, , ,

اوتیسم کودکان چیست ؟| علائم ، علت و درمان اوتیسم

اوتیسم چیست ؟

اوتیسم یا درخودماندگی ( Autism) نوعی اختلال دوران کودکی است که بر ارتباط و تعاملات اجتماعی کودک تاثیر مخرب می گذارد. اگر چه علائم اوتیسم در کودکان متنوع و زیاد است ولی مهمترین علامت و مشکل این کودکان ، مشکلات ارتباطی با دیگران  است.  علائم اوتیسم در کودکان پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اوتیسم ، ناشناخته‌ است. در این نوشته می خواهیم درباره اوتیسم در کودکان ، علائم ، علت و درمان اوتیسم کودکان صحبت کنیم. و همچنین در انتها به سوالات شایع شما نظیر : نشانه های اوتیسم زیر دو سال ، تشخیص اوتیسم در دوران بارداری ، راههای درمان اتیسم خفیف و.. پاسخ دهیم.

اوتیسم چیست ؟

 اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم، به طیف وسیعی از مشکلاتی رشدی در دوران کودکی گفته می شود که  ویژگیهای بارز آن ،  ضعف در مهارت های اجتماعی ( تمایل و توانایی  به برقراری ارتباط با دیگران ..) ، رفتارهای تکراری،  ارتباط غیر کلامی است.  در کنار این مشکلات ،  هر کودک دارای اتیسم ، نقاط قوت و ضعفی منحصر به خودش را دارد. اوتیسم کودکان یک نوع یا دو نوع نیست بلکه یک طیف و یک گسترده است. اصطلاح “طیف” ،  نشان دهنده تفاوت های گسترده در مشکلات و نقاط قوت هر فرد مبتلا به اتیسم است.

علائم اوتیسم معمولا بین ۲ تا ۳ سالگی بطور واضح دیده می شود. با این حال ،  در بعضی موارد، می توان آن را در ۱۸ ماهگی نیز تشخیص داد. در حالیکه اوتیسم در تمام زندگی فرد ، با او همراه است ولی تشخیص به موقع و مداخلات گفتار درمانی و کاردرمانی کمک بسیاری برای کاهش مشکلات و افزایش مهارتهای او می کند. بخصوص اگر این مداخلات در سنین پایین انجام شود.

 

علائم اوتیسم

علائم اوتیسم در کودکان و نوزادان در پایین آورده شده اند. قبل ذکر این علائم ضروری است بدانید که این علائم احتمالی است و ممکن است کودکی برخی از این علائم را داشته باشد و دارای اتیسم نباشد. این اطلاعات قرار نیست به شما کمک کند تا اتیسم را در نوزادان و کودکان خود یا دیگران تشخیص بدهید. خواندن این علائم صرفا به شما کمک می کند تا زودتر به متخصص مربوطه مراجع کنید.

کودکان دارای اتیسم ، در ارتباطات گفتاری و غیر گفتاری ، تعاملات اجتماعی ( ارتباطات برقرار کردن با دیگران و.. )  و فعالیت‌های مربوط به بازی ، مشکلاتی را  دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج از خودشان را دشوار می کند. در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این کودکان حرکات تکراری (دست زدن، پریدن)  ، پاسخ‌های غیرمعمول به رفتار دیگران ، وابستگی به اشیا یا مقاومت در مقابل تغییر در روال و برنامه روزانه شان  دیده می‌ شود. کودکان دارای اتیسم ممکن است در حواس پنج گانه (بینایی،  شنوایی،  بساوایی،  بویایی و  چشایی) نیز حساسیت‌های غیر طبیعی دیده شود. برای نمونه ممکن است نسبت به بوها حساسیت بالایی داشته باشند و یک بوی ملایم ، انها را خیلی اذیت کند.

نشانه های اوتیسم زیر دو سال ( علائم اتیسم در نوزادان)

در کنار تمامی موارد بالا ، نباید فراموش کرد که هسته اصلی مشکل اتیسم مشکلات ارتباطی است. در زیر برخی از نشانه های اوتیسم زیر دو سال (علائم اتیسم در نوزادان ) را می بینید:

 • در ۶ ماهگی ، هیچ گونه لبخند اجتماعی با دیگران ندارد. علائمی مانند ( حالات چهره و.. ) ناشی از عکس العمل و ارتباط برقرار کردن با دیگران از خود نشان نمی دهد.
 • در ۶ ماهگی تماس چشمی ( چشم در چشم هم نگاه کردن ) محدود و کمی دارند. و یا اصلا ندارند.
 • در ۹ ماهگی ، هیچ گونه ارتباط صوتی ، غیر کلامی و اشاره ای با دیگران ندارند.
 • تا ۱۲ ماهگی صداسازی های نظیر  با با دادا ماما گاگا  و .. ندارند.
 • تا ۱۲ ماهگی از ژست ها برای برقراری ارتباط استفاده نمی کند. ژستها نظیر نشان دادن یک شی ، درخواست کردن و بای بای کردن را با دیگران انجام نمی دهند.
 • در ۱۶ماهگی  هیچ واژه بیانی ندارند.
 • در دوسالگی جملات معنا و با هدف دو کلمه ای را بکار نمی برند.

نشانه های اوتیسم زیر دو سال با برخی از مشکلات معمول مشابه است و نمی توان با دیدن یکی از این علائم تشخیص اتیسم در نوزادان داد. اگر کودک شما یکی از علائم فوق را داشت به متخصص مربوطه ( گفتار درمانگر و یا روانپزشک ) مراجعه کنید.

برخی از نشانه های اتیسم بزرگسالان که در هر سنی دیده می شود.

این نشانه های اتیسم ممکن است در اوتیسم بزرگسالان نیز دیده شود. همانطور که قبلا گفتیم نشانه های زیر به شما برای تشخیص قطعی اتیسم کمکی نمی کند و می بایست به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

 • پرهیز ار تماس چشمی با دیگران و ترجیح دادن به تنهایی
 • مشکل در شناسایی و درک احساس دیگران ( نمی تواند متوجه شود که فرد مقابل هم اکنون خسته ، ناراحت ، مشتاق و یا دلزده است )
 • هنوز در ارتباط غیر کلامی مانده است و یا در رشد و استفاده از گفتار تاخیر دارد.
 • بارها و بارها کلمات و جملات را تکرار می کند(اکولالیا )
 •  با تغییرات چزئی در روال روزمره و محیط کار و خانه اش ناراحت می شود.
 • دارای علائق کم و محدودی است.
 • علاقه زیادی به رفتارهای تکراری نظیر تکان دادن و چرخیدن اشیا دارد.
 • حساسیت بسیار بالایی برخی از رنگ ها ، بوها و صدا نشان میدهد.
اوتیسم نوزادان

اوتیسم در کودکان و نوزادان

علت اوتیسم کودکان :

اختلالات طیف اوتیسم (ASD) به طور معمول بر اساس علائم رفتاری، بدون اشاره به علل تشخیص داده می شود. با این حال، پژوهش های قابل توجهی رابط با کشف علت اوتیسم ، اختصاص یافته است این یافته های مورد مشخص را برای علت اوتیسم مشخص نکردند با این حال  ، اطلاعات موجود نشان می دهد که علت اوتیسم با تعدادی از علل زیر ممکن است مرتبط باشد :

 • مشکلات ژنتیکی یا سندرم
 • عفونت های شدید که بر مغز اثر می گذارند (مننژیت، بیماری سلیاک، انسفالیت و غیره)؛
 •  قرار گرفتن در معرض سموم یا بیماری در دوران بارداری (سرخجه، مواد شیمیایی، و غیره).
حتما بخوانید :  اهمیت کسب مهارت " طبقه بندی " در مراجعین گفتار درمانی

 

درمان اوتیسم

اوتیسم یک مشکل مادام العمر است و در تمام زندگی فرد همراه او است. اما اتیسم یک شکل مشخص ندارد و اوتیسم در مهارتهای اجتماعی و ارتباطی فرد مشکلاتی را ایجاد می کند. این مشکلات با مداخلات به موقع گفتار درمانی و کاردرمانی تاثیر بسیار کمتری بر زندگی فرد می گذارد. در درمان اتیسم ، توانبخشی به دنبال کاهش مشکلات او و استقلال او در زندگی است.

در مباحث پزشکی ، برخی از موارد مداخلات و درمان ها برای کاهش محدودیتها و عوارض ان بیماری است. کودکی است که کم شنوا است با دریافت سمعک ، مشکل اصلی کم شنوایی یعنی مشکلات اربتاطی اش حل خواهد شد. در درمان اوتیسم کودکان نیز همین مباحث مطرح است. مداخلات گفتار درمانی و کادرمانی به خصوص اگر این مداخلات در سن پایین باشد بسیاری عوارض و مشکلات همراه اتیسم بر طرف خواهد شد. ارزیابی دقیق گفتار درمانگر از رفتارهای اجتماعی کودک از تعاملات اجتماعی اش نقش بسیار اساسی در درمان اوتیسم ( کاهش مشکلات ) ایفا می کند. لیست مراکز گفتار درمانی و مراکز کاردرمانی به شما کمک خواهد کرد تا درمانگر خود را در شهر خود انتخاب کنید.

 

برای تشخیص و درمان اوتیسم به کجا مراجعه کنم ؟

ارزیابی گفتار درمانگر و کاردرمانگر در تشخیص اتیسم بسیار کمک کنننده و ضروری است. آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر) تنها متخصص برای ارزیابی و درمان مشکلات گفتار و زبان و ارتباطی است. همانطور که در بالا خواندیم ، هسته اصلی مشکلات اتیسم در کودکان مشکلات ارتباطی است. همچنین کاردرمانگر برای رفع مشکلات حسی و پردازش های حسی نیز کمک بسیاری می کند. لیست مراکز گفتار درمانی و مراکز کاردرمانی به شما کمک خواهد کرد تا درمانگر خود را در شهر خود انتخاب کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *