آموزش راه رفتن کودک

چگونه به کودک راه رفتن بیاموزیم ؟ بلند شدن و برداشتن اولین قدم یکی از هیجان انگیزترین لحظات زندگی کودک و والدین است.  راه رفتن کودک به تنهایی در نتیجه آمادگی و فعالیت صحیح عضلات زیادی است. هماهنگی عضلات دست ها ، پاها تا  عضلات پشت وکمر همگی برای برداشتن اولین قدم ها ضروری است. در این نوشته ما می خواهیم به شما ۷ تمرین برای آموزش راه رفتن به کودک در خانه به شما معرفی کنیم. پس با همراه باشید.

کودک کی می تواند راه برود؟

از سن ۴ تا ۱۵ ماهگی کودک به مرور یاد می گیرد بنشیند ، چهار دست و پا برود ، بلند شود و در نهایت راه برود. در طول این مسیر هیجان انگیز ، برداشتن تمامی گامهای فوق ضروری است. در اصل هر مرحله از مراحل فوق بخشی از عضلات را برای ایستادن و راه رفتن کودک آماده می کند.

در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی کودکان به مرور ایستادن را یاد می گیرند. آنها ممکن است در آغاز از وسایل دیگر برای بلند شدن خود کمک بگیرند. این وسایل می تواند صندلی ، مبل و دیوار باشد.

در سن ۱۱ تا ۱۴ ماهگی کودک یاد می گیرد که اولین قدم ها را به تنهایی بر دارد.

۷ تمرین راه رفتن کودک

در حالیکه همه کودکان در حال یادگیری مراحل رشدی هستند ، بسیار مهم است که بدانیم که هیچ دو کودکی دقیقا شبیه به هم نیستند. هر کودک این مراحل رشدی را ممکن است طبق روش خود طی کند.

در پایین۶  تمرین برای آموزش راه رفتن به کودک ذکر کردیم. بسیار مهم است که در حین انجام این تمرینات کودک را حمایت کنید و به او سخت نگیرید. استرس و ترس کودک می تواند سبب تاخیر در یادگیری راه رفتن شود.

والدین می بایست از طریق تشویق کردن و صبور بودن به کودکان خود راه رفتن را بیاموزند.

۱-نشستن رو چهار پایه

زمانیکه فرزندتان قادر بود بدون کمک شما بنشیند او را بر بروی چهارپایه کودک بنشانید. بسیار مهم است در این حالت والدین در کنار کودک باشند تا در مواقع لزوم او را نگه دارند. مهم است که چهارپایه بدون پشتی باشد و والدین پشت به فرزندشان باشند.

پاهای کودک باید در این موقعیت کف زمین را لمس کند و حتی قادر باشد به زمین فشار بیاورد. در این حالت زانوهای کودک می بایست زاویه ۹۰ درجه داشته باشند .

در همین حالت از کودک بخواهید که وسیله ای را از روی زمین بر دارد و دوباره به روی چهارپایه بنشیند. آن عروسک و یا شی را به اطراف چهارپایه بگذارید تا عضلات مختلف درگیر شوند.

این تمرین عضلات پاها ، پشت و شانه های کودک را تقویت می کند و او را  آماده برای راه رفتن می کند. این تمرین همچنین به کودک کمک می کند تا پاهایش را به شکلی قرار دهد که بتواند وزن خودش را بر روی آنها بگذارد.

نوشته مرتبط :  4 تمرین برای گردن گرفتن نوزاد یا کودک | تقویت و سفتی عضلات گردن ، رفع شلی و کجی گردن

۲-استفاده از اسباب بازی برای ایستادن

اسباب بازی را در نزدیکی او و کمی بالاتر از او قرار دهید و او را تشویق کنید تا بلند شود و اسباب بازی را بگیرد.

 

۳-ایستادن با کمک ( گشت زدن )

تمرین گشت زدن ( به انگلیسی Cruising ) می تواند  راه رفتن به کودک کمک کند. کودک از طریق مبل و یا صندلی هم سطح می تواند به ایستد و شما به یکی از دستانش را برای حظ تعادل بگیرید. در این حالت به آرامی به جلو و عقب بروید .

آموزش راه رفتن به کودک از طریق تمرین گشت زدن می تواند بسیار مفید باشد. در اجرای این تمرین عجله نکنید و صبور باشید. به مرور کودک یاد می گیرد که دستان شما را بگیرید و آرام به جلو حرکت کند.

اگر کودک نیاز به انگیزه دارد می توانید یک عروسک را در انتهای مبل قرار دهید تو او به سمت عروسک حرکت کند.

 

۴-گشت زدن و شوت زدن

هنگامیکه کودک شما در حال انجام تمرین گشت زدن است ، شما می توانید یک توپ سبک را در جلوی پای او قرار دهدی و تشویق کتید تا به آن ضربه بزند. در ابتدا بهتر است خودتان چند ضربه به توپ بزنید.

اگر شما توپ را پشت پای او قرار دهید او برای ضربه زدن مجبور است پای خود را بلند کند تا به توپ ضربه بزند. توپ را در دو طرف او قرار دهید تا تمرین ضربه زدن با هر دو پا را یاد بگیرد.

کمک به راه رفتن کودکان

۵-به کودک کمک کنید که بنشیند.

برخی از کودکان شروع به بلند شدن می کنند ولی نمی توانند بنشینند. بنابراین آنها پس از بلند شدن ممکن است گریه کنند و بعدا تمایلی به دوباره بلند شدن نشان ندهند.به کودکتان کمک کنید تا به آرام خم شود و بنشیند.

۶-گرفتن لگن

یکی دیگر از تمرینات کاربری برای آموزش راه رفتن کودک در خانه بدین شکل است که در والدین در مقابل کودک می نشنیدند. دستان کودک رو شانه خود قلاب می کنند و همزمان با گرفتن لگن کودک ، او را تشویق به راه رفتن می کنند. برای این کار والدین می تواند آرام آرام به عقب بروند تا کودک را به جلو هدایت کنند. به مرور والدین می توانند میزان حمایت خود را کم کنند.

۷-راه رفتن با کمک

یکی دیگر از روشهای آموزش راه رفتن به کودک این است که او را بلند کنید و پشت او قرار بگیرید. سپس به آرامی یکی از بازوان اش را به جلو و سپس دیگری را بکشید.

 

جمع بندی آموزش راه رفتن کودک

در این نوشته سعی کردیم تمریناتی برای آموزش راه رفتن کودک  و کمک به راه رفتن کودک  معرفی کنیم. راه رفتن کودک  به مرور تا سن ۱۱تا ۱۴  ماهگی اتفاق می افتد. اگر چنین نشد و یا کودک شما در بدو تولد دارای بیماری پزشکی است بهترین راه حل شما مراجعه به متخصص کاردرمانی است. یکی از اختلالاتی کاردرمانگر به ارزیابی و درمان آن می پردازد اختلالات حرکتی نوزادان و کودکان است .

ما در همین وب سایت لیست مراکز کاردرمانی را به تفکیک استان و شهر جمع آوری کردیم که شما می توانید با مراجعه به آنها مشاوره و درمان لازم و اصولی را دریافت کنید. ( مشاهده لیست مراکز کاردرمانی ).

 

هنوز سوالی دارید ؟

ما سعی کردیم در این نوشته تمامی سوالات شما را درباره آموزش راه رفتن کودک پاسخ بدهیم . با این حال اگر درباره مهارت راه رفتن فرزندتان هنوز سوالی دارید بدون نگرانی در قسمت نظرات از ما بپرسید. ما درسریع ترین زمان ممکن سوال شما را پاسخ می دهیم.

 

منابع :

primroseschools

wikihow

 

4 پاسخ
 1. الونا
  الونا می گوید

  سلام دختر من پانزده ماهش هنوز راه نمیره چهار دست و پا میره خودش تنها می ایسته میشینه با کمک وسایل راه میره فقط به تنهایی هنوز قدمی برنمیداره خیلی نگرانم میشه نظری بديد

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز
   مصطفی قاسمی برم سبز می گوید

   سلام برای ارزیابی دقیق تر به کلینیک کاردرمانی مراجعه کنید کاردرمانگر با انجام تمریناتی مشکل کودک را برطرف خواهد کرد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *