لوکوپلاکیا

لوكوپلاكيا ( به انگلیسی Leukoplakia ) پینه ها و یا لکه های سفید رنگی هستند که در غشای سطحی هر جای بدن ممکن است رشد کنند. لوكوپلاكيا  در حنجره عموما بر روی غشای سطحی تارهای صوتی رشد می کند. معمولا در افرادی که مدت طولانی سیگار می کشند و یا کسانیکه التهاب حنجره مزمن داشته اند. لوکوپلاکیا یک واژه است جهت توصیف لکه های سفید رنگ که در بیوپسی ( نمونه برداری ) مشخص می شود که دقیقا چیست.

 

علائم

لوکوپلاکیا تارهای صوتی معمولا باعث تغییر کیفیت صدا و علائمی شبیه گرفتگی صدا می شود. برخی از علائم و نشانه های لکوپلاکیا عبارتند از :

 

  • گرفتگی صدا
  • بم شدن صدا
  • دو رگه شدن صدا
  • گاهی اوقات بی صدایی

تشخیص

معمولا بیمار به دلیل تغییر کیفیت صدا به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه می کند. پزشک ent  جهت بررسی دقیق بیمار را به کلینیک تصویربرداری از حنجره ارجاع می دهد. در استروبوسکوپی و ویدیو لارنگسکوپی بسیار مهم است که تصویر نزدیکی از تارهای صوتی گرفته شود.

پس از استربوسکوپی برای تشخیص دقیق مشکل ، احتمالا نیاز به بیوپسی ( نمونه برداری ) باشد.  لکوپلاکیا به دلیل تجمع کراتین در تارهای صوتی ایجاد می شود و برخی از مواقع این بخاطر تغییرات سلولی است.

این تغییرات سلولی می تواند به دلایل زیر باشد :

دیسپلازی ، کارسینوما و سرطان همه لیستی از سلولهای غیرطبیعی است که بر اثر شدت مرتب شده اند. دسیپلازی یک تغییر سلولی است که سرطان نیست. ( هرچند می تواند به سمت سرطان برود)

به طور میانگین ۵۰ درصد از لوکوپلاکیا پینه های خوش خیم است. همینطور ۵۰ درصد دیگر به دلیل تغییرات سلولی غیرطبیعی ( از دیپلازی تا سرطان متغیر است) است.

علل

َشایع ترین علت لوکوپلاکیا مصرف بیش از حد سیگار و دخانیات است . دیگر علل آن می تواند موراد زیر باشد :

  • مصرف سیگار و دخانیات
  • مصرف مشروبات الکلی
  • برگشت اسید معده
  • پاپیلوما
نوشته مرتبط :  کارگاه تشخیص اتیولوژیک اختلالات صدا با استروبوسکوپ

Leukoplakia لکوپلاکی درمان

درمان

درمان لکوپلاکیا تارهای صوتی ( Leukoplakia )  براساس تشخیص آن می تواند از دارو درمانی تا جراحی متفاوت باشد.

 

ویدیو

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *