اهمیت مکث در گفتار درمانی

در این نوشته می‌خواهیم به اهمیت مکث در محاورات خود با کودکان دارای تأخیر گفتار و زبان بپردازیم. ما قبلاً درباره اهمیت زبان درکی در وب‌سایت هوش کالا نوشتیم . در آنجا گفتیم که کودکان قبل از بیان یک کلمه ، معنا و مفهوم آن کلمه را درک می‌کنند. توانایی درک مقدم بر توانایی بیان است و از طریق شنیدن گفته‌های اطرافیان به دست می‌آید. کودک شما به‌مرور بر اساس آنچه شما در ارتباط با او و دیگران بیان می‌کنید ، معنا و مفهوم کلمات و اسامی بیشتری را به دست می‌آورد.

اگر قرار باشد بدون مکث و یکسره با فرزندتان حرف بزنید ، شانس اینکه او بتواند معنای کلمات شمارا بفهمد بسیار پایین می‌آید. یکی از ابزارهای اساسی که آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) در محاوره با مراجعین خود استفاده می‌کنند ” رعایت قانون مکث ” است.

سعی کنید با فرزند خود ارتباطی چهره به چهره داشته باشید . این ارتباط چهره به چهره به او کمک می‌کنند تا راحت‌تر با شما ارتباط برقرار کند و حس بهتری داشته باشد. زمانی که شما هم را می‌زنید و پیام‌های ( کلامی و غیرکلامی ) هم را می‌شنوید درک پیام‌هایتان راحت‌تر می‌شود. همچنین این  سبب تشویق کودکتان جهت تعامل و ارتباط بیشتر با شما می‌شود.

به همان اندازه که ارتباط چهره به چهره مهم است ” مکث و صبر ” نیز اهمیت دارد. به‌عنوان آسیب‌شناس گفتار و زبان به دنبال خلق فرصت کلامی زیادی با مراجعانم هستم و درعین‌حال زمانی زیادی را به  ” مکث کردن ” اختصاص می‌دهم. ” مکث کردن ” یک ابزار شگفت‌انگیز است که به کودک شانس بیشتری برای شروع ارتباط و پاسخ به چیزهایی که گفتم و یا انجام دادم می‌دهد.

 

موسسه هانن یک برنامه پیشنهادی برای ” مکث ” کردن دارد ” ( OWLs  ) .

این تکنیک از سه قسمت تشکیل‌شده است . ۱- مشاهده ۲- صبر ۳- گوش دادن

 

مشاهده

بسیار  مهم است که در ارتباط خود با فرزندتان زمان‌هایی را صرف مشاهده اختصاص دهید. مشاهده رفتارهای او ، ژست‌ها ، زبان بدن که به شما کمک می‌کند تا او را بهتر درک کنید. برخی مواقع برای ما سخت است که بفهمیم در ذهن فرزندم ما چه می‌گذرد با مشاهده کردن او می‌توانیم که اکنون او به چه چیز علاقه دارد ، چه می‌خواهد و چه چیز علاقه او را به خود جلب کرده است.

نوشته مرتبط :  کم شنوایی های سندرمی ( سندرومی ) | معرفی شایع ترین سندرومهای کم شنوایی و ناشنوایی

به دنبال نگاه اوباشید و درباره آن  با او صحبت کنید.

صبر

در مقاله اشاره‌شده که معلمان حدود سه ثانیه پس از طرح سؤال می‌بایست مکث کنند تا داشتن آموز پاسخ آن‌ها را بدهد در مورد کودکان دارای تأخیر احتمالاً این میزان به حدود ۵  ثانیه می‌رود. مکث به کودک شما فرصت می‌دهد تا گفته‌های شمارا به‌خوبی پردازش و درک کند و سپس پاسخ شمارا بدهد. همچنین مکث به او می‌فهماند که شما دنبال‌روی او هستید و اوست که رهبری ارتباط را بر عهده دارد. احتمالاً این حس به او کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشد و به او شانس بیشتری می‌دهد که خود آغازگر ارتباط باشد.

اگر این صبر کردن برای شما سخت است می‌توانید در ذهن خود تا ۵ بشمارید. نباید شمردن شمارا کودک متوجه بشود. ازنظر موسسه هنن شما در زمان صبر کردن باید این سه کار را انجام دهید:

  • ۱-حرف نزنید.
  • ۲- به جلو خم بشوید. ( به سمت کودک )
  • ۳- نگاه منتظرانه به کودک داشته باشید.

 

 

 گوش کردن

گوش کردن به معنای توجه کامل به پیام کودک است . ممکن است این پیام کلامی و یا غیرکلامی باشد. درهرصورت به او پیام او توجه کنید. مراقب باشید که وسط صحبت او نپرید حتی اگر مطمئن هستید که او چه می‌خواهد بگوید. زمانی که شما به حرف‌های او گوش می‌دهید به او می‌فهمانید که صحبت‌هایش برای شما مهم است و حس اعتمادبه‌نفس او را نیز بیشتر می‌کنید.

برخی مواقع شما متوجه صبحت های کودکتان نمی‌شوید و این هم برای شما و هم برای او سخت خواهید بود . در این زمان‌ها سعی کنید از طریق موقعیت و زبان دن او حدس بزنید که او چه می‌خواهد بگوید. اگر بازهم متوجه نشدید سعی کنید کلمات و رفتارهای او را تکرار کنید و متوجه نگاه او شوید درهرصورت تلاش کنید.

فراموش نکنید که پس‌ازآنکه متوجه پیام او شدید آن پیام را به شکل صحیح یک‌بار برایش بازگو کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *