کاردرمانی چیست ؟

کاردرمانی علم استفاده از فعالیتهای هدفمند در افرادی است که در انجام برخی از امور روزمره خود ناتوان هستند. فارغ التحصیلان رشته کاردرمانی را کادرمانگر می نامیم و هدف نهایی آنها برای مراجعینشان  پیشگیری از ناتوانی، حفظ حداکثر استقلال و کسب سلامتی است.

کاردرمانی شاخه ای از علوم پزشکی ( رشته های توانبخشی ) است.  مراجعان کاردرمانی  به عللی مانند بیماری، تصادف، افزایش سن … توانایی های طبیعی را که افراد دیگر دارند نداشته یا آنها را از دست داده اند.

کاردرمانی برای چه مراجعینی مفید است  ؟

کاردرمانی جسمی برای نوزادان و کودکانی  که به علت مشکلات مادرزادی و یا هر علت دیگری توانایی های طبیعی همانند گردن گرفتن ، نشستن ، ایستادن ، راه رفتن و …  را ندارند.   افرادی که به علت افزایش سن و ناتوانی های ناشی از آن در مراقبت از خود دچار مشکل شده اند، کسانی که به علت آسیب های ناشی از تصادف نمیتوانند فعالیت های شغلی خود را مانند قبل انجام بدهند می تواند مفید باشد.

برخی از اختلالات شایع که نیاز به کاردرمانی دارند عبارتند از :  بیماری های مادرزادی و آسیب های موقع تولد ، مشکلات حسی ، آسیب های مغز و نخاع ،مشکلات یادگیری ، اوتیسم ، اختلالات ذهنی و رفتاری ، مشکلات ارتوپدی ،  سوختگی ، قطع عضو ، سرطان ، آسیب های شدید دست ، ام اس، فلج مغزی ، مشکلات توجه و تمرکز و..

فهرست موضوعی نوشته های کاردرمانی

برای مشاهده نوشته های کاردرمانی مجله توانبخشی یلدا بر روی هر آیتم در زیر کلیک کنید.