ارزیابی و معیارهای وضوح گفتار

دو روش اصلي ارزيابي وضوح گفتار

 

  • نمره دهي و تشخيص موارد بيان شده توسط شنونده
  • ارزيابي وضوح گفتار از طريق تشخيص موارد گفته شده

 

نمره دهي و تشخيص موارد بيان شده توسط شنونده

براي سيستم نمره دهي اگر معيار ده نمره اي باشد براي شنونده امتيازها بر اساس ميزان فهم از گفتار تعريف مي شود. اين روش سريع و نسبتا ساده است اما چند مشكل دارد، يكي اين كه شنونده ها معيارهاي مختلفي ممكن است در ذهن داشته باشند و دیگر اين كه حساسيت معيار در حالتي كه نمره در ميانه معيار است يعني در حالت متوسط كاهش مي يابد. به طور كلي معياري تخميني و سريع است.

براي اين كه اين سيستم كاراتر باشد مي توان ارزيابي هاي قبل و بعد را توسط شنونده هاي يكساني انجام داد و ساختارهاي زباني هم در ارزيابي قبل و بعد متفاوت باشد تا شنونده نسبت به آن آشنايي قبلي نداشته باشد. همچنین تعاريف براي نمرات مي تواند واضح تر باشد مثلا “هيچ كلمه اي درك نشده” براي حداقل نمره. با اين حال تغييرات كم و جزیی در ارزیابی قبل و بعد قابل بررسي نخواهد بود.

ارزيابي وضوح گفتار از طريق تشخيص موارد گفته شده

این ارزیابی به وسيله يادداشت كردن توسط شنونده انجام می گیرد و از علامت X هم براي موارد شناسايي نشده استفاده مي شود و به اين ترتيب سيستم تعيين درصد به كار گرفته مي شود.

اگر نمونه گفتاري براي چند شنونده پخش شود از درصدهاي تعيين شده متوسط گرفته مي شود. اگر چه اين روش پيچيده تر از مورد قبل است اما آنچه را كه واقعا شنونده دريافت كرده است، ثبت مي شود.

 

Ertmer, D. J. (2012(, Assessing Speech Intelligibility in Children with Hearing Loss: Toward Revitalizing a Valuable Clinical Tool

 

نوشته شده : مامک جولایی آسیب شناس گفتار و زبان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *