, ,

فلج مغزی | نقش گفتار درمانی در فلج مغزی

گفتار درمانی فلج مغزی

گفتار درمانی و فلج مغزی : فلج مغزی، چتری است برای توصیف مشکلاتی  که در اثر آسیب به مغز در دوران بارداری، هنگام تولد و در مواردی تا ۲ سال اول زندگی به وجود می‌آیند. این اختلالات بسته به وسعت آسیب و محل آن متفاوت هستند و همچنین علائمی متفاوتی دارند. یکی از این اختلالات، اختلالات گفتار و زبان است. هر جا صحبت از مشکلات گفتار، زبان و بلع می‌شود می‌بایست به سراغ گفتار درمانی برویم. در این نوشته می‌خواهیم درباره گفتار درمانی فلج مغزی و کمکی که گفتار درمانگر به کودکان و بزرگ‌سالان دارای فلج مغزی می‌کند، صحبت کنیم.

نقش گفتار درمانی در فلج مغزی :

متخصص آسیب‌شناسی گفتار و زبان (گفتار درمانگر)،  ارزیابی و درمان اختلالات گفتار، زبان و بلع را بر عهده‌دارند. گفتار درمانی خوب در بیماران فلج مغزی باعث بهبود مشکلات ارتباطی، مشکلات جویدن و بلعیدن غذا و همچنین آبریزش می‌شود. گفتار به توانایی تولید صحیح صداهای گفتاری اشاره دارد و زبان مفهومی انتزاعی از درک کردن و بیان کردن ایده‌ها. گفتار درمانی فلج مغزی به این دو به‌صورت تخصصی کمک می‌کند.

 

بیماران فلج مغزی در چه مواردی نیاز به گفتاردرمانی دارند ؟

کودکان و بزرگسالان دارای فلج مغری ممکن است مشکلاتی در گفتار و زبان و بلع داشته باشند. ما در اینجا برخی از این مشکلات شایع که گفتار درمانی می‌تواند به آن‌ها کمک کند را آورده‌ایم:

 • مشکلات تلفظ
 • مشکلات روانی گفتار
 • مشکلات صدا
 • دیزارتری در فلج مغزی
 • مشکلات بلع در فلج مغزی
 • مشکلات درکی
 • مشکلات بیانی

تمامی کودکان طبق یکسری الگوهای مشابه توانایی حرف زدن را یاد می‌گیرند. این الگوها در کودکان دارای فلج ممکن است به‌صورت خودبه‌خود به دست نیاید. آسیب شناسان گفتار و زبان با مداخله به‌موقع می‌توانند در به دست آوردن این الگوها کمک بزرگی کنند. در ادامه توضیح می دهیم که چرا و چگونه این اختلالات در کودکان فلج مغزی دیده می شود.

 

شما در حال مطالعه نوشته گفتار درمانی فلج مغزی هستید. در این نوشته درباره نقش گفتاردرمانی در درمان فلج مغزی یا سی پی ، صحبت شده است. مشکلات شایع گفتاری که کودکان و بزرگسالان دارای فلج مغزی دارند و نقشی که گفتار درمانگر برای درمان انها انجام میدهد.

مشکلات تلفظ در فلج مغزی:

کودکان فلج مغزی، ممکن است علائمی از ضعف در کنترل حرکتی دهان و ضعف در عضلات سر، صورت و گلو داشته باشند. این شرایط می‌توانند در توانایی تولید حروف، هجاها و کلمات مشکلاتی ایجاد کنند. مشکلات تلفظی باعث کاهش وضوح گفتار فرد شوند و درنتیجه اغلب دیگران به‌خوبی متوجه صحبت او نمی‌شوند. ممکن است کودکان دارای فلج مغزی برخی از صداها را  به شکل خراب گویی، جابجایی و یا حذف تلفظ کنند.

 

مشکلات روانی گفتار در فلج مغزی :

وقفه‌هایی مانند لکنت زبان، قطع شدن جریان گفتار و… می‌توانند باعث اذیتی و ناراحتی افراد دارای مشکلات روانی گفتار شود.

مشکلات صدا در فلج مغزی :

مشکلات تشدید صدا و دیگر اختلالات صدا در فلج مغزی بابی نظمی‌هایی در زیروبمی، بلندی و کیفیت گفتار دیده می‌شود. افراد دارای فلج مغزی ممکن است در حین حرف زدن به‌یک‌باره تن صداهای آن‌ها زیرتر (نازک‌تر) و یا بم‌تر از حد معمول شود. ممکن است میزان بلندی صدای آن‌ها به‌طور نامناسبی کوتاه و یا بلند باشد. همچنین ممکن کیفیت صدای آن‌ها تودماغی، نفس‌آلود، خسته و یا خشن باشد.

حتما بخوانید :  شنوایی سنجی بزرگسالان | همه چیز درباره تست شنوایی سنجی بزرگسالان

مشکل دیزارتری در فلج مغزی :

اگر در مورد گفتار درمانی و  فلج مغزی صحبت کنیم و صحبتی از دیزارتری نکرده باشیم ، قطعا مطلب را ناقص گفته ایم. مشخص ترين و شایع ترین اختلال گفتاري كه در افراد فلج مغزي مي بينيم, ديزآرتري است. دیزآرتری  یک اختلال حرکتی گفتار است. این اختلال ، بدلیل ضعف حرکتی در  ماهیچه هایی است که برای تولید گفتار استفاده می شوند ( از جمله لب ها، زبان، شکاف صوتی و / یا دیافراگم.) بوجود می آید .نوع و شدت دیزآرتری بستگی به محل و وسعت آسیب سیستم عصبی بیمار دارد. دیزآرتی می تواند دامنه حركتي ، سرعت، نيرو، زمانبندي و دقت حركتي عضلات تأثيرگذار باشند. برخی از علائم دیزارتری می‌تواند شامل:

 • کاهش سرعت گفتار
 • محدودیت در حرکات صورتی
 • ریتم و لحن غیرطبیعی گفتار

مشکلات بلع در فلج مغزی:

ناهنجاری و تاخیر در رشد مهارتهای تغذیه و بلع یکی از علائم شایع کودکان فلج مغزی متوسط تا شدید است. متخصص گفتار درمانی تنها متخصص جهت ارزیابی و درمان مشکلات بلع است. کودکان و بزرگسالان دارای فلج مغزی ممکن است به دلیل ضعف در اندامهای اورال قادر به جویدن و بلع غذا بطور مناسب نباشند. گفتار درمانی فلج مغزی ، با ارزیابی این کودکان و ارائه برنامه درمانی کمک بزرگی به حل مشکلات بلع آنها می کند. تحقیقات نشان داده اند که کودکان مبتلا به فلج مغزی متوسط تا شدید که دارای مشکلات تغذیه می باشند، دچار سو تغذیه بوده و  سطح سلامتی پایینی دارند.

مشکل در جویدن و بلع غذا از دهان به معده که می‌تواند علائمی شامل:

 • آبریزش دهان
 • ریفلاکس  معدی – مروی
 • یبوست
 • آسپیراسیون غذا یا مایعات
 • سوزش سر دل
 • سرفه

مشکلات تاخیر گفتار در فلج مغزی

علاوه بر مشکلات گفتاری فوق، افراد دارای فلج مغزی ممکن است با مشکلات زبانی زیر نظیر مواجه شوند:

مشکلات درکی: برخی از کودکان دارای فلج مغزی ممکن است مشکلات در درک و پردازش صحبت‌های دیگران داشته باشند. گفتار درمانی فلج مغزی، به این تا مهارت‌های شناختی و معناشناسی موردنیاز برای درک گفتار دیگران را به دست بیاورند. کودکان و بزرگسالان دارای  فلج مغزی ممکن است در درک معنای واژگان، عبارت‌ها، جمله و داستان‌ها ضعف داشته باشند.

 

مشکلات زبان بیانی:

کودکان و بزرگسالان دارای  فلج مغزی ممکن است در بیان و ابراز  واژگان، عبارت‌ها، جمله و روایت‌های روزمره  ضعف داشته باشند.

 

گفتار درمانی فلج مغزی چه کمکی می‌کند؟

 

مهارتهای حرکتی دهان ،  نیازمند یک انجام صحیح فرابنده پیچیده ارسال و دریافت پیامهای عصبی بین مغز و  عضلات مختلف( صورت، گلو و گردن  )است. در اینصورت تنفس، صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و هضم را بصورت هماهنگ و درست انجام می شود. گفتار درمانی فلج مغزی ، کمک می کند تا مهارتهای ارتباطی ( گفتار و زبان ) و همچنین بلع بصورت قابل توجهی بهبود یابد.

یک فرد دارای فلج مغزی ممکن است طیفی از اختلالات متنوع را داشته باشد. ما فهرستی از اختلالاتی شایعی را که گفتار درمانگر در آن‌ها می‌تواند به فرد دارای فلج مغزی کمک کند لیست کردیم. همانطور که دیده‌اید این اختلالات مشابه نبوده و طبیعتاً نقش گفتار درمانی و برنامه درمانی‌اش برای هر اختلالات متفاوت خواهد بود. پس امکان اینکه به ذکر جزئیات در این نوشته به پردازیم نیست در اینجا روند کلی گفتار درمانی فلج مغزی را ذکر می‌کنیم.

گفتار درمانی خیلی سریع،  پس از تشخیص فلج  مغزی شروع می‌شود. این بدین معنا است که برنامه مداخله گفتار درمانی در فلج مغزی اغلب از دوران نوزادی آغاز می‌شود. دقیقاً بهترین زمان برای یادگیری گفتار و زبان.

 

مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن برنامه گفتار درمانی در کودکان دارای فلج مغزی

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *