در این نوشته می خواهیم درباره تست شنوایی سنجی نوزادان و راههای سنجش شنوایی نوزادان صحبت کنیم .همینطور که کودکان رشد می کنند ، آزمون های مختلف شنوایی سنجی ،  مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است فرزند شما پس از تولد و انجام  تست غربالگری شنوایی در بیمارستان نیاز به شنوایی سنجی داشته باشد و یا اینکه بنا به هردلایلی خانواده خواسته که این تست را انجام دهد. در هر صورت این نوشته برای شما مفید خواهد بود.

 

َشنوایی سنجی نوزادان (تولد تا ۶ ماهگی  )

در ادامه می خواهیم انواع تست شنوایی سنجی نوزادان را معرفی کنیم . نحوه انجام آنها را توضیح بدهیم و همچنین در مورد کاربرد آنها نیز توضیحاتی میدهیم تستهایی که در این نوشته بررسی می کنیم پرکاربردترین تست های شنوایی سنجی نوزادان هستند که شامل:

  • تست ABR
  • تست OAE
  • تمپانومتری

تست پاسخ شنوایی مغزی (abr)

تست ABR بهترین گزینه برای شنوایی سنجی نوزادان و کودکانی است که همکاری ندارند و یا در آزمونهایی غربالگری رد شده اند .  در تست ABR سه الکترود استفاده می شود که یکی را به پیشانی وصل می کنند و یکی دیگر را به محل بین ابروها و الکترود سوم را به پشت گوش متصل می کنند. این الکترودها امواج مغزی عصبی و ساقه مغز را ردیابی می کنند.

تست شنوایی سنحی نوزادان با abr

تست شنوایی ABR

 

 حقایقی درباره تست ABR

 

  • تست aBR پاسخ مغز به اصوات شنیداری را اندازه می گیرد.
  • این تست اغلب برای نوزادانی که در آزمون غربالگری رد شده اند انجام می شود
  • تست ABR بدون درد و آسیب است.
  • این تست یک تست کامل و دقیق است اگر کودک خوابیده باشد و یا در حالت بدون حرکت و چشمان بسته آرام باشد.
  • اگر فرزندتان کمتر از ۶ ماه سن دارد می بایست در حالت چرت زدن این تست گرفته شود.
  • اگر فرزندتان ۷ سال به بیشتر سن دارد می توان  این تست را در حالت بیداری و آرام و دراز کشیده انجام داد.

هزینه تست aBR

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت آزمایش ABR در بخش دولتی =

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت آزمایش ABR در بخش خصوصی =


آزمون OAE

یکی از تست های اصلی از مجموعه تستهای شنوایی سنجی نوزادان ، تست OAE است . ازمون و تست OAE اغلب بخشی از آزمون غربالگری نوزادان می باشد. افرادی که در این تست رد می شوند به احتمال زیاد دارای کم شنوایی بیشتر از ۳۵ دسی بل هستند و نیاز به تست های بیشتری نظیر تست ادیومتری ( تون خالص ) ، تمپانومتری و ABR دارند.

احتمالاتی دیگری نیز می تواند سبب رد شدن در تست OAE شود از جمله : وجود عفونت در گوش میانی می باشد که مانع ثبت پاسخ های سلول مویی می شود. در این حالت نیز تست تمپانومتری برای ارزیابی تکمیلی توصیه می شود. تست  OAE یک تست سریع و حساس است. در نوزادان در ۳ روز اولیه تولد آزمون  OAE انجام می شود. در برخی از مواقع بدلیل وجود مایع در در گوش تعدادی از کودک در این آزمون رد می شوند ولی والدین نباید نگران باشند و دو هفته بعد برای تکرار تست و در صورت لزوم تست aBR باید مراجعه کنند. در تست OAE پاسخ سلول های مویی خارجی حلزون ثبت می شود.

 

تست OAE نوزادان

هزینه تست OAE

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت تست OAE در بخش دولتی =

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت تست OAEدر بخش خصوصی =


 

تست تمپانومتری ( tympanometry )


یکی دیگر از تست هایی که می تواند بعنوان تست شنوایی سنجی نوزادان قرار بگیرد تمپانومتری است .هدف از این تست بررسی شرایط گوش میانی  و حرکت پرده گوش و استخواچه ها می باشد. تمپانومتری میزان کم شنوایی را مشخص نمی کند ولی می تواند در جهت تشخیص نوع کم شنوایی به شنوایی شناس و پزشک کمک کند. با کمک تست تمپانومتری می توان اطلاعات مفیدی در مورد پرده گوش و یا پارگی آن و ..  بدست آورد.  تمپانومتری با گذاشتن یک لوله در گوش انجام می شود.

تست تمپانومتری

هزینه تمپانومتری

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت تمپانومتری در بخش دولتی =

تعرفه و یا هزینه و یا قیمت تمپانومتری در بخش خصوصی =


برای تست شنوایی سنجی نوزادان کجا باید مراجعه کرد ؟

اگر بدنبال مراکزی برای تست شنوایی سنجی نوزاد خود یا یکی از آشناییان  هستید ما در اینجا لیستی از مراکز شنوایی سنجی سراسر کشور را گرده اورده ایم که می توانید در آن لیست مرکز مورد نظر خود را بیابید.

 

این نوشته در ارتباط با شنوایی سنجی نوزادان ، سنجش شنوایی نوزادان و انواع تست های شنوایی سنجی نوزادان بوده است امیدوارم این نوشته برای شما مفید باشد.

 

آخرین ویرایش۳ سال

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] شود. ادیوگرام همان نمودار یا نتیجه تست شنوایی شما ( شنوایی سنجی نوزادان ، شنوایی سنجی بزرگسالان ) […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *