تاثیر کم شنوایی برگفتار و زبان

تاثیر کم شنوایی برگفتار وزبان

نقص یا کاهش حساسیت شنوایی تنها یک نوع مشکل ارتباطی ویژه را به وجود نمی آورد. در این نوشته درباره تاثیر کم شنوایی برگفتار و زبان صحبت می کنیم.

عوامل موثر

تاثیرات کم شنوایی نخست به درجه،موقعیت،ثبات وشروع آن بستگی دارد.رشد زبان در کودک کم شنوا ، همچنین به میزان ونوع آموزش اولیه ،نوع وزمان دریافت دستگاه کمک شنوایی ،عوامل هوشی،هیجانی وبینایی وروش برخوردخانواده بستگی دارد.سن شروع کم شنوایی یک عامل بسیار مهم در رشد زبان است.
کودکی که بعد از سن فراگیری زبان(حدود۳تا۴سالگی) دچار کم شنوایی قابل توجه شود،مشکلات زبان شناختی او بسیار کمتراز کودکی است که در بدو تولد دچار این آسیب شده ودر ماه های اول زندگی نیز کم شنوایی او رو به افزایش است.

بیشترین تاثیر کم شنوایی

بیشترین تاثیر کم شنوای،فقدان قابلیت شنیدن همه یا برخی از اصوات گفتاری مهم است.کم شنوایان بزرگتر ، مشخصا از توانایی درفهم گفتار شکایت می کنند.مکالمه به اندازه کافی برای این افراد بلد هست ولی آن ها نمی توانند واژگان را بفهمندچرا که بخشی از سر نخهای شنیداری حاوی اطلاعات رااز دست داده اند.

 

درجات کم شنوایی

ازدیربازبر سرنقطه بندی درجات مختلف کم شنوایی اختلافاتی وجود داشته است. اصطلاح کم شنوا عموما دامنه گسترده ای از توانایی شنیدن ،از ناشنوای عمیق گرفته تا سخت شنوای ملایم را دربر می گیرد.

ناشنوا به فردی گفته می شودکه دست کم db70افت شنوایی داشته باشد واین افت جلوی فهم گفتار از راه شنوایی را بگیرد.سخت شنوا به فردی گفته می شود که افتی بین db69-35 داشته باشد،این افت فهم گفتار از راه شنوایی را مشکل می سازدولی غیرممکن نمی کند.فردی باافت بیش از db70احتمالا دارای مشکلات گفتار وزبان خواهد بود که معمولا مرتبط با ناشنوایی اوست.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *