پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی قبل و بعد از تولد کودک

برای پیشگیری از هر اختلالی ابتدا باید عوامل به وجود آورنده آن را شناخت. اگر چه هنوز عوامل عقب ماندگی ذهنی به طور کامل شناخته شده نیست ، ولی بر اساس آن چه تاکنون در این باره آشکار شده است ، می تواند ما را در پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی یاری نماید.

مهم ترین عللی که در بروز کم توانی ذهنی یا عقب ماندگی ذهنی تاثیر دارند ، عوامل قبل از تولد هستند. ما در یک مقاله به تفصیل علل عقب ماندگی ذهنی را بررسی کرده ایم ، که شما می توانید آن را مطالعه نمایید.

با ما همراه باشید تا در این نوشته از مطالب مجله توانبخش هوش کالا راه های پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی را به شما معرفی نماییم.

راهکارهای پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی

همان طور که اشاره شد ، برای جلوگیری از بروز عقب ماندگی یا کم توانی ذهنی باید در هر مرحله از زندگی کودک عوامل ایجاد کننده آن را شناخت. برخی از علل این اختلال مربوط به دوره قبل از تولد یعنی دوره بارداری و جنینی می باشد. یک دسته از عوامل به صورت ارثی از پدر و مادر به کودک منتقل می شوند و عوامل دیگر اتفاقاتی است که در دوره بارداری برای مادر اتفاق می افتد و ذهن و هوش جنین را متاثر می سازد. به همین خاطر بحث پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی در جنین بسیار مهم است.

مرحله دوم جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی مربوط به دوره بعد از تولد کودک می باشد. در این دوره باید مراقبت های لازم از کودک را انجام داد تا از عواملی که باعث کم توانی ذهنی او تاثیر می گذارد ، پیشگیری نمود.

البته لازم به ذکر است که انواع عقب ماندگی ذهنی بر اساس طیفی از طبقه بندی این اختلال ، از خفیف تا شدید تقسیم بندی می شوند.

پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی در دوره قبل از تولد

بهترین دوره برای جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی مربوط به همین دوره قبل از تولد کودک است ؛ چرا که عوامل اصلی به وجود آورنده آن در دوره بارداری و جنینی می باشد. مهم ترین راهکارهای پیشگیری اولیه به شرح زیر هستند :

۱- مراجعه به مراکز مشاوره و ژنتیک قبل از ازدواج ، امری مناسب و به خصوص در موارد زیر ضروری می باشد.

  • ازدواج های فامیلی
  • ابتلای یکی از طرفین به مشکلاتی چون صرع ، بیماری قند و مانند آن
  • تمایل به داشتن فرزند بیش تر در صورت معلول بودن فرزند قبلی
  • وجود فرد معلول در خانواده یکی از طرفین

۲- ممانعت از بارداری زنان در سنین بسیار پایین و هم چنین سنین بالا (بالای ۴۰ سال ) ؛ چرا که احتمال به دنیا آوردن فرزند معلول در این سنین بیش تر می باشد.

۳- مادرانی که مدت زیادی از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده کرده اند باید برای باردار شدن تحت نظر پزشک اقدام نمایند.

نوشته مرتبط :  انواع عقب ماندگی ذهنی | طبقه بندی به زبان ساده

۴- استفاده از هر نوع دارو در ماههای اول بارداری باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

۵- ناسازگاری گروه های خونی و به ویژه Rh مادر و نوزاد باید مورد توجه پزشک و والدین قرار گیرد.

۶- با توجه به اثرات سوء پرتوتابی (اشعه ایکس) در زمان بارداری و به ویژه در ماههای اولیه بارداری ، هر گونه اقدامی از این نوع باید با نظر پزشک متخصص انجام گیرد.

۷- مادران باردار باید از تماس با بیماران عفونی و ویروسی دوری نمایند.

۸- مادران باردار باید از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی به طور جدی پرهیز نمایند.

۹- شرایط محیطی برای مادران باردار باید به گونه ای باشد که در معرض تحریکات شدید و ناگهانی هیجانی و عاطفی قرار نگیرند.

۱۰- جلوگیری از هر گونه سوء تغذیه مادر در دوره بارداری ، مادرانی که دچار سوء تغذیه می شوند احتمال این که فرزند معلولی به دنیا بیاورند بیشتر است.

ممکن است یکی از این عوامل یا ترکیبی از آن ها بر میزان هوش و کم توانی ذهنی اثر بگذارند. پس برای پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی لازم است تا عواملی که ذکر شد را مورد توجه قرار داد تا فرزندتان مبتلا به معلولیت ذهنی نشود.

پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی در دوره بعد از تولد

۱- در مواقعی که از ابزارهای کمکی برای زایمان های سخت استفاده می شود ، متخصصین باید نهایت دقت را به عمل آورند تا خطری متوجه کودک نشود.

۲- در موقع تولد باید خون و ادرار کودک برای اندازه گیری مواد مختلف آن مورد آزمایش قرار گیرد ، تا اگر عدم تعادلی وجود دارد به موقع اقدامات لازم را انجام داد.

۳- تزریق و واکسناسیون به موقع و نیز ارجاع سریع کودک بیمار به پزشک متخصص ، ضروری می باشد.

۴- مراقبت و مواظبت از کودک خردسال در مواجهه با سوانح و تصادفاتی که منجر به آسیب های مغزی می شود.

۵- کم کاری غده تیروئید و بیماری فنیل کتونوری از بیماری هایی هستند که اگر به موقع تشخیص داده نشوند باعث عقب ماندگی ذهنی خواهند شد. اما اگر در اولین ماه بارداری تشخیص داده شوند قابل پیشگیری است

۶- وسایل و اسباب بازی های که برای کودک خریده می شوند باید بی خطر باشند.

جمع بندی :

در این نوشته سعی کردیم راهکارهای پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی در کودکان و نوجوانان را شرح دهیم. همان طور که اشاره شد برای جلوگیری از این اختلال باید علل به وجود آورنده آن را شناخت. راهکارهای پیشگیری شامل دو مرحله قبل و بعد از تولد می شود. بهترین زمان برای این امر پیشگیری قبل از تولد می باشد یعنی ؛ پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی در دوره جنینی می باشد.

شما خوانندگان محترم می توانید انتقادات و پیشنهادات خود ار در قسمت نظرات مطرح نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->