فیزیوتراپی برای درد گردن

فیزیوتراپی یکی از رایج ترین درمان های درد مزمن گردن است. بیشتر برنامه های فیزیوتراپی برای درد کردن شامل برنامه های تمرینی و تقویتی و کششی عضلات می باشد.

البته روش های درمانی و تمرین های مورد استفاده در فیزیوتراپی و همچنین مدت زمان درمان،  می تواند از یک فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت باشد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله مزایا و روش های درمانی فیزیوتراپی در گردن درد را برای شما شرح دهیم.

اهداف فیزیوتراپی برای گردن درد

اهداف فیزیوتراپی برای درد گردن شامل موارد زیر است :

  • کاهش درد و سفتی عضلات
  • بهبود دامنه حرکت سر و گردن
  • تقویت حرکات گردن و عضلات حمایت کننده آن
  • برنامه های برای پیشگیری از درد دوباره

ممکن است درد گردن شما به طور کامل از بین نرود. اما درمان های فیزیوتراپی می تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت گردن و فعالیت های روزمره فرد ایفا کند.

فیزیوتراپی در چه مواردی توصیه می شود؟

فیزیوتراپی برای گردن ممکن است در موارد مختلفی توصیه شود. از جمله :

بعد از عمل جراحی

برخی از جراحی های که بر روی گردن انجام می شود، ممکن است درد و سفتی زیادی را در پی داشته باشد که برای چند هفته یا چند ماه طول بکشد. به عنوان مثال جراحی دیسکتومی قدامی (ACDF) شامل تلفیق دو یا چند مهره در گردن می شود که می تواند باعث تغییر نحوه حرکت عضلات گردن و پشت شود.

بعد از آسیب های وارد شده

برخی از ضربه های که به گردن وارد می شوند می تواند بافت نرم و مفاصل گردن را دچار آسیب نماید. و در نتیجه موجب درد و سفتی عضلات شود که این می تواند هفته ها طول بکشد. یک برنامه فیزیوتراپی می تواند درد را کاهش دهد و عملکرد طبیعی عضلات را بازگرداند.

نوشته پیشنهادی : لیست متخصص های فیزیوتراپی در منزل

برای دردهای مزمن

زمانی که درد گردن به طور مدام تکرار می شود و ادامه پیدا می کند، ممکن است شناخت منبع و علت دقیق آن دشوار باشد. حتی بدون تشخیص دقیق منبع درد، با تقویت عضلات گردن فرد بهتر می تواند از ستون فقرات گردن استفاده کند.

در چنین مواردی درمان های فیزیوتراپی باعث افزایش عملکرد گردن، کاهش سفتی و پیشگیری از اسپاسم های دردناک و همچنین بازسازی عضلات شود.

البته علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است در موارد دیگری نیز توصیه شود. مثلا به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای سایر بیماری ها یا وضعیت های مزمن.

فیزیوتراپی برای گردن درد

در چه مواردی نباید به فیزیوتراپی مراجعه نمایید

در برخی موارد درمان فیزیوتراپی برای گردن درد ممکن است باعث کاهش درد نشود و حتی مشکل را هم بدتر کند. اگر هر یک از موارد زیر در مورد درد گردن صدق کند، نیازی نیست که به فیزیوتراپی مراجعه کنید :

بی ثباتی قابل توجهی در ستون فقرات

گاهی اوقات ستون فقرات گردن به اندازه برای انجام برخی از تمرینات ثبات و تعادل ندارد. مثلا اگر استخوان مهره ای شکسته شود، یا اگر ستون فقرات سبب فشرده شدن نخاع یا ریشه عصب شود.

در چنین مواردی قبل از انجام برنامه های فیزیوتراپی باید ثبات مهره های ستون فقرات حفظ شود. در این صورت از از آسیب بیشتر به ستون فقرات جلوگیری می شود.

حاد بودن وضعیت پزشکی

اگر درد گردن ناشی از یک عفونت یا تومور باشد، ابتدا باید علت اصلی آن را در نظر گرفت. برای مثال اگر درد ناشی از یک تومور سرطانی باشد، انجام تمرینات اندازه تومور را کاهش نمی دهد و مشکل می تواند بدتر هم شود.

دلایل دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد که شما موقع درد گردن به فیزیوتراپی نیازی نداشته باشید.

[ نوشته پیشنهادی : فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر ]

روش های درمان فیزیوتراپی برای گردن درد

دو نوع روش درمان فیزیوتراپی عبارتند از:

روش های درمان غیر فعال

 در این روش فیزیوتراپ برنامه های درمانی را انجام می دهد تا بیمار مقداری بهبودی پیدا کند. درمان غیر فعال شامل: ماساژ درمانی، گرما درمانی، الکتروتراپی و دیگر موارد است.

هدف از روش درمان غیر فعال فیزیوتراپی برای گردن درد کمک به کاهش درد و تورم می باشد.

روش های درمانی فعال

بعد از درمان غیر فعال، شیوه درمان فعال شروع می شود. در این روش درمانگر بیمار را به طور فعال در روند درمان درگیر می کند. بنابراین یک برنامه فعال شامل تمرینات و حرکات ورزشی متناسب با مشکل فرد برای او طراحی می کند.

روش درمان فعال فیزیوتراپی برای درد گردن شامل حرکاتی برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری در گردن می باشد.

برنامه اولیه فیزیوتراپی برای گردن درد شامل درمان های غیر فعال است. اما به مرور زمان درمان های بیشتر و فعال تری شروع می شوند.

اگر برای گردن درد شما هم فیزیوتراپی تجویز شده است می توانید از لیست مراکز فیزیوتراپی ، نزدیکترین مرکز را در شهر و محل خود پیدا کنید.

جمع بندی :

در این نوشته از سلسله مطالب فیزیوتراپی مجله توانبخشی هوش کالا به نقش و مزایای فیزیوتراپی در گردن درد پرداختیم. همان طور که اشاره کردیم، یکی از درمان های رایج برای گردن درد فیزیوتراپی است. اکثر دردها و مشکلات در ناحیه گردن به وسیله فیزیوتراپی بهبود می یابند. البته روش درمان فیزیوتراپی به همراه حرکات ورزشی و هوازی بهتر جواب می دهد. به همین خاطر بیمار نقش مهمی در روند درمان دارد و باید حرکات و تمرینات توصیه شده را به طور منظم انجام دهد.

مخاطبان محترم وبسایت هوش کالا لطفا سوالات و پیشنهادات خود را نسبت به این نوشته در قسمت نظرات برای ما مطرح نمایید.

منابع استفاده شده :

spine-health

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *