیری شود. شنا نکنید، بدون چتر زیر باران نروید…
 • از دمیدن در بینی خودداری نمایید. فشار ایجاد شده در بینی می تواند به پرده گوش آسیب بزند.
 • از تمیز کردن گوش بپرهیزید. به پرده گوش زمان بدهید تا کاملا ترمیم شود.

پیشگیری از پارگی پرده گوش

با رعایت موارد زیر می توانید از پاره شدن پرده گوش پیشگیری کنید:

 • در میحط کار و یا محیط های پر سر و صدا با استفاده از گوش گیر و محافظ صوتی می توانید از گوش ها در برابر صداهای شدید محافظت کنید.
 • از وارد کردن اشیاء خارجی به گوش خودداری کنید. در هنگام استفاده از گوش پاک کن برای پاک کردن موم گوش مواظب باشید تا به پرده گوش آسیب نزنید.
 • در طی پرواز از گوش های خود مراقبت کنید. عفونت گوش میانی را درمان کنید.

جمع بندی

  در این مقاله از سلسله مطالب شنوایی شناسی مجله هوش کالا به بررسی پارگی پرده گوش پرداختیم. پاره شدن پرده گوش می تواند به علت عفونت یا وارد شدن ضربه و موارد دیگر باشد. علائم سوراخ شدن پرده گوش می تواند سر گیجه، وزوز گوش و … باشد.

پارگی پرده گوش معمولا ترمیم می شود ، اما اگر به صورت خود به خود ترمیم نیابد ممکن است پزشک عمل جراحی را تجویز نماید.

خوانندگان محترم لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نسبت به این مطلب در قسمت نظرات برای ما مطرح نمایید.

برخی منابع

Eardrum Rupture

وزوز گوش (به انگلیسی Tinnitus) احساس شنیدن صدای زنگ زدن، صدای هوهو، صدای باد، صدای نبض یا هر صدای دیگری در گوش است. در حالیکه هیچ منبع مشخصی برای صدا در بیرون وجود ندارد. در این نوشته قصد داریم پس از تعریف وزوز گوش، به تفصیل درباره علائم، علل و درمان آن بنویسم. با ما همراه باشید.

تعریف وزوز گوش

وزوز گوش یک اصطلاح است برای زمانی که فرد بدون اینکه واقعا صدایی وجود داشته باشد احساس شنیدن صدا در گوش خود می کند. وزوز گوش خود یک علامت است که نشان دهنده وجود مشکلی در گوش ، عصب گوش و یا مناطق مغزی پردازش کننده اصوات است.

فردی که وزوز گوش دارد الزاما کم شنوایی ندارد. هر چند غالبا افرادی که مشکلی در گوش دارند احساس شنیدن این اصوات را می کنند. ممکن است فردی به دلیل داشتن دوره هایی از استرس این مشکل را تجربه کند.

اگر چه وزوز گوش غالبا نشان دهنده وضعیت و بیماری خطرناکی نیست با این حال در برخی از افراد با افزایش سن وضعیت بدتر می شود. در بسیاری از موارد این مشکل قابل درمان است و درمان اولیه ان شناسایی علت وزوز و رفع آن است. در برخی نیز استفاده از صدادرمانی و درمان شناختی رفتاری، سمعک و.. می تواند مفید باشد.

علائم زنگ زدن گوش

اگر شما مدتی است که یکی از علائم زیر را دارید احتمالا وزوزگوش دارید و می بایست به پزشک یا مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید.

 • شنیدن صدای زنگ زدن در گوش
 • شنیدن صدای هوهو در گوش
 • شنیدن صدای باد در گوش
 • شنیدن صدای نبض در یک گوش یا هر دو گوش
 • شنیدن صدای سوت گوش

شنیدن این اصوات بدون اینکه واقعا صدایی وجود داشته باشد در فرد احساس می شود. این صدا ممکن است بسیار آرام و یا بلند شنیده شود. همچنین در برخی از موارد این صداها آنقدر بلند است که مزاحمت جدی در شنیدن صدای دیگران ایجاد می کند. این علائم ممکن است در یک و یا هر دو گوش شنیده شود.

در صورت داشتن علائم گفته شده به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید. برای یافتن آدرس و تلفن تماس مراکز شنوایی در شهر خود روی لینک زیر کلیک کنید:
مراکز شنوایی سنجی

علل و انواع وزوز گوش

به طور کلی دو نوع وزوز گوش وجود دارد:

 • ذهنی (subjective) : شابع ترین که فقط خود فرد صدا را می شنود.
 • عینی (objective) : شکل نادر که صدای داخل گوش را اطرافیان نیز می توانند بشنوند.

وزوز گوش ممکن است آرام آرام و یا به یکباره بوجود آمده باشد. درباره علت وزوز گوش نمی توان یک جواب مشخص داد. بسیاری از مواقع علت آن نامشخص است. صدای هو هو، صدای باد و یا هر صدای درون گوش می تواند نشانه ای از مشکل ( جسمی یا ذهنی ) در فرد باشد.

اما به طور کلی شایع ترین دلایل وزوز گوش میتوانند موارد زیر باشند:

 • کم شنوایی مربوط به سن: در برخی از افراد وزوزگوش ( تینیتوس ) همراه با کم شنوایی ناشی از افزایش سن ( پیرگوشی ) بروز می کند. معمولا بروز این صداها در سن ۶۰ سالگی به بالا دیده می شود.
 • قرار گرفتن در معرض صداهای بلند: صداهای بلند همانند صدای آژیر ، صدای تفنگ و یا شنیدن صدای موزیک با صدای بلند ( از طریق هدفون یا حضور در کنسرت ) یکی از دلایل شایع کم شنوایی و به دنبال آن تینتیوس هستند.
 • انسداد و زیادی جرم گوش: جرم گوش به خودی خود با گیر انداختن جرم خارجی و جلوگیری از رشد باکتری ها برای گوش مفید است. زمانیکه جرم گوش زیاد شود خود باعث تحریک پرده گوش و احساس شنیدن اصوات می شود.
 • تغییر در استخوانهای گوش: رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی ( اتواسکلروز) نیز می تواند یکی از دلایل شنیدن صدای هو هو در گوش شود.
 • آسیب “سلولهای مویی” گوش داخلی: در حالت طبیعی، پس از ورود صدا به گوش، این سلولهای کوچک و مو مانند، انرژی صوتی را دریافت و به عصب شنیداری انتقال می دهند. فشار ناشی از امواج صوتی سبب حرکت آنها و در نتیجه ارسال پیام الکتریکی به عصب شنیداری می شود. در نهایت عصب شنیداری این پیامهای الکتریکی را به مناطق مغزی که مسئول تفسیر اصوات هستند ارسال می کند. اگر این سلول های مویی به هر دلیل آسیب ببنید ممکن است بی دلیل پیام الکتریکی به عصب شنیداری بفرستند و فرد احساس شنیدن صدا بکند.

از دیگر علل زنگ زدن گوش و شنیدن صدای باد، وزوز، ضربان و ضربه در گوش و … می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نشانگان منییر
 • سندرم TMJ
 • آسیب به سر و گردن
 • نوروم آکوستیک ( تومور عصب شنوایی )
 • بدعملکردی شیپور استاش
 • گرفتگی عضلات گوش داخلی
 • مشکلات عروقی
 • بیماری های مزمن

داروهایی که می توانند سبب تینتیوس شوند

برخی از داروها می توانند وزوز گوش را بدتر کنند. به طورکلی افزایش مصرف این داروها می توانند سبب بدتر شدن و یا شروع صداهایی درون گوش شود. اغلب مواقع قطع مصرف این داروها سبب ناپدید شدن این اصوات می شود. این داروها عبارتند از :

 • آنتی بیوتیک: شامل پلی‌میکسین ب ، اریترومایسین ، وانکومایسین ، نئومایسین
 • داروهای سرطان: متوتروکسات، سیس‌پلاتین
 • داروهای ادرار آور: مانند بومتانید، اسید اتاکرینیک، فوروزماید
 • داروهای کینین
 • آسپرین

برخی از مکمل هایی غذایی و نیکوتین و کافئین نیز می توانند شدت وز وز گوش را بدتر کنند.

تشخیص وزوز گوش

برای تشخیص وزوز گوش می بایست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید احتمالا پزشک برای تشخیص نیاز به ارزیابی های زیر داشته باشد :

 • تست شنوایی : یک بخش مهم مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی و انجام تست های تکمیلی توسط ادیولوژیست است.
 • ارزیابی حرکتی : پزشک ممکن است از شما بخواهد که چشمان خود را حرکت دهید و یا حرکت فک ، دست و پاهای شما را ارزیابی کند. اگر در این مواقع وضعیت صداهای درون گوش بدتر شد احتمالا بیماری زمینه ای وجود دارد که باید ارزیابی های تکمیلی انجام بشود.
 • تصویربرداری : براساس تشخیص پزشک ممکن است که شما نیاز به سی تی اسکن یا ام آر ای داشته باشید.

درمان وزوز گوش یا تینتیوس

برای درمان صدای گوش یا درمان صدای هوهو، باد ، ضربه و.. در گوش گزینه های زیادی وجود دارد . برخی از موثرترین آنها عبارتند از :

۱-رفع مشکل و علت پزشکی

در ابتدا پزشک به دنبال این است که علت پزشکی که سبب وز وز گوش شده است را تشخیص دهد. اگر پزشک بتواند علت را تشخیص بدهد با رفع آن علت می تواند به درمان وزوز گوش کمک کند. نمونه های از این اقدامات عبارتند از :

 • شستشوی گوش و حذف جرم گوش: حذف جرم گوش می تواند شدت صدای گوش را کمتر کند
 • درمان مشکلات قلبی عروقی:
 • تغییر داروها: پزشک از طریق تغییر برخی از داروها که تینتیوس را افزایش می دهند می تواند جلوی بدتر شدن این مشکل را بگیرد.
وزوز گوش

۲-صدا درمانی

صدا درمانی به انگلیسی (sound therapy) به روشهای مختلفی قابل اجرا است. به طور کلی در صدا درمانی ، از طریق یک صدای زمینه حساسیت و درک فرد را از وزوز کمتر می کنند. صدا درمانی توسط ادیولوژیست ( شنوایی شناس ) انجام می شود.

۳- کمک گرفتن از مشاور

یک مشاور و یا روانشناس معمولا از طریق رویکرد درمان شناختی رفتاری یا cbt حساسیت فرد را از صداهای زمینه کاهش می دهد. با مراجعه به مراکز مشاوره و روانشناسی می توانید اضطراب و دیگر عوارض تیتوس را کاهش دهید.

۴- دارو درمانی

داروی مشخصی برای درمان قطعی وزوز گوش وجود ندارد با این حال در برخی از افراد داروهای زیر می تواند شدت علائم و عوارض این مشکل را کمتر کند :

 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای: داروهای نظیر آمی‌تریپتیلین، نورتریپتیلین برای وزوزگوش شدید استفاده می شوند. ممکن است این داروها عوارضی همانند خشک شدن دهان داشته باشند.
 • آلپرازولام

۵- خود درمانی

انجام یوگا و تمرینات آرام سازی عضلات می توانید استرس و شدت تینیتیوس را کاهش بدهید. همچنین با تغییر رژیم غذایی ( عدم مصرف نیکوتین کافئین و الکل ) می تواند به کاهش این صداها کمک کنید.

جمع بندی

ما در این نوشته درباره وزوز یا زنگ زدن گوش صحبت کردیم. پس از تعریف این اصطلاح به بیان علائم و علل و راه های تشخیص و درمان آن پرداختیم. اگر علائم گفته شده در این مقاله را مشاهده کردید، پیشنهاد می کنیم در اولین فرصت به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید.

اگر هنوز سوالی درباره وزوز گوش دارید با گذاشتن کامنت با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

برخی منابع:

Tinnitus

والدین کودکان کم شنوا پس از اینکه از کم شنوایی فرزند خود مطلع می شوند ممکن است دچار چالش های عاطفی بشوند. برخی از این چالش ها ممکن است برای شما اتفاق نیافتد. در این نوشته قصد داریم برخی از این چالش های عاطفی را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

انکار:


انکار ممکن است انکار کردن تشخیص درست، دایمی بودن کم شنوایی یا انگار ضربه هایی که کم شنوایی می تواند به زندگی کودک یا اطرافیانش میزند، باشد.

احساس گناه:

پدر و مادر ممکن است بخاطر اینکه حس کنند آنها باعث کم شنوایی فرزندشان شده اند احساس گناه کنند یا شاید آنها بخاطر اعمالی که در گذشته انجام داده یا نداده اند تنبیه شده اند.

افسردگی:

والدین ممکن است از اینکه نمی توانند  کم شنوایی را درمان کنند احساس ناتوانی کنند. آنها ممکن است بخاطر اینکه نمی توانند جلوی کم شنوایی را بگیرند از دست خودشان عصبانی باشند. شاید احساس کنند که به اندازه کافی توانایی برطرف کردن نیازهایی که به واسطه کم شنوایی به وجود آمده را ندارند مثل سروکار داشتن با تکنولوژی یا مجبور به انجام کارهایی متفاوت تر از آنچه انتظار داشتند.

احساس عصبانیت:

احساس عصبانیت و خشم شاید در والدینی که احساس می کنند در حق آنها ظلم شده به وجود آید آنها شاید بخاطر نیاز های ناخواسته ای که باید وقت و انرژی و منابع مالی خود را صرف آنها کنند عصبانی هستند.

اضطراب:

والدین ممکن است احساس غرق شدن در فشارهای جدید و وظایف اضافه شده به واسطه فرزند کم شنوا داشته باشند. آنها شاید در رابطه با پیگیری و انجام دادن وظایف جدید همراه کارهای خودشان در زندگی مستقل شان، اضطراب داشته باشند.

این احساسات طبیعی، عادی و شاید حتی برای والدین ضروری باشد تا با شرایط کنار آیند و رو به جلو قدم بردارند. هریک از سطوح عاطفی موجب عملکردی میشود که سرانجام باعث می شود که والدین از آرزوی راجع به اینکه فرزندشان بهترین باشد و آنها والدین بهترین فرزند باشند دست بکشند. سپس آرزوهای جدید بکنند و احساس کنند که میتوانند از عهده شرایط برآیند.

متخصص تربیت شنوایی راجع به این ناراحتی های عاطفی چه کاری انجام می دهند؟

در عمل، ناراحتی ممکن است گاها به شکل واضح توسط والدینی که نمی توانند در آن لحظه کاری کنند بیان شود. یا ممکن است بصورت ملایم تر بیان شود مثل ترکیبی از اخطار، ناراحتی و ناامیدی در مورد کودکشان که باید تحت درمان قرار گیرد تا بتواند چیزهایی را یاد بگیرد که بچه های دیگر بصورت طبیعی یاد میگیرند ،در مورد مجبور بودن به مشارکت فعالانه در نشست ها، در مورد کم بودن یا زیاد بودن نشست ها، در مورد سختی پیدا کردن جای پارک نزدیک کلینیک یا مدرسه.

برطبق گفته دانشمندان بهترین  کاری که متخصص میتواند انجام دهد انتقال نگرش پذیرش هر شرایط عاطفی که برای والدین اتفاق افتاده است، میباشد.

این زمان آشکار برای به وجود آمدن مهارت های شخصی متخصصان است. هدف این نیست که روان درمانگر باشید. به علاوه یکی از جنبه های ضروری مداخله در خانواده های بچه هایی که ناشنوا هستند یا به سختی می شنوند این است که بدانیم چه زمانی نیازعواطف والدین بیشتر از  مهارت های  تربیت شنوایی است و والدین راه به مشاور متخصص ارجاع دهیم. اما در عمل ممکن یا خوش آیند نیست که همه والدین آشفته رو به روان درمانگر ارجاع داد. متخصصین تربیت شنوایی باید این کار رو باید به عنوان بخشی از وظایفشون برعهده بگیرند.

در بیشتر موردها چیزی که نیاز است جهت ، صداقت و تاکید شخصی راجع به نرمال بودن و انسان بودن بقیه مردم است. این به معنای همدلی و نشان دادن جدیت شما با گوش دادن فعال است. پیکرینگ آن را “گوش دادن مثل دریافت کننده به جای کارشناس “: پذیرفتن به جای ارزیابی و کنترل کردن می نامد. بر اساس نظریه کیپرینگ جدول ۶-۱ و لیست ۶-۲ و نشان دهنده دو نوع کلی پاسخ که متخصصان تربیت شنوایی میتوانند در والدین با آنها مواجه شوند.

پاسخ های که نشان دهنده یکدلی هستند شامل اعمالی است که کوشش میکنند تا احساسات و عواطف و حرفهای والدین را متوجه شوند.این پاسخ ها باعث افزایش حس خود مختاری و خود کارآمدی در والدین میشود که در نهایت موجب یک حس رهایی در آن ها میشود.در مورد دیگر،پاسخ های کنترل کننده به طور قطع باعث نتیجه معکوس و کاهش احساس خودمختاری و خودارزشی در والدین میشود. سرانجام یک متخصص تلاش میکند که خانواده ها را در این راه کنترل کند حتی خانواده هایی که والدین مقاوم یا وابسته به تربیت شنوایی دارند.روش تعاملی که انتخاب میشود آشکار است.

در طول پذیرش و تایید از طرف دیگران است که ممکن است والدین بتوانند از عهده فشار های عاطفی برآیند. متخصصان شنوایی سنجی ممکن است تاثیر قدرتمندی روی والدین داشته باشند اما این حمایت هم چنین میتواند از طرف دوستان، گروه های مذهبی،جامعه یا گروه خانواده باشد. مقابله والدین با مشکلات باعث تقویت حس شایستگی در آنها خواهد شد و به نوبه خود باعث تاثیرات مثبت در پیشرفت کودک کم شنوا میشود.

منبع :

children with hearingn loss

developing listening and talking

ELIZABETH B.COLE

CAROL FLEXER

در اصل آموزش شنیداری/زبانی شامل آگاهی کودک از صدا، سپس ارتباط صدا با معنا، سپس فهمیدن بیشتر و بیشتر زبان کامل-ابتدا در محیط ساکت و سپس در شرایط شنوایی دشوار و مختلف و متنوع است.

هرکدام از بخش های این پروژه بطور کامل در بخش ۱۰ بحث خواهد شد.

چندین مرحله وجود دارد که نیاز است تا تشویق شوند به فراهم آوردن یک محیط شنوایی برای کودک تا یاد بگیرد گوش دهد و صحبت کند.

مرحله۱:

مرحله خیلی مهم که خانواده میتواند در طول پروژه کمک کند. اینکه مطمئن شود کودک از تقویت کننده در تمام زمان بیداری استفاده و نگهداری مناسب می کند( سمعک یا سیستم کاشت حلزون)

اهمیت نگهدای سمعک یا دستگاه کاشت حلزون در کودکان در تمام زمان بیداری نمیتواند بیش از حد مورد تاکید قرار گیرد، دسترسی کودک به صدای مناسب و پایدار و کاملا ساده برای آموزش گوش دادن و حرف زدن اساسی و مهم است.

دسترسی به صدا یعنی کودک از تجهیزات استفاده کند و آن وسیله باید عملکرد خوبی داشته باشد.

در کودکان کوچک، این مسئولیت والدین است تا یاد بگیرند که نیاز است چه چیزی را بشناسند تا مطمئن شوند که وسیله کودک در شرایط خوب عملکردی قرار دارد؛ هر روز چک روزانه شنوایی، عیب یابی، داشتن لوازم جانبی پشتیبان و داشتن شماره تماس یک شنوایی شناس در دسترس و پاسخگو.

مرحله۲:

مرحله ی بعدی این است که والدین باید نسبت به شرایط شنیداری اطراف کودک در تمام حالات و موقعیت های مکالماتی آگاه و هوشیار باشند.

این شرایط شامل مقدار نویز زمینه در محیط، و فاصله ی کودک با فرد گوینده میشود.

نویز زمینه شامل هر نویزی میشود که میتواند در اینکه کودک بتواند صدای شخصی که صحبت میکند را بشنود دخالت کند یا بتواند صداسازی یا صحبت کردن خودش را بشنود.

نویز زمینه شامل تلویزیون، رادیو، ماشین ها یا کامیون های در حال حرکت، نویز فَن یا صحبت سایر مردم میشود.

هرکدام از این نویزهای کاملا طبیعی میتواند پیامی که قرار است کودک بشنود را mask کند(پوشش دهد). متاسفانه نویز توسط سمعک یا دستگاه کاشت حلزون در طول تقویت سیگنال گفتاری تقویت می شود.

سمعک های دیجیتال رایج و پردازشگرهای گفتار تلاش میکنند تا سیگنال گفتاری را از نویز غیرگفتاری اطراف جدا کنند، ولی از عملکرد مطلوب خود فاصله دارند.

هر زمان که کودک بیدار و هوشیار است زمان یادگیری و گوش دادن بالقوه است.

برای فراهم کردن بهترین شانس کودک برای شنیدن نویز زمینه باید حذف یا خیلی کم شودو یا یک سیستم FM برای افزایش نسبت سیگنال به نویز باید استفاده شود…………………

ادامه دارد ………………

سمعک یک وسیله الکترونیکی پیچیده و حساس است که شامل قطعات مختلفی از جمله میکرفون، گیرنده (رسیور) و … می باشد. سمعک به دلیل این که ساعات زیادی در گوش قرار می گیرد بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. گرد و غبار، میکرو ارگانیسم ها، جرم گوش، رطوبت و ضربه و … به راحتی می توانند به سمعک آسیب بزنند. هر کدام از قطعات سمعک ممکن است دچار مشکل شوند و نیازمند تعمیر باشند. در برخی از موارد مشکلات سمعک توسط خود کاربر قابل تشخیص و رفع است و در موارد دیگر برای عیب یابی مشکلات سمعک و تعمیر آن باید به ( شنوایی شناس تجویز کننده سمعک و یا سازنده آن )، مراجعه کرد.

در این نوشته از وب سایت مجله توانبخشی هوش کالا ، به بحث عیب یابی مشکلات سمعک برای کاربران و متخصصان این حوزه می پردازیم.

عیب یابی مشکلات سمعک

بسته به محل کارتان، ممکن است با مراجعینی روبرو شوید که با سمعک های خود مشکل دارند. مثلاٌ ممکن است پس از بررسی متوجه شوید که لوله پیچ خورده، باتری تمام شده یا کلید T (تله کویل) روشن است.

این مشکلات از طریق پیچ خوردگی لوله، تعویض باتری یا خاموش کردن کلید T فوراً و به سادگی قابل حل هستند. وقتی نمی توانید مشکل را رفع کنید، اگر سمعک شکسته، مراجع را به تجویز کننده یا سازنده سمعک ارجاع دهید. یا اگر مشکل در اثر فشردگی چرک گوش ایجاد شده به یک پزشک ارجاع دهید.

چند راه اساسی برای عیب یابی مشکلات سمعک

ممکن است مشکل و یا کار نکردن سمعک بنا به یکی از دلایل زیر باشد:

خاموشی سمعک

دلایل خاموشی سمعک عبارتند از:

 • خرابی باتری ( مثلاً باتری زنگ زده باشد و یا تاریخ مصرف باتری گذشته باشد)
 • نامناسب بودن اندازه باتری (بنا به نوع سمعک اندازه باتری آن هم متفاوت است. بنابراین سایز باتری باید با نوع سمعک متناسب باشد).
 • کثیف بودن محل های اتصال سیم
 • سیم شکسته
 • اتصال سیم شل شده
 • لوله پیچ خورده
 • مسدود شدن مجرای گوش با سرومن (بسته شدن مجرای گوش توسط موم گوش؛ یعنی تولید بیش از اندازه موم گوش ( سرومن ) که باعث بسته شدن مجرای خارجی گوش شود)
 • مسدود شدن گیرنده با سرومن
 • مسدود شدن قالب با سرومن
 • چرخیدن کلید به سمت تله کویل (T)

سمعک ضعیف شده

سمعک ضعیف شده بنا به دلایل زیر می باشد:

 • خراب شدن باتری
 • مسدود شدن بخشی از قالب با سرومن
 • مسدود شدن دهانۀ میکرفن با کثیفی یا جسم خارجی
 • رطوبت در قالب
 • ترک در قالب
 • مسدود شدن گیرنده با سرومن
 • مسدود شدن مجرای گوش با سرومن

از طریق لینک زیر میتوانید به مراکز شنوایی سنجی در سراسر کشور دسترسی پیدا کنید:
مراکز شنوایی سنجی | آدرس و شماره تلفن کلینیک های شنوایی سنجی کشور

قطع و وصلی

دلایل زیر ممکن است علت قطع و وصلی سمعک باشد:

 • کثیفی محل های اتصال سیم
 • سیم شکسته
 • اتصال سیم شل شده
 • لوله پلاستیک روی هم افتاده
 • ترشح (تعریق) در سمعک
 • کثیفی دستگاه
 • روشن بودن تله کویل

صدای خراب یا گرفته

علت صدای خراب یا گرفته می تواند موارد زیر باشد:

 • درست کار نکردن آمپلی فایر
 • میکروفن کثیف
 • مسدود شدن مجرای گوش با سرومن
 • گرفتگی جزئی قالب سرومن
 • باتری ضعیف

بازخورد صوتی

موارد زیر می توانند در بازخورد صوتی اثر بگذارند:

 • نزدیک بودن میکروفن به گیرنده
 • بلندی کنترل صدا
 • اتصال قالب از اجزای گیرنده شل شده
 • به خوبی جا نیفتادن قالب
 • کودک قالب بزرگتر دارد
 • مادگی میکرفن شل شده
 • ترک یا نشستی در قالب ، لوله پلاستیکی ، هوک یا دهانه هوک

نوفه در صدا

نوفه در صدا میتواند بر اثر:

 • سیم کثیف یا سائیده شده
 • سرپوش گیرنده شل شده
 • مادگی میکروفن شل شده
 • کنترل بلندی صدمه دیده
 • رطوبت در سمعک
 • میکروفن کثیف
 • ضعیف بودن اتصالات باتری
 • روشن بودن کلید تله کویل
 • مسدود شدن قالب با سرومن
 • گرفته شدن گیرنده با سرومن

جمع بندی

ما در این نوشته درباره عیب یابی سمعک صحبت کردیم. امیدواریم با راهنمایی های گفته شده سمعک تان را به راحتی عیب یابی کنید. شما همراهان عزیز مجله توانبخشی هوش کالا میتوانید مطالب بسیار مفیدی مربوط به شنوایی را در این سایت مطالعه کنید. در ادامه لینک یکی از مقالات کاربردی را برای شما قرار می دهیم و مطالعه آن را به شما عزیزان توصیه می کنیم.

علل ناشنوایی مادرزادی | بررسی علل ژنتیکی و غیرژنتیکی

برخی منابع

Troubleshooting Hearing Aids

منظور از نوار گوش همان تست گوش یا تست شنوایی است. برخی به تست های شنوایی مرسوم نوار گوش می گویند. در این نوشته می خواهیم به زبان ساده درباره انواع نوار گوش در اطفال، کودکان و بزرگسالان صحبت کنیم.

انواع نوار گوش بزرگسالان

نتایج تست های شنوایی بزرگسالان بصورت ادیوگرام گزارش می شود. برخی از عموم مردم اصطلاح غلط نوار گوش را بجای ادیوگرام به کار می برند. درحالیکه ادیوگرام در واقع نتیجه تست شنوایی است. در ادامه با انواع نوار گوش بزرگسالان بیشتر آشنا می شویم.

برای اطلاعات بیشتر درباره ادیوگرام مطالعه مقاله ی ادیوگرام چیست ؟ | چگونه ادیوگرام را بخوانیم ؟ را به شما پیشنهاد می دهیم.

۱-تست شنوایی با تون خالص

در این حالت فرد بزرگسال وارد اتاقک اکویستیک می شود و یک هدفون مخصوص را در گوش خود قرار می دهد. شنوایی شناس ( ادیولوژیست ) در هر گوش صداهای با فرکانس و بلندی مشخص را برای فرد پخش می کند. پس پخش هر صدا فرد از طریق فشار دادن یک دکمه در درون اتاقک مشخص می کند که صدا را شنیده یا نشنیده است. ( هر بار که صدایی شنید می بایست دکمه را فشار بدهد).

اینکه صدا در چه فرکانس و بلندی برای فرد پخش شود در تخصص شنوایی شناس است. در نهایت متخصص شنوایی شناسی پس از اتمام آزمون، نتایج را در ادیوگرام ثبت می کند. سپس به شما می گوید که افت شنوایی دارید یا خیر! و اگر دارید بطور میانگین چند دسی بل است؟

برخی از عموم افراد به غلط به همین نتایج شنوایی نوارگوش می گویند.

۲-تست شنوایی ABR

تست شنوایی (نوار گوش) ABR برای بزرگسالانی که همکاری ندارند و یا تمارض به کم شنوایی می کنند مفید است.  در این تست سه الکترود استفاده می شود که یکی را به پیشانی، دیگری را به محل بین ابروها و الکترود سوم را به پشت گوش متصل می کنند. این الکترودها امواج مغزی عصبی و ساقه مغز را ردیابی می کنند.

تست ABR، یک تست کامل، دقیق و بدون درد و آسیب است.

انواع نوار گوش نوزادان و کودکان

در همان بدو تولد یکسری تست های غربالگری شنوایی برای نوزادان انجام می شود. اگر به هر دلیلی نیاز به تست شنوایی باشد، به والدین اطلاع خواهند داد. تست های شنوایی غربالگری عبارتند از تست OAE  و تست AABR . همچنین تست تمپانومتری نیز در تشخیص اختلالاتی که منجر به کم شنوایی کودک می شوند نیز استفاده می شود. در ادامه این سه آموزن شنوایی سنجی را با هم بررسی می کنیم.

۱- تست OAE

تست  OAE یک تست سریع و حساس است. در نوزادان در ۳ روز اولیه تولد آزمون  OAE انجام می شود. در برخی از مواقع بدلیل وجود مایع در در گوش تعدادی از کودک در این آزمون رد می شوند. ولی والدین نباید نگران باشند و دو هفته بعد برای تکرار تست و در صورت لزوم تست ABR باید مراجعه کنند. در تست OAE پاسخ سلول های مویی خارجی حلزون ثبت می شود.

انواع نوار گوش | اطفال ، کودکان و بزرگسالان

۲- تست AABR

این تست، یک تست تشخیصی است که از طریق آن می تواند میزان افت شنوایی هر گوش را مشخص کرد. نوار گوش AABR بهترین گزینه برای شنوایی سنجی نوزادان و کودکانی است که همکاری ندارند و یا در آزمونهایی غربالگری رد شده اند. عملکرد این تست نیز مانند تست ABR است که در بالا (در بخش انواع نوارگوش بزرگسالان) توضیح داده شد. برخی نکات مربوط به این تست را در زیر بیان می کنیم:

 • تست AABR پاسخ مغز به اصوات شنیداری را اندازه می گیرد.
 • این تست اغلب برای نوزادانی که در آزمون غربالگری رد شده اند انجام می شود
 • تست AABR بدون درد و آسیب است.
 • این تست یک تست کامل و دقیق است اگر کودک خوابیده باشد و یا در حالت بدون حرکت و چشمان بسته آرام باشد.
 • اگر فرزندتان کمتر از ۶ ماه سن دارد می بایست در حالت چرت زدن این تست گرفته شود.
 • اگر فرزندتان ۷ سال به بیشتر سن دارد می توان این تست را در حالت بیداری و آرام و دراز کشیده انجام داد.
انواع نوار گوش | اطفال ، کودکان و بزرگسالان

۳- تست تمپانومتری

تمپانومتری میزان کم شنوایی را مشخص نمی کند ولی می تواند در جهت تشخیص نوع کم شنوایی به شنوایی شناس و پزشک کمک کند. با کمک تست تمپانومتری می توان اطلاعات مفیدی در مورد پرده گوش و یا پارگی آن و ..  بدست آورد. این تست با گذاشتن یک لوله در گوش و در مراکز ادیولوژی انجام می شود.

انواع نوار گوش | اطفال ، کودکان و بزرگسالان

مراکز نوار گوش

نوار گوش یا تست شنوایی صرفا توسط متخصص شنوایی شناس و از طریق دستگاههای نوار گوش انجام می شود. ما لیست از مراکز نوار گوش تهران و مراکز  کشور را در برگه های زیر جمع آوری کرده ایم که با کلیک بر روی هر لینک وارد لیست مختص هر شهر می شوید. توجه داشته باشید مراکز نوار گوش همان مراکز شنوایی سنجی هستند.

مراکز نوار گوش تهران

مراکز نوار گوش کشور به تفکیک شهر

نکته پایانی

ما در این مطلب به بیان انواع نوار گوش در اطفال، کودکان و بزرگسالان پرداختیم. همچنین تست های مهم شنوایی در زمان غربالگری نوزادان را نیز بیان کردیم. پیشنهاد می کنیم با مشاهده علائم کم شنوایی در خود یا عزیزانتان در اولین فرصت به مراکز شنوایی سنجی مراجعه نمایید.

برخی از منابع:

شنوایی سنجی|wikipedia

نوارگوش|wikipedia

چی ؟ یه کم بلند تر حرف بزن ! نمی فهمم چی میگی بلندتر حرف بزن ! ، صدای تلویزیون رو بلند کن ! کم شنوایی یکی از شایع ترین مشکلات امروزه است. شرایط خاصی از قبیل سن، بیماری و ژنتیک ممکن است در کاهش شنوایی نقش داشته باشد.

زندگی مدرن تعدادی از عناصر آسیب دیده گوش را به لیست اضافه کرده است، از جمله بعضی از داروها و منابع زیادی از صدای بلند، سر و صدای مداوم. در این نوشته می خواهیم درباره علت کم شنوایی گوش در کودکان و بزرگسالان و نوزادان صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

علت کم شنوایی چیست؟

این نوشته درباره علت کم شنوایی گوش کودکان – علت کم شنوایی گوش نوزادان – علت کم شنوایی بزرگسالان و.. است . در ادامه ما علل شابع را لیست کردیم :

۱-افزایش سن

افزایش سن یکی  از شایع ترین علت کم شنوایی بزرگسالان است. هر سه بزرگسال ۶۵ تا ۷۴ ساله یکی درجاتی از کم شنوایی را تجربه می کند.. پس از ۷۵ سالگی، این میزان به دو نفر از سه نفر می رسد.

محققان به طور کامل نتوانستند ارتباط سن را با کم شنوایی درک کنند. احتمالا قرار گرفتن در معرض صدا به مرور به مکانیک گوش آسیب می زند. احتمالا ژنتیک در این فرایند نیز تاثیر گذار است.

[irp posts=”930″ name=”تاثیر کم شنوایی برگفتار و زبان”]

۲-سر و صدای محیط  :

اگر در معرض صدای بلند و پیوسته قرار دارید احتمالا کم شنوایی شما بیشتر خواهد شد.  در برخی از محل کارها، گوش هر روز در معرض صداهای محیطی قرار می گیرد که این برای شنوایی فرد خطرناک است . برای درک تاثیر سرو صدای محیط در کم شنوایی ، این را در نظر بگیرید: ۴۴٪ از نجاران و ۴۸٪ از لوله کش ها درجاتی از کم شنوایی  را گزارش می کنند. دیگر مشاغل دارای سر و صدای محیط  مانند  ارتش، معدن، تولید، کشاورزی و حمل و نقل نیز بیشتر از دیگران خطر ابتلا به کم شنوایی را دارند.

۳-داروها :

داروها می توانند از علت کم شنوایی باشند ،  برخی از داروها  شنوایی یا تعادل را مختل می کنند. بیش از ۲۰۰ مواد مخدر و مواد شیمیایی دارای عوارض کم شنوایی هستند:

 • برخی از آنتی بیوتیک ها
 • برخی داروهای شیمی درمانی
 • آسپرین
 • داروی مورد استفاده برای درمان مالاریا
 • چندین دارو برای اختلال نعوظ

۴-کم شنوایی  ناگهانی:

در این حالت فرد  کم شنوایی ۳۰ دسی بل یا بیشتر ( واحد بلندی صدا ) ، را بصورت ناگهانی پس از  چند ساعت یا چند روز تجربه می کند. ۹ مورد از ۱۰ مورد کم شنوایی ناگهانی فقط بر یک گوش اتفاق می افتد. میزان شیوع کم شنوایی ناگهانی ۴۰۰۰ مورد در سال است. بنابراین کم شنوایی ناگهانی می تواند علت کم شنوایی یک گوش باشد.

۵-بیماریهای مرتبط با کم شنوایی :

بیمارهای نیز می توانند از علت کم شنوایی باشند . بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت، ممکن است مشکلاتی در خون رسانی به گوش ایجاد کنند و سبب کم شنوایی شوند . اوتوسلوزیس بیماری استخوانی گوش میانی است و بیماری مینییر بر گوش داخلی تاثیر می گذارد. هر دو می تواند باعث از دست رفتن شنوایی شود.

ضربه به سر ، به خصوص شکستگی جمجمه یا پرده گوشه گوش، می تواند سبب کم شنوایی شود.

[irp posts=”1340″ name=”انواع سمعک | نامرئی | پشت گوشی |داخل گوشی | + فیلم”]

۶-بیماری دوران کودکی

برخی  از بیماریهای دوران کودکی می توانند جزو علت کم شنوایی کودکان باشد. عفونت گوش در کودکان  باعث پر شدن مایع در گوش میانی و کم شنوایی  شود  که معمولا با رفع عفونت و مایع، کم شنوایی کودکان از بین می رود. اگر عفونت گوش درمان نشود می تواند به گوش میانی و گوش داخلی آسیب دائمی وارد کند و سبب کم شنوایی دائمی گوش در کودکان شود.

بیماری هایی که  می تواند علت کم شنوایی گوش کودکان شود عبارت اند از :: آبله مرغان- انسفالیت– آنفلوآنزا- سرخک-  مننژیت و اوریون.

۷-مشکلات  مادرزادی

برخی کودکان، بطور مادرزادی کم شنوا به دنیا می آیند. این کم شنوایی در بیمارستان از طریق غربالگری های شنوایی تشخیص داده می شود. معمولا  علت کم شنوایی مادرزادی کودکان ، ارثی است و زمینه خانوادگی دارد ، ولی همچنین علت کم شنوایی مادرزادی کودکان می تواند ابتلای مادر به دیابت و یا یک عفونت در زمان بارداری باشد.

همچنین کمبود اکسیژن در زمان زایمان کودک می تواند از علل کم شنوایی در کودکان باشد.

زردی نوزاد نیز می تواند سبب کم شنوایی گوش کودکان شود.

کم شنوایی چگونه اتفاق می افتد ؟

در بسیاری از موارد، کم شنوایی به مرور اتفاق می افتد و فرد متوجه کم شنوایی خود نمی شود. ممکن است فکر کنید مردم آرام تر صحبت می کنند و همچنین گوشی موبایلتان خراب شده است و باید آن را تعویض کنید. در این مواقع باید به شنوایی شناس مراجعه کنید

مراکز شنوایی سنجی :

ما در اینجا لیستی از مراکز شنوایی سنجی معتبر کشور را گرد آورده ایم که می توانید با مراجعه به این کلینیک ها و انجام ارزیابی های تکمیلی توسط شنوایی شناس از میزان شنوایی خود و یا علت کم شنوایی خود بطور دقیق مطلع شوید

تنظیم سمعک ( به انگلیسی Hearing Aid Fitting ) برای نوزادان و کودکان اهمیت بالایی دارد. یادگیری گفتار وز بان در همین سنین خردسالی و نوزادی آغاز می شود. اطمینان از صحت تنظیم سمعک در کودکان برای درک صداهای محیط پیرامون کودک ضروری است. در این نوشته می خواهیم نکات مهم در تنظیم سمعک کودکان را ذکر کنیم با ما همراه باشید.

پس از انتخاب سمعک مناسب نوبت به تنظیم و یا فیتینگ سمعک می رسیم. برای روشن شدن این مبحث اجازه بدهید مثالی بزنیم. خرید سمعک مناسب همانند خرید پارچه مناسب است و تنظیم آن همانند دوختن لباس مورد نیازتان با استفاده از پارچه ( سمعک ) خریداری شده است.

فیتینگ سمعک و خیاطی

هیچ دو کودک کم شنوا ، شبیه به هم نیستند. اینکه شنوایی شناس به شما می گوید میزان کم شنوایی فرزندتان ۵۰ تا ۶۰ دسی بل است تمام ماجرا نیست. این عدد یک میانگین از بسامدهای مختلف است.در نهایت براساس میزان کم شنوایی و مجموعی از دیگر فاکتورهای تاثیر گذار شنوایی شناس سمعک را تنظیم می کند.

ما لیستی از ادیولوژیست های سراسر کشور را گرده اورده ایم که شما براحتی می توانید براساس شهر خود آدرس و شماره تلفن آنها را پیدا کنید.

تنظیم سمعک کودکان و در مقایسه با بزرگسالان کار سخت و پیچیده تری است. آزمونهای شنوایی سنجی کودکان با بزرگسالان متفاوت تر است. همچنین بزرگسالان پس از تنظیم سمعک به ادیولوژیست ( شنوایی شناس ) در مورد کیفیت صدای شنیده شده از سمعک در فرکانس ها و بلندی های مختلف بازخورد می دهند که این خود به تنظیم بهتر سمعک کمک زیادی می کند. اما کودکان و خردسالان در این مورد هیچ کمکی به شنوایی شناس نمی کنند. حتی آنها نمی توانند در مورد سفتی و یا نرمی قالب چیزی به شنوایی شناس بگویند.

تنها گزینه ، شنوایی شناس کودکان است

شنوایی شناس کودکان براساس وضعیت هر کودک سمعک را با وسواس انتخاب می کند. زمانیکه سمعک مناسب انتخاب شد شنوایی شناس اطلاعات زیادی از قبیل موارد زیر به شما می دهد:

اگر فرزند شما در هر دو گوش کم شنوایی دارد ، شنوایی شناس برای هر دو گوش فرزندتان سمعک را تجویز می کند. شنیدن هر دو گوش برای درک گفتار و زبان و همچنین امنیت کودک ( شناسایی منبع صدا ) ضروری است.

از طریق شنوایی دو طرفه کودک می تواند جهت یابی صوتی داشته باشد و بتواند منبع صدا ( مثلا صدای بوق ماشین ) را پیدا کند که برای امنیت کودک حیاتی است.

نحوه تست کیفیت تنظیم سمعک

قبلا گفتیم تنظیم سمعک گوش کار ساده ای نیست. شنوایی شناس از طریق نرم افزار براساس کم شنوایی کودک ( در بسامدهای مختلف ) سمعک را تنظیم می کند.

فرض کنید کودکی در یک فرکانس کم شنوایی ۵۰ دسی بل و در فرکانس دیگر کم شنوایی ۳۰ دسی بل داشت . اگر قرار باشد سمعک همه صداها را ۵۰ دسی بل بلند کنند کودک در برخی از صداها ( صداهایی که افت ۳۰ دسی بل دارند ) احساس نارحتی می کند.

شنوایی شناس با استفاده از نرم افزارهای تخصصی شرکت تولید کننده ، سمعک را برای برای هر بازه فرکانسی بر روی بلندی خاصی تنطیم می کند. ولی این همه ماجرا نیست.

بهترین تست برای بررسی کیفیت تنظیم سمعک این است که خروجی صدای سمعک را در کانال گوش کودک بشنویم . اما حالا چرا باید این خروجی را در کانال گوش کودک بشنویم ؟

براساس ساختار گوش ، کانال گوش و.. کودک ،  صدای خروجی سمعک نیز دستخوش تغییراتی می شود و این ممکن است با ان چیزی که در شنوایی شناس در نرم افزار تنظیم کرده متفاوت باشد. ساختار گوش هیچ دو کودک شبیه به هم نیست بنایراین بهترین مکان برای ارزیابی کیفیت تنظیم سمعک داخل گوش است.

تنظیم سمعک تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله حجم مجرای گوش خارجی ، میزان ورود قالب به گوش و رزونانس و یا تشدید مجرای گوش قرار می گیرد.

تست پروب میکروفن

در این تست یک تیوپ نرم که به میکروفن متصل است را در داخل کانال گوش قرار می دهند. سپس سمعک را به گوش کودک می زنند . شنوایی شناس از طریق میکروفن کیفیت صدای خروجی سمعک را بررسی می کند.

تنظیم سمعک تست پروب میکروفن

در بالا تصویر تست پروب میکروفن برای بررسی خروجی واقعی وسیله کمک شنیداری را می بنید. این تست بخصوص برای کودکان که قادر به ارائه فیدبک نیستند مناسب است. ممکن است این تست برای چندین بار در صداهای مختلف و روزهای مختلف گرفته شود تا درنهایت بهترین خروجی ممکن را برای سمعک تنظیم کرد.

تست (RECD )

تست اختلاف جفتگر با گوش واقعی ( به انگلیسی Real-Ear-to-Coupler Difference) می تواند برای تنظیم سمعک کودکان بسیار مفید باشد.

این تست نیاز به تبحر بالایی دارد و بخصوص برای کودکانی که برای تست پروب میکروفن ندارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات مختلفی نشان داده اند که تست اختلاف جفتگر با گوش واقعی ، برای کودکان و خردسال ساده و ایمن است. روال این تست بدین شکل است :

 • شنوایی شناس یک پروب میکروفن در گوش بدون سمعک قرار می دهد و سپس کیفیت صداهای مختلف را در کانال گوش اندازه می گیرد.
 • سپس در همان گوش سمعک قرار می دهد و جداگانه تست را انجام می دهد.
 • در نهایت براساس اختلاف این دو صدا ( با سمعک و بدون سمعک ) را بدر تنظیم سمعک لحاظ می کند. این تست براحتی و در کمتر از چند دقیقه انجام می شود.