تلفظ ش

آموزش تلفظ صحیح حرف ش  ممکن است در ابتدا کمی دلهره آور به نظر برسد. اما ، این نوشته به شما نشان خواهد داد که تلفظ آن چندان سخت نیست و درمانی قطعی دارد. البته سن فرد تاثیر زیادی در درمان دارد. هر چه قدر سن فرد بالاتر باشد آموزش و یادگیری تلفظ حرف ش مشکل تر خواهد بود. در هر صورت حتی اگر شما نتوانستید از طریق راهکارهای زیر تلفظ ش را یاد بگیرید با مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان  ( گفتار درمانگر ) توانایی تولید حرف ش را در تمامی موقعیت ها بشکل صحیح بدست خواهید آورد.

در چه سنی کودک باید حرف “ش” را بدرستی تلفظ کند؟

کودکان طبیعی حداکثر تا ۴ سالگی باید واج “ش” را بدرستی تلفظ کند.

آیا در بزرگسالان درمان نتیجه بخش خواهد بود؟

قطعا بله ، هرچه سن فرد بیشتر شود احتمال درمان خود به خودی کمتر خواهد بود و طول درمان بیشتر خواهد بود ولی با این وجود درمان قطعی است.

راهکارهای درمانی تلفظ صحیح حرف ش چیست ؟

  • -مراجعه به گفتار درمانی
  • نرم افزار تولید بیان
  • تمرین در خانه

گفتار درمانی چه کمکی به آموزش تلفظ حرف ش می کند ؟

آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگران ) ، تنها متخصصانی هستند که برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان آموزش های دانشگاهی دیده اند. آموزش تلفظ حروف بخشی از کار آنها است. پس ار ارزیابی های فرد ( معاینه های دهانی و تست تلفظ ..) ، براساس مشکل او از طریق تکنیک های مختلفی ، تلفظ حرف ش را هم به تنهایی و هم در جمله و گفتار محاوره به او یاد خواهند داد. تعداد جلسات گفتار درمانی برای  آموزش تصحیح تلفظ حرف ش براساس سن و میزان مشکل متفاوت است. با این حال تعداد جلسات در صورت نداشتن مشکلات ساختاری دهان بین ۴ تا ۸ جلسه متغییر خواهد بود. استفاده از نرم افزار تولید بیان در کنار جلسات گفتار درمانی ، سرعت یادگیری را بسیار بیشتر خواهد کرد.  لیست مراکز گفتار درمانی سراسر کشور

نرم افزار تولید بیان و آموزش تلفظ ش

نرم افزار تولید بیان یک نرم افزار تخصصی برای آموزش تلفظ حرف ش و دیگر حروف فارسی است. این نرم افزار بخصوص برای کودکان و بزرگسالانی که مشکلات تلفظ دارند و همزمان از جلسات گفتار درمانی استفاده می کنند مفدی خواهد بود. این نرم افزار بر روی کامپیوتر یا لب تاپ نصب می شود. قیمت آن حدود ۵۰ هزار تومان می باشد. در این نرم افزار آموزش ویدیویی تلفظ تمامی حروف فارسی ، در سطح صدا ، هجا و کلمه وجود دارد. لینک خرید نرم افزار

نوشته مرتبط :  مشکل تلفظ

 

آموزش تمرین در خانه

این آموزشها احتمالا برای کودکان ( بدون مشکلات ساختاری )  زیر ۵ سال نتیجه بخش خواهد بود.

 

اگر فرزند شما می تواند صدای / س / یا صدای “ای” بخوبی بگوید ، راهکارهای زیر کمک کننده خواهد بود.

ش از س

در حالیکه کودکتان صدای “س” را می گوید از اون بخواهد که لب هایش را کمی جمع تر و زبانش را کمی به عقب تر ببرد تا زمانیکه صدای “ش” را شنیده اید.

ش از ای
از کودکتان بخواهید که صدای “ای” را بکشد و در حالیکه صدای این را می کشد از او بخواهید همین کار را به آرامی و بدون صدا انجام بدهد ( بی صدا “ای” را بکشد ) احتمالا در این حالت زبان و لب ها در موقعیت تلفظ صحیح “ش” قرار می گیرند.

 

پس از یادگیری حرف ش.

پس از یادگیری صدای “ش” به تنهایی می بایست آموزش تلفظ آنها را در هجا و کلمات کار کنید. در نرم افزار تولید بیان تمریناتی مناسب برای این مراحل چه بصورت ویدیویی و چه صوتی در نظر گرفته شده است.

 

صدای “ش” را بصورت خراب تلفظ می کنم؟

اگر حرف ش را قادر به تلفظ هستید ولی بصورت نوک زبانی و یا خراب تولید می کنید. در این حالت تنها راه درمان قطعی شما مراجعه به گفتار درمانی است . لیست مراکز گفتار درمانی سراسر کشور

 

این نوشته درباره آموزش و تصحیح تولید صدای ش ، درمان نلفظ ش ، تلفظ حرف شین ، تلفظ صحیح حرف ش بوده که امیدوارم برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *