کاشت حلزون شنوایی

در این نوشته می خواهیم درباره عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی صحبت کنیم. دستگاه کاشت حلزون شنوایی یک دستگاه پزشکی الکترونیکی است که کار حلزون گوش (بخشی از گوش انسان) را برای ارائه سیگنالهای صوتی به مغز انجام می دهد.

اگر بدنبال آشنایی با دستگاه کاشت حلزون شنوایی و یا کسب اطلاعات درباره هزینه، عوارض، قیمت دستگاه و معرفی مراکز کاشت حلزون شنوایی ایران هستید، این نوشته را دنبال کنید.

چرا کاشت حلزون؟

کاشت حلزون شنوایی برای کودکان و بزرگسالان دارای کم شنوایی شدید و عمیق که سمعک به آنها در درک شنیداری نتوانست کمک کند، بسیار مفید است. این افراد دارای کم شنوایی از نوع حسی هستند.

کم شنوایی حسی به این معنی است که سلولهای مویی موجود در حلزون گوش آسیب دیده هستند. به همین علت صدا نمی تواند به عصب گوش برسد. با عمل کاشت حلزون شنوایی، سلول هایی مویی موجود در حلزون از بین می روند و عصب گوش به طور مستقیم تحریک می شود.

شنوایی ناشی از کاشت حلزون شنوایی دقیقا مشابه با شنوایی ما نیست ولی در درک صداها بسیار کمک می کند.

اولین دستگاه کاشت حلزون تک کاناله حدود ۴۰ سال پیش توسط دانشمندان ساخته و استفاده شد.

کاشت حلزون برای چه افرادی موثر است؟

هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند از این روش در درمان ناشنوایی یا کم شنوایی استفاده کنند. اما کاشت حلزون شرایطی دارد که در ادامه با هم بررسی می کنیم:

شرایط کودکان

کودکان واجد شرایط از سن ۱۲ ماهگی می توانند کاندید عمل و دریافت دستگاه کاشت حلزون شنوایی شوند. متخصصین پیشنهاد می کنند که در سریع ترین زمان ممکن و در سن زبان آموزی کاشت حلزون را دریافت کنند. پس از کاشت حلزون آنها باید تحت جلسات گفتاردرمانی و تربیت شنیداری  فشرده قرار بگیرند تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنند. شرایط کاشت حلزون برای کودکان عبارت است از:

 • کم شنوایی شدید تا عمیق در هر دو گوش
 • سلامت کامل و نداشتن بیماری یا معلولیت های دیگر به جز کم شنوایی
 • بی فایده و یا کم تاثیر بودن سمعک
 • آگاهی کامل والدین از فواید کاشت حلزون و نقش آنها در موفقیت کاشت حلزون
 • داشتن برنامه حمایتی گفتار درمانی و تربیت شنیداری

شرایط بزرگسالان

بزرگسالانی که بطور مادرزادی دچار کم شنوایی شده اند و هیچ گونه سابقه شنیدن نداشته باشند معمولا از دستگاه کاشت حلزون رضایت کمتری دارند و فواید کمتری از این عمل جراحی دریافت می کنند. کاشت حلزون شنوایی بزرگسالانی که مادرزادی کم شنوا نبوده اند و بعدا به دلایلی دچار کم شنوایی شده اند در شرایط زیر توصیه می شود :

 • کم شنوایی شدید تا عمیق در هر دو گوش
 • نداشتن مشکل پزشکی دیگری به جز کم شنوایی
 • بی فایده و یا کم اثر بودن سمعک برای آنها
 • داشتن انگیزه قوی برای داشتن ارتباط کلامی

در صورتیکه تصمیم به کاشت حلزون دارید می بایست به پزشک گوش و حلق بینی و مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید. از طریق لینک زیر به آدرس و تلفن تماس این مراکز دسترسی پیدا می کنید:
مراکز شنوایی سنجی

کاشت حلزون چقدر تاثیر دارد؟

عوامل زیادی در تاثیر عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی بر شنیدن یک فرد دارد. میزان تاثیر دریافت این دستگاه به عوامل زیر می تواند بستگی داشته باشد:

 • سن بیمار زمانی که دستگاه کاشت حلزون را دریافت می کند. – هرچه سن کمتر باشد فواید کاشت حلزون بهتر است.
 • کم شنوایی پس از سن زبان آموزی اتفاق افتاد و یا بعد از سن زبان آموزی
 • انگیزه بیمار و خانواده اش

کاشت حلزون چگونه کار می کند؟

بسیاری از افراد کم شنوا که سمعک به آنها کمکی نکرده است بدلیل از دست دادن سلولهای مویی موجود در حلزون گوش آنها صدا را نمی شوند. دستگاه کاشت حلزون طی فرایند زیر امکان انتقال اصوات به اعصاب شنوایی را ممکن می کند.

کاشت حلزون شنوایی
 1. پرداشگر صدا در پشت گوش و یا بر روی بدن ، صداهای محیط را ضبط کرده و به کدهای دیجیتال تبدیل می کند. این پردازشگر صدا از طریق باتری کار می کند.
 2. پردازشگر صدا، این کدهای دیجتالی را از طریق کویل به ایمپلنت کار گذاشته شده در گوش فرد (طی عمل جراحی کاشت حلزون این ایمپلت در گوش قرار داده می شود)  منتقل می کند .
 3. ایمپلنت حلزون صدای دیجیتالی را به امواج الکتریکی تبدیل می کند و آنها را در امتداد  الکترود قرار داده شده درالکترود تاب خورده در (گوش داخلی) می فرستد.
 4. الکترودهای ایمپلنت عصب شنوایی حلزون را تحریک می کنند و سپس پیامهایی را به مغز می فرستند که این پیامها به شکل صدا تفسیر می شوند.

هزینه عمل و قیمت دستگاه کاشت حلزون

هزینه کاشت حلزون شنوایی بدلیل تکنولوژی بسیار بالای دستگاه کاشت حلزون و وارد شدن ان از خارج کشور حداکثر ۹۰ میلیون تومان است. که خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد از این رقم از سوی هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت پرداخت می شود. البته این رقم برای انواع دستگاه های کاشت حلزونی با برند های مختلف کمی متفاوت است و شرط کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، داشتن شرایط عمل است که در بالا توضیح دادیم. بنابراین هزینه عمل کاشت حلزون شنوایی برای خانواده ها بین ۶ تا ۹ میلیون تومان است.

قیمت دستگاه بصورت آزاد

قیمت دستگاه کاشت حلزون بصورت آزاد – اگر فردی بخواهد کاشت حلزون خود را بصورت ازاد انجام بدهد با درنظر گرفتن کمک های مالی از سوی دولت مبلغی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان می بایست پرداخت کند.

عکس دستگاه

در اینجا عکس از دستگاه کاشت حلزون را قرار داده ایم. البته دستگاه کاشت حلزون دارای برندهای مختلف و مدل های مختلف است. همچنین هزینه دستگاه کاشت حلزون براساس مدل آنها نیز متفاوت است.

کاشت حلزون شنوایی
کاشت حلزون شنوایی

مراکز کاشت حلزون شنوایی در  ایران

اگر بدنبال مراکز کاشت حلزون شنوایی در ایران هستید ما در اینجا لیستی از این مراکز را گرد اوزده ایم که می توانید از طریق آدرس و یا شماره تفلن به آنها دسترسی داشته باشید

مراکز تهران

بیمارستان فوق تخصصی خاتم الانبیاء (ص) تهران

آدرس :

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر ازبلوار میرداماد،  خیابان یاسمی

تلفن پذیرش :

۰۲۱-۸۸۸۸۴۰۴۰


مرکز بیمارستان امير اعلم

آدرس :

تهران – خيابان انقلاب – دروازه دولت – خيابان سعدي

تلفن :

۰۲۱-۶۶۷۰۶۱۰۶۹


مرکز بيمارستان لقمان حكيم 

آدرس :

تهران – خيابان كارگر جنوبي – خيابان آقا بالازاده – خيابان مخصوص

تلفن :

۰۲۱-۵۵۴۱۹۰۰۵


بیمارستان  بقیه الله الاعظم (عج)

آدرس :

تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا،
چهارراه شیخ بهایی

تلفن :

۰۲۱-۸۸۶۰۰۰۱۰

مراکز شهرستانها 

مرکز بيمارستان خليلي  ( شیراز ) :

آدرس :

شیراز، خیابان قصردشت، رحمت آباد، کوچه ۳۹، پلاک ۵۷، بیمارستان خلیلی

تلفن :

۰۷۱-۳۶۲۹۰۶۱۷


بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی بعثت ( همدان )
آدرس :
همدان، بلوار شهید بهشتی،
بیمارستان  بعثت

تلفن

۰۸۱-۳۲۶۴۳۰۶۹


کلینیک تخصصی شنوایی و تعادل پژواک مشهد

آدرس :

مشهد ، خیابان احمدآباد، مقابل بیمارستان قائم،
ساختمان ۷۳، طبقه سوم، کیلینیک پژواک

تلفن :

۰۵۱-۳۸۴۴۱۶۸۱


مرکز کاشت حلزون شنوایی کرمان

آدرس :

کرمان، بلوار آزادگان، بیمارستان شفا،
تلفن پذیرش :

۰۳۴۱-۲۱۱۵۷۸۱


مرکز کاشت حلزون شنوایی اصفهان

آدرس :
اصفهان، بزرگراه شهید کشوری، بلوار صفه،
مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س)

تلفن :

۰۳۱-۳۶۶۸۵۵۵۵‎


مرکز کاشت حلزون بیمارستان  امام خمینی اهواز‎

آدرس :
اهواز، خیابان سعدی، بین نادری و کافی، کوچه ۳۹،
پلاک ۴۱۵، مرکز کاشت حلزون بیمارستان امام خمینی

تلفن پذیرش :

۰۶۱-۳۲۲۲۴۶۷۳


مرکز کاشت حلزون تبریز‎

آدرس :
تبریز، شهرک امام، خیابان فرهنگ، روبروی شهرداری منطقه ۶،

مجتمع آموزشی استثنایی مردانی آذری

تلفن پذیرش :

۰۴۱۱-۲۸۹۱۰۱۰


فیلم جراحی کاشت حلزون

در اینجا فیلم جراحی کاشت حلزون را که هم بصورت انیمیشن و هم بصورت فیلم است آورده ایم. اگرچه فیلم جراحی کاشت حلزون آورده شده در اینجا به زبان انگلیسی است ولی درک آن با توجه به انیمیشن بودن آن راحت است. شما را به دیدن فیلم جراحی کاشت حلزون شنوایی دعوت می کنم.

برخی منابع

کاشت حلزون گوش|ویکی پدیا

آخرین ویرایش۱ سال

56 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. مبینا طالبی گفته:

  سلام خوبین من کم شنوایی دارم گوش چپ ام هست خیلی وقته اورنیوم گرفته بودم الان ۱۷ سالمه میشه کاشت کرد تو تبریز فقط ها من تبریز میتونم اگه شد ب ایدی اینیستام جواب بدین @marand_gizii

  پاسخ
 2. مرتضی گفته:

  سلام و خسته نباشید.
  من ۶۸ سالمه. ۴سال پیش زونا گرفتم و متاسفانه به گوش چپم صدمه زد و باعث بیماری ramzy hunt شد و کامل شنوایی گوش چپ ازبین رفته است. دچار tinnitus شدید و کمی اشکال در تعادل و اشکال در بیان کلام و شنیدن شده ام.
  آیا شرایط جراحی ایمپلنت را دارم؟ مریضی خاصی جز تیرویید پرکار تحت کنترل ندارم. قلب و ریه سالم است.
  ممنون از محبت شما. منتظر پاسخ شما هستم.

  پاسخ
 3. Payam گفته:

  در حال حاضر ۱۹ سالمه طی فرایند خودن دارو عصب شنوایم از بین رفت خیلی علاقه دارم از ایمپلنت تک واحدی استفاده کنم موردی برای کاشت وجود داره؟

  پاسخ
 4. Payam گفته:

  سلام خدمت سایت خوبتون من پیوند کلیه داشتم و بین ۱۰ الی ۱۴ سال دارو سیکلوسپورین و کرتن مصرف کردم و کاملا میتونم صحبت کنم و ۶ ساله کم کم شنوا شدم میخواستم بدون میتونم با کاشت حلزون شدای محیط و صحبت افراد رو متوجه بشم؟

  پاسخ
 5. فرزاد گفته:

  سلام وقت بخیر.
  من ساکن سنندج هستم و یک پسر ۲ ساله دارم که دو هفته پیش عمل کاشت براش انجام دادیم الان این پک رو که به ما دادن نمجیخواهیم استفاده کنیم چون بچه من به دستگاه پشت گوشی حساسیت داره سمعک هم که داشت حساس بود و زیاد استفاده نمیکرد میخواهم براش از این سری جدید که کانسول ( تک کاناله) هست براش بگیرم ولی میگن وارد نمیشه و من اطمینان دارم که بچم با این حساسیت سیم دستگاه رو میبره و استفاده نمیکنه لطفا راهنمایی کنید چطوری دستگاه جدید تهیه کنم.
  با تشکر

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز گفته:

   سلام چه حساسیتی دارد ؟ برخی از کودکان در ایتدا مقاومت می کنند اگر صبور باشد به مرور عادت می کنند.

   پاسخ
 6. هرمزاستکی گفته:

  سلام ،آیاهزینه پروتزتک واحدی وپشت گوشی بصورت آزاد،یکسان است،وآیااین مبلغ سی میلیون الی سیوپنج میلیون تومان شامل هزینه بیمارستان نیزمیشود،یاهزینه بیمارستان جداگانه محاسبه خواهدشد،متشکر،لطفا پاسخ دهید،

  پاسخ
 7. آرش گفته:

  باسلام. ۳۵ سالمه و حدود ۱۷ سال پیش در سربازی و هنگام شلیک اسلحه درمیدان تیر گوش چپم دچار آسیب شد دکتر رفتم فقط ویتامین ب داد و گفت آروم آروم خوب میشه ولی نشد بعدا هم تست دادم گفتن ent افت شنوایی حسی داری . الان مشکلم با صداهای شدت کم و بعضی فرکانسهای پایینه. میخواستم بدونم درمانی داره؟ کاشت حلزون چاره ای داره؟ درمان دیگه ای چی پیشنهاد میدین شما؟ با تشکر

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز گفته:

   سلام برای درمان کم شنوایی مس توانید سمعک استفاده کنید برای اینکار به مطب شنوایی شناس مراجعه کنید لیست این مراکز در همین سایت موجود است

   پاسخ

تعقیب

  « دیدگاه های قدیمی تر

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
  نظری بدهید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *