درمان ناشنوایی مادرزادی

درمان ناشنوایی مادرزادی یا درمان ناشنوایی حسی عصبی مقوله هایی بحث بر انگیز هستند. به همین دلیل ما در این نوشته می خواهیم به بررسی این سوالات بپردازیم که درمان کم شنوایی و یا ناشنوایی مادرزادی تا چه حد امکان پذیر است ؟ چه درمانهایی برای ناشنوایی های حسی عصبی و یا ارثی در سنین نوزادی ، کودکی و بزرگسالی وجود دارد ؟ و  مهم تر از همه این موارد ، در حال حاضر برای کاهش عوارض کم شنوایی و ناشنوایی چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

با ما در این نوشته همراه باشید. سعی می کنیم که به تک تک سوالات فوق پاسخ بدهیم. پاسخی در خد امکان ساده ، جامع و کوتاه . با این حال برای درک بهتر پاسخها ،  هر از گاهی می بایست برخی از واژگان را تعریفی دوباره کنیم. یکی از این واژگان  ، واژه ” درمان ” است. مقصود ما از درمان ناشنوایی مادرزادی چیست ؟

مقصود ما از درمان ناشنوایی مادرزادی چیست ؟

اگر انتظار ما از درمان ناشنوایی مادرزادی و یا حسی عصبی ، استفاده از دارو و یا جراحی  بدون هیچ گونه پروتز و یا سمعکی است ، باید در همین ایتدا بگویم که  چنین امکانی برای کم شنوایی و ناشنوایی  در دسترس بشر نیست.(به جز در کم شنوایی های انتقالی) .

البته تحقیقاتی در خصوص ژن درمانی و هم چنین استفاده از سلول های بنیادی برای درمان ناشنوایی جسی عصبی ، انجام شده است و امیدهایی برای آینده در دل متخصصان مربوط وجود دارد ( در ادامه همین نوشته در این خصوص نیز نوشته ایم ) . ولی متاسفانه برای امروز ژن درمانی و سلولهای بینیادی فقط در مراحل تحقیقاتی هستند و هنوز قابلیت اجرا شدن را ندارند. اما آیا روشهای درمانی دیگری برای کم شنوایی و ناشنوایی  وجود دارد ؟

اگر شما استفاده از عینک را برای بهتر دیدن و کاهش عوارض ناشی از کم بینایی جزو اقدامات درمانی به حساب می آوردید ، باید بگوییم روشهای درمانی ( استفاده از سمعک و یا کاشت حلزون )  بسیار خوبی برای بهتر شنیدن و و حذف عوارض ناشنوایی و کم شنوایی های حسی عصبی ، ارثی و یا مادرزادی هم اکنون در دسترس است .

 

نوشته مرتبط :  علل ناشنوایی مادرزادی | 7 علت مهم غیر ژنتیکی ناشنوایی مادرزادی 

 

درمان کم شنوایی ارثی و حسی عصبی از طریق ژن درمانی و سلولهای بنیادی

ما در اینجا برخی از مطالعات و تحقیقات انجام شده در درمان ناشنوایی حسی عصبی ( مادر زادی و یا ارثی  ) را برای شما ذکر می کنیم. این مطالعات هنوز در مراحل اولیه تحقیقاتی هستند و در بهترین حالات بر روی حیوانات آزمایش شده اند و هنوز در ایران یا هیچ کشور دیگری در دسترس نیستند. اگرچه خوشبختانه این مطالعات فاصله ما را در ژن درمانی کم شنوایی و یا نا شنوایی بسیار کمتر کرده اند.

درمان کم شنوایی ژن درمانی

پژوهش دانشگاه Juntendo توکیو ژاپن

این محققان از طریق اصلاح یک ژن به نام ا Gap Junction Beta 2 ، راه حلی برای پرورش سلولهای حلزون گوش انسان پیدا کرده اند. آنها امیدوارند در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده بتوانند از این طریق برای درمان ناشنوایی حسی عصبی استفاده کنند.

در این تحقیق محققان ژن‌های کپی شده را تکه تکه کردند و از طریقی به یک موش تزریق کردند. هنگامی که این مخلوط به داخل یک گوش از موش تازه متولد شده و بیمار وارد شد، قیچی‌های مولکولی قادر به غیر فعال کردن ، ژن مسبب ناشنوایی شدند. این درمان به سلول‌های مویی اجازه داد تا سالم بمانند و موش را از ناشنوایی نجات دهد.

( منبع ایسنا )

ریسک انتظار برای درمان ناشنوایی از طریق ژنتیک و یا سلولهای بنیادی

درمان ناشنوایی در نوزادان و کودکان بسیار وابسته به زمان است. بدین معنا که هر چقدر از سن زبان آموزی کودک ( ۰ تا ۴ سالگی ) بگذرد درمان سختتر و عوارض بیشتر می شود. یکی از مهمترین عوارض کم شنوایی و ناشنوایی در کودکان ، تاخیر گفتار و زبان است. در اصل اگر ما قادر به شنیدن صحبت اطرافیان خود در سنین طلایی کودکی نباشیم قادر به درک و بیان کلمات در آینده نیز نخواهیم بود.

بنابراین با توجه به اینکه هنوز مطالعات بالا به مرحله کلینیکی نرسیده اند ، بهترین درمان برای ناشنوایی مادرزادی و ارثی استفاده از سمعک و یا کاشت حلزون است.

 

درمان های در دسترس برای کم شنوایی و ناشنوایی

هم اکنون بهترین و کم عارضه ترین درمان برای ناشنوایی های مادرزادی و ارثی استفاده از سمعک و یا کاشت حلزون است . انتخاب بین سمعک و یا کاشت حلزون می بایست توسط شنوایی شناس و گفتار درماتگر  انجام شود. ( با توجه به علت و نوع و میزان کم شنوایی  سن و.. ) . پس از انتخاب سمعک و یا کاشت حلزون ، نوزاد و یا کودک برای درمان مهمترین عارضه کم شنوایی و نا شنوایی یعنی درک و بیان کلمات و جملات می بایست جلسات توانبخشی شنیداری و گفتاردرمانی را دریافت کند. این خدمات در مراکز گفتار درمانی و یا مراکز خانواده کودک و کم شنوا دریافت می شوند.

نقش سمعک در درمان کم شنوایی

سمعک یک وسیله پوشیدنی است که اصوات را از طریق میکروفن خود دریافت می کند و آنها را مطابق با میزان و نوع کم شنوایی فرد ، بلندتر می کند.( در حدی که فرد قادر به شنیدن آن صدا در راحتی کامل باشد ) . این بلندی صدا  تا میرانی است که فرد بتواند اصوات را بشنود و آنها را درک کند. تمامی این مراحل در سمعک ، بصورت آنی انجام می شود.  هر سمعک یک میکروفن ، پردازشگر ، تقویت کننده ، باتری و رسیور دارد.

بنابراین با وجود سمعک ، خیال خانواده از بابت شنیدن اصوات راحت می شود. تجویز و تنظیم سمعک می بایست  توسط  شنوایی شناس معتبر انجام گیرد. ( لیست مراکز شنوایی سنجی ). درمان کم شنوایی ارثی سمعک

در کودکانی که ناشنوایی مادرزادی دارند. بدلیل اینکه در سنین طلایی زبان آموزی دارای کم شنوایی بودند و بخش بزرگی از اصوات پیرامون خود را نمی شنیدند. درمان ناشنوایی آنها علاوه بر تجویز سمعک ، شامل شرکت در جلسات توانبخشی شنیداری و گفتار درمانی نیز می شود. جلسات توانبخشی شنیداری ، توسط آسیب شناس گفتار و زبان و یا شنوایی شناس انجام می شود. در این جلسات تمرکز اصلی بر این است که کودک با اصوات محیط پیرامونش ارتباط برقرار کند ، به آنها توجه کند و برای هر کدام از آنها معنایی در نظر بگیرد. کسب ابن مهارتها برای نوزادان و کودکان بدون جلسات توانبخشی شنیداری ، امری سخت و تقریبا ناممکن است. درمان ناشنوایی مادرزادی در نوزادان و کودکان بدون جلسات توانبخشی شنیداری ناقص است.

 

نوشته مرتبط :  انواع سمعک | نقد و بررسی سمعک ها براساس تکنولوژی ، اندازه و برند - حتما بخوانید!

 

سمعک برای درمان ناشنوایی ها و کم شنوایی های افت ملایم ، متوسط و حتی شدید می تواند (با در نظر گرفتن ملاحظاتی ) بهترین گزینه درمان ناشنوایی حسی عصبی و دیگر ناشنوایی های مادرزادی باشد. در دیگر انواع کم شنوایی ممکن است سمعک قادر به حل مشکل نباشد و نیاز به جراحی کاشت حلزون برای درمان ناشنوایی باشد.

نقش کاشت حلزون در درمان ناشنوایی حسی عصبی

در نوشته کاشت حلزون ، همه چیز را درباره کاشت حلزون توضیح دادیم و نقش آن را در درمان ناشنوایی های مادرزادی ، ناشنوایی حسی عصبی و یا درمان ناشنوایی ارثی  توضیح دادیم. ( مشاهده نوشته ) .

کاشت حلزون شنوایی برای درمان ناشنوایی نوزادان ،  کودکان و بزرگسالان دارای کم شنوایی شدید و عمیق که سمعک به آنها در درک شنیداری نتوانست کمک کند بسیار مفید است . این افراد دارای کم شنوایی از نوع حسی هستند  ، کم شنوایی حسی به این معنی است که سلولهای مویی موجود در حلزون گوش آسیب دیده هستند و به همین دلیل ، صدا نمی تواند به عصب گوش برسد.

هر چقدر سن فرد در زمان جراحی  ،  نزدیک به شروع دوره زبان آموزی ( ۰ تا ۴ سال ) باشد تاثیر عمل کاشت حلزون در درمان ناشنوایی بیشتر است. پس از عمل کاشت حلزون ، حضور کودک و یا فرد در جلسات توانبخشی شنیداری و گفتار درمانی برای تکمیل درمان و کاهش عوارض ناشنوایی ، مهم و ضروری است.

عمل کاشت حلزون همچنین می تواند گزینه درمان ناشنوایی بزرگسالان ی باشد که بصورت مادرزادی دچار کم شنوایی نشده باشند. بزرگسالانی که بعدا دچار کم شنوایی و یا ناشنوایی شده باشند با عمل کاشت حلزون ، شانس بالایی درمان ناشنوایی خود خواهند داشت.

درمان کم شنوایی بدون سمعک از طریق کاشت حلزون امکان پذیر است .کاندید کاشت حلزون باید دارای شرایطی باشد که در نوشته زیر به تفصیل درباره آنها صحبت شده است. اگر انتخاب شما برای درمان ناشنوایی نوزاد ،کودکتان ، عمل کاشت حلزون است خواندن نوشته زیر را حتما به شما توصیه می کنم.

 

نوشته مرتبط :  کاشت حلزون شنوایی | همه چیز درباره کاشت حلزون شنوایی

 

 

درمان کم شنوایی بوسیله دارو

ما در نوشته علت کم شنوایی ، توضیح دادیم که برخی از کم شنوایی ها به دلیل عفونت گوش و یا وجود جرم در گوش می باشد( کم شنوایی انتقالی ). در کم شنوایی انتقالی ، میزان کم شنوایی ، کمتر  است. در این حالت درمان کم شنوایی از طریق دریافت دارو ممکن است. دارو را متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصص اطفال به فرد تجویز می کند.

اگر فردی که دچار اوتیت میانی شده است به موقع دارو دریافت نکند ، خطر ابتلا به کم شنوایی حسی عصبی در او بیشتر می شود . که در اینصورت کم شنوایی و ناشنوایی فرد بدون دریافت وسیله کم شنیداری ( سمعک یا کاشت حلزون ) بر طرف نمی شود. در کم شنوایی های انتقالی دارو درمانی و جراحی مشکل را کاملا بر طرف می کند ولی در کم شنوایی های حسی عصبی سمعک و کاشت حلزون نیز لازم هستند.

 

 

نتیجه گیری

ما در این نوشته گفتیم که تحقیقاتی درباره درمان ناشنوایی مادرزادی و ارثی از طریق ژن درمانی و یا سولهای بنیادی انجام شده است. این مطالعات امید ما برای رسیدن به این اهداف نزدیک کرده است. اما هنوز این مطالعات به مرجله کلینیکال نرسیده است. از طرفی تاخیر و انتطار برای ژن درمانی بدلیل عوارض کم شنوایی ، هزینه زیادی برای کودک و فرد کم شنوا و یا ناشنوا دارد.

درمان ناشنوایی حسی عصبی، از طریق دریافت وسیله کمک شنیداری نظیر سمعک و کاشت حلزون ممکن است. البته شرط کامل بودن درمان ناشنوایی ، انجام خدمات توانبخشی شنیداری و گفتار درمانی است. در ادامه لیست مرکز شنوایی سنجی جهت دریافت سمعک خوب را به شما معرفی کردیم و گفتیم انتخاب سمعک و تنظیم و فتینگ سمک ، مهمترین رکن درمان کم شنوایی و ناشنوایی است.

گفتیم مهمترین عارضه کم شنوایی و ناشنوایی ، تاخیر در گفتار و زبان است و برای رفع و یا پیشگری از این مشکل مهم است که تحت نظر یک مرکز گفتار درمانی و یا مرکز خانواده و کودک کم شنوا باشیم.

سمعک برای درمان ناشنوایی های با افت زیر ۷۰ دی سیبل معمولا مفید است و برای افت های بالاتر معمولا  عمل کاشت حلزون انجام می شود. البته انتخاب بین سمعک و کاشت حلزون ، به همین راحتی نیست و می بایست طبق شرایط خاصی هر انتخاب انجام شود.

اگر  کم شنوایی و ناشنوایی از نوع انتقالی بوده ، عمل جراحی و یا دارو درمانی می تواند بهترین گزینه  درمان کم شنوایی بدون سمعک باشد. ولی اگر فرد دچار کم شنوایی حسی عصبی باشد درمان بدون تجویز سمعک و یا کاشت حلزون ناقص است. درمان ناشنوایی حسی عصبی بدون سمعک و یا کاشت حلزون غیر ممکن است.

 

هنوز سوالی دارید ؟

اگر درباره درمان ناشنوایی مادرزادی ، درمان ناشنوایی ارثی ، درمان ناشنوایی حسی عصبی در نوزادان ، کودکان و بزرگسالان هنوز سوالی دارید بدون نگرانی در قسمت نظرات در پایین سوال خود را بپرسید ( زیاد سوال بپرسید و از ذکر جزئیات غافل نشوید! ) و منتظر بمانید تا در اولین فرصت ( کمتر از دو روز کاری ) پاسخ شما را بدهیم.

 

2 پاسخ
 1. بهار
  بهار گفته:

  درود برشما
  ببخشید اگر فردی در بزرگسالی بخاطر نوازندگی ویولن و سازهای کوبه ای و شاید هم بخاطر عوامل ژنتیکی دچار کم شنوایی شدید عصبی شده باشد کاشت حلزون برای این فرد انجام میشود ؟ اخه در سایتهای مختلف میخوندم که کاهش شنوایی عصبی هیچ درمانی ندارد و این مسئله خیلی ناراحت کننده و نگران کننده هست

  و ایا کلا باید نوازندگی را رها کنند؟ و اگر راهی برای بهبود یا پیشرفت بیشتر ان وجود دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

تعقیب

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -->