فیزیوتراپی در زنان باردار

 

فیزیوتراپی در زنان باردار برخلاف آن چه تصور می شود ، بسیار مفید است. دوران بارداری دوران خوابیدن و عدم فعالیت نیست. زنان در این دوره می توانند به فعالیت خود ادامه دهند و با انجام تمریناتی در طی بارداری به سلامت خود کمک نمایند.

همان گونه که می دانید در دوران بارداری بدن یک خانم دچار تغییرات هورمونی و فیزیکی می شود. این تغییرات برای نگهداری جنین در حال رشد ضرورری است. اما همین موضوع  یکی از علل کمرد درد و درد های عضلانی زنان باردار می باشد.

دردوران بارداری مشکلاتی برای زنان باردار ایجاد می شود. این مشکلات می تواند : کمر درد ، ورم اندام ها ، شلی در مفاصل ، کاهش تعادل و … باشد.

همان طور که اطلاع دارید ؛ استفاده از دارو ( دارو درمانی ) در زنان باردار محدودیت دارد و در مواردی حتی ممنوع می باشد. بنابراین فیزیوتراپی می تواند به شکل یک ضرورت پیشگیرانه از بروز مشکلات احتمالی بارداری جلوگیری نماید. فیزیوتراپی در زنان باردار اهمیت زیادی دارد.

آیا فیزیوتراپی برای زنان باردار ضرر دارد ؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته فواید و عوارض فیزیوتراپی در دوارن بارداری را شرح دهیم.

فواید فیزیوتراپی در زنان باردار :

فیزیوتراپی برای رفع مشکلات دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. فیزیوتراپی به خاطر ارائه تمرینات ورزشی خاص ، زنان باردار را برای تحمل دوران بارداری آماده می کند. از جمله فوایدی که فیزیوتراپی در زنان باردار دارد به شرح ذیل می باشد :

۱- سهولت در زایمان و کاهش نیاز به انجام جراحی

۲- کاهش استرس مادر

۳- کنترل افزایش وزن مادر

۴- کاهش یافتن زمان زایمان

۵- بالا رفتن استقامت قلبی و عروقی

۶- کاهش ناراحتی های این دوره از جمله : خستگی ، تهوع ، ورم اندام ، گرفتگی ، درد پاها و کمر

بعد از تایید حاملگی می توان به کلنیک فیزیوتراپی مراجعه کرد. زمان ایده آل برای ارجاع زنان باردار هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری می باشد. در صورت مراجعه به موقع می توانید از عواقب بعدی پیشگیری نمایید.

تمرین در حین بارداری و پس از زایمان ، برای به حداقل رساندن اختلالات و کمک به مادر جهت حفظ عملکرد مطلوب طراحی می شود. انجام تمرینات بارداری در آب به شدت توصیه می شود. چون برای مادر بسیار ایمن است ، و دمای بدن او بیش از حد بالا نمی رود. تمرینات فیزیوتراپی در زنان باردار مزایای زیادی به همراه دارد.

 

نوشته مرتبط :  ? چسب کینزیولوژی (نوار کینزیو تیپ) چیست؟

 

مضرات فیزیوتراپی درزنان باردار :

بیشتر خانم و خانواده هایشان نگران اشعه هایی هستند که در کارهای درمانی استفاده می شود. به همین خاطر از رفتن به فیزیوتراپی دز دوران بارداری خودداری می کنند. برخلاف تصور ما ، فیزیوتراپی در زنان باردار عوارض به همراه  ندارد.

فیزیوتراپی اشعه ندارد !

آنچه به عنوان اشعه در فیزیوتراپی مطرح می شود ، طیف وسیعی از درمان های فیزیوتراپی است که اصطلاح تخصصی آن الکتروتراپی نام دارد. الکتروتراپی شامل  موارد مختلفی مثل امواج ماورای صوت ، تحریک الکتریکی از طریق پوست ، و درمان های گرمایی مانند اشعه مادون قرمز و … می باشد.

در این روش های درمانی اگر مادر مشکل خاصی مانند خونریزی های غیر عادی ، تومور و … نداشته باشد ، بالقوه هیچ تاثیر سوئی ندارند. اساسا ویژگی مهم درمان های فیزیوتراپی همین است که به طور موضعی استفاده می شوند. بنابراین اثرهای موضعی دارند و اغلب ایمن و بی خطر هستند.

از تحریک های الکتریکی به عنوان درمان ضد درد استفاده می شود. اما در ناحیه شکم یا مناطقی که باعث انقباض رحم می شوند نباید استفاده شوند. همچنین در درمان هایی مانند امواج ماورای صوت که اثر عمقی تری دارند بهتر است احتیاط شود و در ناحیه کمر استفاده نشوند

درمان با اشعه مادون قرمز یا کیسه های آب گرم و … که گرمای سطحی ایجاد می کنند ، هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد. در صورتی که فزد مشکل خاصی مانند اختلال عروقی ، خونریزی ، و اختلال حسی نداشته باشد و درمان به طور صحیح انجام شود ، خطری ایجاد نمی کند. در این روش با ایجاد گرمایی ملایم در ناحیه کمر گردش خون را بهبود می بخشند و گرفتگی عضلات را برطرف می کنند. بنابراین فیزیوتراپی در زنان باردار عوارضی در پی ندارد.

نتیجه گیری :

ما در این مقاله فواید و عوارض فیزیوتراپی در زنان باردار را بررسی کردیم. همان طور که اشاره شد ، دارو درمانی در دوران بارداری مضرات زیادی دارد. بنابراین استفاده ازفیزیوتراپی درزنان باردار به خاطر این که عوارض ندارد توصیه می شود. فیزیوتراپی فواید زیادی دارد ، چون به جای استفاده از داروها تمرینات خاص ورزشی را پیشنهاد می دهد. پس با مراجعه به فیزیوتراپی در زمان بارداری از عوارض بعدی پیشگیری خواهد شد.

شما خوانندگان محترم می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت کامنت ها مطرح کنی

 

لیست مراکز فیزیوتراپی کشور

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *