اوتیسم چیست ؟

اوتیسم یا درخودماندگی ( Autism) نوعی اختلال دوران کودکی است که بر ارتباط و تعاملات اجتماعی کودک تاثیر مخرب می گذارد. اگر چه علائم اوتیسم در کودکان متنوع و زیاد است ولی مهمترین علامت و مشکل این کودکان ، مشکلات ارتباطی با دیگران  است.

علائم اوتیسم در کودکان پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اوتیسم ، ناشناخته‌ است. در این نوشته می خواهیم درباره اوتیسم در کودکان ، علائم ، علت و درمان اوتیسم کودکان صحبت کنیم. و همچنین در انتها به سوالات شایع شما نظیر : نشانه های اوتیسم زیر دو سال ، تشخیص اوتیسم در دوران بارداری ، راههای درمان اتیسم خفیف و.. پاسخ دهیم.

اوتیسم چیست ؟

 اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم، به طیف وسیعی از مشکلاتی رشدی در دوران کودکی گفته می شود که  ویژگیهای بارز آن ، ۱- ضعف در مهارت های اجتماعی ( تمایل و توانایی  به برقراری ارتباط با دیگران ..) ، ۲- رفتارهای تکراری  ۳- ارتباط غیر کلامی است.  در کنار این مشکلات ،  هر کودک دارای اتیسم ، نقاط ضعف و قدرت منحصر به خودش را دارد.

اوتیسم کودکان یک نوع یا دو نوع نیست بلکه یک طیف و یک گسترده است. اصطلاح “طیف” ،  نشان دهنده تفاوت های گسترده در مشکلات و نقاط قوت هر فرد مبتلا به اتیسم است.

ویژگیهای بارز اتیسم ۱- ضعف در مهارتهای اجتماعی ۲- رفتارهای تکراری ۳- ارتباط غیر کلامی است.

 

علائم اوتیسم

علائم اوتیسم معمولا بین ۲ تا ۳ سالگی بطور واضح دیده می شود. با این حال ،  در بعضی موارد، می توان آن را در ۱۸ ماهگی ( نشانه های اوتیسم در کودک یک ساله و نیمه ) نیز تشخیص داد. علائم اوتیسم در کودکان و نوزادان در پایین آورده شده اند. قبل ذکر این علائم ضروری است بدانید که این علائم احتمالی است و ممکن است کودکی برخی از این علائم را داشته باشد و دارای اتیسم نباشد.

ذکر علائم اوتیسم در کودکان صرفا می تواند برای ما بعنوان هشداری تلقی شود و  نمی توان با این نشانه های تشخیص قطعی بدهیم. خواندن این علائم صرفا به شما کمک می کند تا زودتر به متخصص مربوطه مراجع کنید.

نشانه های اوتیسم زیر دو سال ( علائم اتیسم در نوزادان)

در کنار تمامی موارد بالا ، نباید فراموش کرد که هسته اصلی مشکل اتیسم مشکلات ارتباطی است. در زیر برخی از نشانه های اوتیسم زیر دو سال (علائم اتیسم در نوزادان ) را می بینید:

 • در ۶ ماهگی ، هیچ گونه لبخند اجتماعی با دیگران ندارد. علائمی مانند ( حالات چهره و.. ) ناشی از عکس العمل و ارتباط برقرار کردن با دیگران از خود نشان نمی دهد.
 • در ۶ ماهگی تماس چشمی ( چشم در چشم هم نگاه کردن ) محدود و کمی دارند. و یا اصلا ندارند.
 • در ۹ ماهگی ، هیچ گونه ارتباط صوتی ، غیر کلامی و اشاره ای با دیگران ندارند.
 • تا ۱۲ ماهگی صداسازی های نظیر  با با دادا ماما گاگا  و .. ندارند.
 • تا ۱۲ ماهگی از ژست ها برای برقراری ارتباط استفاده نمی کند. ژستها نظیر نشان دادن یک شی ، درخواست کردن و بای بای کردن را با دیگران انجام نمی دهند.
 • در ۱۶ماهگی  هیچ واژه بیانی ندارند.
 • در دوسالگی جملات معنا و با هدف دو کلمه ای را بکار نمی برند.

نشانه های اوتیسم زیر دو سال با برخی از مشکلات معمول مشابه است و نمی توان با دیدن یکی از این علائم تشخیص اتیسم در نوزادان داد. اگر کودک شما یکی از علائم فوق را داشت به متخصص مربوطه ( گفتار درمانگر و یا روانپزشک ) مراجعه کنید.

 

اگر می‌خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، می‌توانید مطلب زیر را هم بخوانید
زبان باز کردن کودک - آموزش ساده ترین راه ها

کودکان دارای اتیسم ، در ارتباطات گفتاری و غیر گفتاری ، تعاملات اجتماعی ( ارتباطات برقرار کردن با دیگران و.. )  و فعالیت‌های مربوط به بازی ، مشکلاتی را  دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج از خودشان را دشوار می کند.

در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این کودکان حرکات تکراری (دست زدن، پریدن)  ، پاسخ‌های غیرمعمول به رفتار دیگران ، وابستگی به اشیا یا مقاومت در مقابل تغییر در روال و برنامه روزانه شان  دیده می‌ شود.

کودکان دارای اتیسم ممکن است در حواس پنج گانه (بینایی،  شنوایی،  بساوایی،  بویایی و  چشایی) نیز حساسیت‌های غیر طبیعی دیده شود. برای نمونه ممکن است نسبت به بوها حساسیت بالایی داشته باشند و یک بوی ملایم ، انها را خیلی اذیت کند.

برخی دیگر نشانه های اوتیسم

این نشانه های اتیسم ممکن است در اوتیسم بزرگسالان نیز دیده شود. همانطور که قبلا گفتیم نشانه های اوتیسم برای ما جنبه هشدار دهنده دارند و برای تشخیص قطعی می بایست به متخصص مربوطه مراجعه کنیم.

 • پرهیز ار تماس چشمی با دیگران و ترجیح دادن به تنهایی
 • مشکل در شناسایی و درک احساس دیگران ( نمی تواند متوجه شود که فرد مقابل هم اکنون خسته ، ناراحت ، مشتاق و یا دلزده است )
 • هنوز در ارتباط غیر کلامی مانده است و یا در رشد و استفاده از گفتار تاخیر دارد.
 • بارها و بارها کلمات و جملات را تکرار می کند(اکولالیا )
 •  با تغییرات چزئی در روال روزمره و محیط کار و خانه اش ناراحت می شود.
 • دارای علائق کم و محدودی است.
 • علاقه زیادی به رفتارهای تکراری نظیر تکان دادن و چرخیدن اشیا دارد.
 • حساسیت بسیار بالایی برخی از رنگ ها ، بوها و صدا نشان میدهد.
اوتیسم نوزادان

اوتیسم در کودکان و نوزادان

راهکارهای درمانی اوتیسم

اوتیسم یک مشکل مادام العمر است و در تمام زندگی فرد همراه او است. اما اتیسم یک شکل مشخص ندارد و اوتیسم در مهارتهای اجتماعی و ارتباطی فرد مشکلاتی را ایجاد می کند. این مشکلات با مداخلات به موقع گفتار درمانی و کاردرمانی تاثیر بسیار کمتری بر زندگی فرد می گذارد. در درمان اتیسم ، توانبخشی به دنبال کاهش مشکلات او و استقلال او در زندگی است.

در مباحث پزشکی ، برخی از موارد مداخلات و درمان ها برای کاهش محدودیتها و عوارض ان بیماری است. کودکی است که کم شنوا است با دریافت سمعک ، مشکل اصلی کم شنوایی یعنی مشکلات اربتاطی اش حل خواهد شد. در درمان اوتیسم کودکان نیز همین مباحث مطرح است. مداخلات گفتار درمانی و کادرمانی به خصوص اگر این مداخلات در سن پایین باشد بسیاری عوارض و مشکلات همراه اتیسم بر طرف خواهد شد. ارزیابی دقیق گفتار درمانگر از رفتارهای اجتماعی کودک از تعاملات اجتماعی اش نقش بسیار اساسی در درمان اوتیسم ( کاهش مشکلات ) ایفا می کند. لیست مراکز گفتار درمانی و مراکز کاردرمانی به شما کمک خواهد کرد تا درمانگر خود را در شهر خود انتخاب کنید.

 

برای تشخیص و درمان اوتیسم به کجا مراجعه کنم ؟

ارزیابی گفتار درمانگر و کاردرمانگر در تشخیص اتیسم بسیار کمک کنننده و ضروری است. آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر) تنها متخصص برای ارزیابی و درمان مشکلات گفتار و زبان و ارتباطی است. همانطور که در بالا خواندیم ، هسته اصلی مشکلات اتیسم در کودکان مشکلات ارتباطی است. همچنین کاردرمانگر برای رفع مشکلات حسی و پردازش های حسی نیز کمک بسیاری می کند. لیست مراکز گفتار درمانی و مراکز کاردرمانی به شما کمک خواهد کرد تا درمانگر خود را در شهر خود انتخاب کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *