درمان لکنت زبان در بزرگسالان معمای پیچیده ای شده است. معمایی که جدید نیست ولی هنوز ناشناخته های زیادی دارد. در این نوشته می خواهیم برای شما که لکنت زبان دارید و این نوشته را می خوانید بنویسیم. سعی می کنیم در عین سادگی در نوشتار ، به نقد و بررسی انواع روشهای درمان لکنت در بزرگسالان بپردازیم. در نهایت انتخاب بهترین روش درمان لکنت بزرگسالان را به شما خواننده محترم می سپاریم.

مهمترین گام در حل یک مساله ، شناخت آن مساله یا مشکل است. افراد زیادی ادعای درمان لکنت زبان بزرگسالان را دارند. وقتی پای صحبت چنین افرادی می نشینید ، می بینید که حتی کوچکترین شناختی از ماهیت لکنت بزرگسالان ندارند. چقدر دردناک است وقتی می بینید با این شناخت پایین ، چه ادعاها و تجویزهایی که نمی کنند و در آخر وقتی به درمان لکنت نمی رسند تمام تقصیرها را بر گردن بیمار و یا مراجعه کننده می اندازند.

بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم قبل از معرفی ۵ روش مطرح شده در درمان لکنت زبان بزرگسالان  ، درباره ماهیت این اختلال گفتاری صحبت کنیم. نوشته های زیر نه براساس یک تخیل! بلکه براساس مطالعات دقیق علمی است که چندین دهه محققان با وسواس تمام بر روی ان انجام داده اند ، تنظیم شده است.

 

ماهیت لکنت زبان در بزرگسالان

لکنت زبان یک مشکل مادرزادی – به این معنا که در بدو تولد همراه با کودک باشد – نیست . این مشکل معمولا در سنین ۲ تا ۶ سالگی در گفتار کودک نمایان می شود. برخی ،  پس از کمتر از دو هفته بروز مشکل ، بصورت خود به خودی خوب شده اند و اندکی ، این مشکل در آنها تثبیت شده است.

به مرور لکنت زبان یا گرفتگی زبان در بزرگسالان پیچیده تر و سر سخت تر می شود. آنچه که به مرور درمان را سخت تر می کنند ماهیت روحی و روانی لکنت زبان است. ساختار لکنت زبان در دوران کودکی و بزرگسالی تفاوت های زیادی دارد. اجازه بدهید در ادامه ساختار لکنت زبان در بزرگسالان را بررسی کنیم. شناخت آناتومی لکنت زبان بزرگسالان ، کمک شایانی در درک روشهای درمان لکنت زبان بزرگسالان به ما می دهد.

 

نوشته مرتبط :  درمان لکنت زبان کودکان | 12 تمرین مهم خانگی در درمان لکنت زبان در کودکان

 

آناتومی لکنت بزرگسالان

در تصویر زیر  دو بخش مشخص ( بخش بالایی کوه  و بخش پایینی کوه ) است. بخش روی آب ( سفید رنگ ) و بخش زیر آب .

بخش روی آب ، اختلال گفتاری صرف است. گیرها ، تکرار ، کشیده گویی ها و وقفه ها . این بخش تنها قسمت نمایان لکنت زبان بزرگسالان است اما همه لکنت زبان نیست. معمولا اعضای خانواده تمام لکنت زبان بزرگسالان را در همین گیرها ، وقفه ها و تکرار کلمات می ببینند. اما یک بخش مهم و پنهان دیگر نیز وجود دارد. بخشی پیچیده که فقط دو نفر از از آن مطلع هستند. درمانگر و مراجعه کننده .

بخش نهان لکنت مربوط احساساتی است که به مرور در ذهن فرد بوجود می آید. برخی از این احساسات بسیار مخرب و فلج کننده هستند. احساساتی که روزی معلول مشکل گفتاری بوده اند و امروز خود مستقل و بخش از علت لکنت زبان در نوجوانان و بزرگسالان شده اند.این بخش پنهان مرور سرسخت تر و بزرگتر ( شدید تر ) می شود و معمولا همین بخش است که باعث مقاومت و شکست در درمان لکنت زبان در بزرگسالان می شود.

درمان لکنت زبان در بزرگسالان

نگاه دقیق تر به بخش آشکار

هر آنچه شما از لکنت زبان می بینید ( تکرار گویی ، قفل ، کشیده گویی و.. ) می تواند اجزای تشکیل دهنده بخش آشکار لکنت زبان باشد. علائم این بخش از یک فرد به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد. فرد بزرگسالی ممکن است به مرور تکرار کلمات در گفتارش کم رنگ و حذف شود و فقط قفل و گیر در کلمات را نشان بدهد. بخش آشکار ، پدر ( آفریننده ) بخش پنهانی لکنت زبان بوده و به مرور با بزرگتر شدن فرد ، ضعیف و ضعیف تر می شود و قدرت را به فرزند خود یعنی بخش نهان ( احساسات ، عواطف و رفتارهای مرتبط با لکنت زبان بزرگسال )  می دهد.

نوشته مرتبط :  واقعیت هایی در مورد لکنت

نگاه دقیق تر به بخش پنهان

این بخش شامل عواطف ، احساسات ، ترس ها ، نگرانی ها ، فرار های فرد بزرگسال از لکنت زبان است. بسیاری از افراد در دوران کودکی هیچ اطلاعی از تکرار ها و قفل های خود نداشتند ( بخض پنهانی در ابتدا وجود نداشت ) ولی به مرور افزایش سطح آگاهی فرد و برخورد افراد پیرامون و همچنین واکنش هایی که خود فرد نسبت به این مشکل داشت آرام ، آرام سبب شکل گیری ترس ها ، اضطراب ها وفرار ها از لکنت زبان شد و این بخش متولد و به مرور بزرگ و بزرگ تر شد.

این احساسات در افراد مختلف انواع و شدت مختلفی دارد. قصد تشریح کامل این احساسات ندارم ولی تمایل دارم با ذکر مثالهایی اهمیت این بخش را در ذهن شما روشن تر کنم.

 • فردی که بدلیل ترس از بروز لکنت ، در جمع دوستان و اقوام کمتر حضور پیدا می کند و یا کمتر حرف می زند.
 • ترس از لکنت سبب شده برخی از کلمات سخت را بیان نکند . ( هنگام خرید به جای “کیک ” ، “شیرینی ” می گوید.)
 • لکنت زبان سبب زودرنجی بالای او اختلاف زیاد او با اعضای خانواده شده است.
 • جواب سوالات معلم را در کلاس می داند ولی داوطلب پاسخگویی نیست.
 • بسیاری از موقعیت های شغلی را به همین دلیل از دست داده است.
 • و..

۵ روش مطرح شده در درمان لکنت زبان بزرگسالان

روشهای و ادعاهای زیادی در درمان لکنت زبان مطرح شده است. این ادعاها در تمام طول تاریخ و در تمام دنیا مطرح بوده است. ما در اینجا ۵  روش درمان لکنت بزرگسالان را مطرح می کنیم و در نهایت تصمیم را به خود فرد واگذار می کنیم.

۱-گفتاردرمانی در درمان لکنت بزرگسالان

عمر گفتار درمانی کم نیست در گذشته نیز افرادی تحت عنوان درمانگر گفتار در کشور های مختلف به افراد دارای لکنت زبان کمک می کردند. در فیلم سخنرانی پادشاه  ، شما می بینید که جرج ششم ( پدر ملکه فعلی انگلستان ) ، برای درمان لکنت زبان خود دست به انواع و اقسام روشهای مطرح زد و تاثیر ندید. در نهایت پادشاه انگلیس با پیروی از دستورالعمل های گفتار درمانگر خود بر ترس از سخنرانی و لکنت خود ، غلبه می کند و  برای مردم کشور سخنرانی پیروزی بخشی را انجام میدهد.

درمان لکنت بزرگسالان

گفتاردرمانی می بایست توسط آسیب شناس گفتار و زبان ( و نه روانشناس و مربی و معلم ..) انجام شود. آسیب شناس گفتار وزبان می بایست توانایی بالایی در مدیریت درمان لکنت زبان بزرگسالان داشته باشد. اگر یک آسیب شناس گفتار و زبان دوره های علمی و تجربی لکنت زبان بزرگسالان را نگذرانده باشد و همچنین تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد ، نمی تواند به شما کمکی کند.

انتخاب روش درمانی ، مناسب با شرابط مراجعه کننده

روشهای و رویکردهای درمانی استاندارد و معتبری در درمان لکنت زبان بزرگسالان وجود دارد که آسیب شناس گفتار و زبان از آنها مطلع است. سوال اساسی که شما به همراه گفتار درمانگر خود باید به آن پاسخ بدهید . این است که کدام رویکرد درمانی برای شما مناسب تر است.

تاکید برخی از رویکردهای درمانی صرفا بر درمان بخش آشکار و برخی از آنها صرفا بر روی بخش نهان لکنت زبان است. گفتار درمانگر به همراه شما و براساس وضعیت لکنت تان ، تصمیم می گیرد که از کدام و یا کدامین رویکردی درمان استفاده کند. تصمیم اینکه در ایتدا از مدام رویکرد شروع کنیم نیز در درمان شما حائز اهمیت است.

برخی از رویکردهای درمانی گفتار درمانی ، بصورت فشرده و برخی بصورت هفته ای دو جلسه ای می باشند. آنچه در تمامی این رویکردها مشترک است ، نیاز به همکاری بالای فرد دارای لکنت و خانواده او است. تقریبا در تمامی رویکردهای درمان لکنت بزرگسالان ، گفتار درمانگر نقش مشاور و همراه را دارد و آن کس که در نهایت می بایست راه درمان لکنت را طی کند ، خود فرد است.

 

سوال اساسی که شما به همراه گفتار درمانگر خود باید به آن پاسخ بدهید . این است که کدام رویکرد درمانی برای شما مناسب تر است.

چرا گفتار درمانی من جواب نداد؟

ممکن است شما قبلا به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کرده اید و نتیجه چندانی ندیده اید . این شکست شما می تواند بدلایل زیر باشد:

 • بنا به دلایلی همکاری خوبی با گفتار درمانگر خود نداشته اید.
 • جلسات درمانی را نصف و نیمه رها کرده اید.
 • بجای گفتار درمان نزد روانشناس و یا مربی آموزشی مراجعه کرده اید.
 • با گفتار درمانگر خود ارتباط خوبی نداشته اید.
 • در آن زمان انگیزه بالایی برای درمان لکنت خود نداشته اید.
 • گفتار درمانگر شما تجربه کافی در درمان لکنت زبان نداشته
 • به گفتار درمانگر خود اعتماد نداشته اید.

ممکن است دلیل شما از موارد بالا نباشد. به هرحال اگر هنوز به دنبال درمان گرفتگی زبان خود هستید بهتر است منتظر ننشینید و بدنبال همراه خوب و با تجربه ای ( گفتار درمانگر ) بگردید.

 

۲- دارو درمانی

ما قبلا در نوشته دارو برای درمان لکنت زبان ، بطور مفصل دراین باره نوشتیم. گفتیم که به دلیل ماهیت پیچیده لکنت دارویی وجود ندارد که بتواند هم مشکلات بخش آشکار و مشکلات بخش پنهان را بصورت دائمی حل کند.

نوشته مرتبط :  داروی لکنت زبان | داروی گیاهی برای لکنت زبان گرفتگی زبان

۳-طب سنتی و یا اسلامی در درمان لکنت زبان بزرگسالان

طب سنتی در این زمینه راهکارها مشخصی و موثر ارائه نداده است. البته برخی از افراد احتمالا ناآگاه و یا سودجو ، توصیه هایی را ( مانند خوردن بادام و برخی نخوردن بادام ! ) مطرح کرده اند.

۴- شبیه سازی ذهن

محمد احسان تقی زاده – روانشناس و  کاندید نمایندگی دو دوره مجلس – بصورت کلی ادعاهایی در درمان لکنت زبان بزرگسالان  بوسیله شبیه سازی ذهن مطرح کرده است. تیم هوش کالا غالب گفته ها و نوشته های ایشان را مطالعه کردند و با موارد ضد و نقیضی زیادی برخورد کردند.

گاهی در برخی از صحبت ها حتی ماهیت لکنت زبان نیز بخوبی تبیین نشده بود. در آنجائیکه مشکلات عقب ماندگی ذهنی و فلج مغزی را جزو درجاتی از لکنت زبان دانسته بودند. در نهایت رویکردهایی درمانی این مرکز نیز ترکیبی از برنامه نویسی ذهن ، تلقین و کشیده گویی است.( براساس اطلاعاتی که تاکنون منتشر کرده اند .)

درمان لکنت زبان و آموزش فوتبال حرفه ای با یک روش!

این تیم  ( شبیه سازی ذهن ) اخیرا با همان روش درمان لکنت توانسته اند فوتبال حرفه ای را نیز آموزش دهند. اینکه بین لکنت زبان بزرگسالان و فوتبال چه ارتباطی وجود دارد هنوز برای ما مشخص نشده است. در پایین بخشی از توضیحات مبتکران شبیه سازی ذهن را می خوانیم :

به جای استفاده از داده های خطی و برداری که بر اساس آن تمام جزئیات و روشها برای بازیکن کاملا تعریف و دیکته می گردد(سلب خلاقیت)میتوانیم از نوع جدید و متفاوتی از تمرینات استفاده کنیم که این تمرینات با استفاده از زبان ذهن(mind language (بوده که زبانی شبیه به زبانهای برنامه نویسی هوش مصنوعی در کامپیوتر می باشد و تاثیر مستقیم و شگفت آوری در مدت زمان کوتاه بر روی ناخود آگاه ذهن بازیکنان گذارده و از این رو بازیکنان میتوانند بصورت ناخود آگاه و پایدار برنامه های مد نظر مربی را در شرایط بازی به اجرا در آورند.

در حقیقت مربی مانند یک برنامه نویس برای سیستمهای فکری خود برنامه نویسی میکند و این برنامه را در تمرینات بر روی ذهن بازیکنان  install میکند(نصب میکند).هدف از این تمرینات تکرار نبوده این تمرینات شبیه بازی های فکری بوده و هدف این تمرینات حل هوشمندانه معما های بازی است و مربی برای هر برنامه خود باید یک بازی فکری و معما طرح کند تا بازیکنان با فکر خود معما را حل کرده و به جواب برسند. جواب این معما همان نتیجه و کاری است که مربی میخواهد در بازی انجام گیرد. منبع 

در همین پاراگراف های فوق که از وب سایت شبیه سازی دهن برداشته شده ، ما هیچ رویکرد مشخص و شفافی نتوانستیم بیابیم. حرف های کلی و مبهم که اشاره به نصب یک بسته معجزه آسا در ذهن انسان دارد. اینکه این بسته چیست و چگونه در ذهن ما برنامه نویسی می شود هنوز نامشخص است .

در نهایت تیم هوش کالا به دلیل اینکه مبتکران این شیوه ، هیچ گونه تخصصی در رشته تحصیلی و چه در مقالات خود ( بطور مستند ) در رابطه با لکنت ارائه نکرده اند. نمی تواند این روش را جزو روشهای مطرح درمان لکنت به شمار بیاورد.

تیم هوش کالا امیدوار است که این مرکز برای تمامی ادعاهای خود ، مدرک مستند ارائه نماید.

۵-خود درمانی

براساس روش خود درمانی در درمان لکنت زبان بزرگسالان ، فرد با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردهایی که از محیط می گیرد  و همچنین تغییر نگرشهای خود نسبت به لکنت ، تلاش کند که اختلال گفتاری خود را اصلاح کند.

بیناد لکنت زبان آمریکا کتابی را به زبان انگلیسی تحت عنوان خود درمانی در درمان لکنت زبان بزرگسالان منتشر کرده که می تواند برای شما مفید باشد. ( مشاهده و دانلود )

گفتگوی داغ ! درباره درمان لکنت زبان در بزرگسالان

باور ما این است که برای روشن شدن بحث درمان لکنت زبان بزرگسالان ، متخصصین گفتار درمانی ، مراجعین دارای لکنت زبان و والدین می بایست به بحث و گفتگو در این باره بپردازند. اگر آسیب شناس گفتار و زبان هستید نقد ، نظر خود را درباره نوشته فق مطرح کنید. آیا روش درمانی دیگر برای لکنت بزرگسالان می شناسید ؟

اگر از مراجعین دارای لکنت هستید از تجارب درمانی خود بگویید؟ آقا قبلا از روشهای فوق و یا روش دیگری استفاده کرده اید چه نتایجی داشتید؟

اگر هنوز شما درباره درمان لکنت بزرگسالان ، ابهام و سوالی دارید نگران نباشید. در قسمت نظرات در پایین ، ابهام و سوال خود را بپرسید و منتظر بمانید تا در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهیم. ما در این نوشته درباره ۵ روش معمول در درمان لکنت زبان بزرگسالان توضیحاتی را ارائه داده ایم . شما نیز می توانید این نوشته را در بین دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

15 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام ممنونم از مطلب خوبتون. اگر بنده با اقای ازدواج کنم که لکنت دارد آیا ممکنه طی زندگی خودمم دچار لکنت بشم؟

  پاسخ
 2. امید-شیراز
  امید-شیراز گفته:

  با تشکر از متن خوبتون.
  سلام من ۲۸ سال دارم و از بچگی دچار لکنت خفیف هستم. یعنی در شروع کردن بعضی کلمات قفل میکنم. بخصوص کلماتی ک با حروف چ آ ا م ب شروع میشوند.
  نمیتونم سلیس و روان صحبت کنم. اگر بخوام دو دقیقه صحبت کنم حداقل دو یا سه بار گیر میکنم و این از تاثیر صحبت من روی مخاطب کم میکنه و خودم خیلی اذیت میشم و خیلی جاها باعث شکستم شده بخصوص توی مصاحبه کاری
  البته روی ربانم هم قاچ قاچ هست و پهلوهای زبانم ی کم له شده شاید ب این خاطر هست که قبلا ترشی جات زیاد میخوردم .
  هنوز هم ب گفتار درمانگر مراجعه نکردم

  شما چ راهی پیشنهاد میکنید برای بهتر شدن لکنت زبانم؟

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز
   مصطفی قاسمی برم سبز گفته:

   سلام مشکلی که برای زبانتون پیش آمده ارتباطی با لکنت زبان ندارد. بهترین راهکار مراجعه به گفتاردرمانی است و بسیار مهم است تا می توانید حساسیت و توجه تون را از گفتارتون کم کنید

   پاسخ
 3. .
  . گفته:

  لکنت هیچ درمانی نداره همش دروغه هر شغلی که انتحاب کنی باید روان حرف بزنی و فرد دارای لکنت فقط باید خود کشی کنه اینا همش امیدواری دروغه

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز
   مصطفی قاسمی برم سبز گفته:

   سلام افراد زیادی داریم که شاغل هستند زندگی خوبی دارند و نه تنها روان حرف نمی زنند بلکه اصلا نمی تونند حرف بزنند این ها هم باید خودکشی کنند ؟ ۴ میلیون معلول جسمی هم داریم اینها هم که مشکلشون قابل مقایسه با لکنت نیست اینها هم باید خودکشی کنند؟ خدا رو شکر است که استیون هاوکینگ مثل شما فکر نمی کرد.

   پاسخ
 4. ابوالفضل
  ابوالفضل گفته:

  سلام، من از بچگی لکنت دارم در بزرگسالی به درمانگر مراجعه کردم که تأثیر زیادی نداشت اما مدت کوتاهی به روانشناس مراجعه کردم که تأثیرش برای بهبود لکنت من از گفتاردرمانگر بیشتر بود، شما روانشناسی که در این زمینه مناسب باشه سراغ دارید معرفی کنید؟

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز
   مصطفی قاسمی برم سبز گفته:

   سلام متاسف شدم که جلسات گفتاردرمانی تان رضایت بخش نبود. درمان لکنت زبان صرفا در حیطه گفتاردرمانگر است. بنابراین روانشناسی نمی تواند در این حیطه به شما کمک کند البته برخی از مواقع مشکل لکنت زبان نیست و به اشتباه لکنت نامیده می شود

   پاسخ
 5. حمید
  حمید گفته:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون.
  من از بچگی لکنت زبان دارم. الان هم که ۲۷ سالمه بازم یه خورده لکنت دارم. واسه کارشناسی ارشد دو سال تهران بودم. خدمت یه خانم دکتری که فامیلیشو فراموش کردم دو الی سه جلسه گفتار درمانی رفتم. همین مطالب بالا رو بهم میگفتن. متاسفانه ارشدم تمام شد و نتونستم ادامه بدم. مطالب سایتتون منون یاد صحبت های ایشون انداخت تصمیم دارم بازم تمریناتشو ادامه بدم.

  پاسخ
 6. کامبخش فرهمندپور
  کامبخش فرهمندپور گفته:

  با سلام خدمت استاد گرامی جناب آقای قاسمی عزیز – با مطالعه مطالب شما، و همچنین پاسخ به کامنتها، بسیار خشنود شدم که دربین جامعه گفتار درمانی، افرادی مانند شما وجود دارد که وجود دارد: ۱- نگاه به لکنت زبان از زاویه ای متفاوت و به دور از کلیشه های مرسوم. ۲- نقد کردن حرفه های متفرقه و نامربوط به موضوع لکنت زبان. امیدوارم همانطور که نقد زیبای شما موجب ارتقای مخلص شد، برای ارتقای برخی گفتار درمانها که به درمان لکنت زبان میپردازند نیز آنها را بی نصیب نگذارید که نقد کردن و نقد شدن لازمه پیشرفت حرفه ای انسان است. با آرزوی سرافرازی- کامبخش

  پاسخ
  • مصطفی قاسمی برم سبز
   مصطفی قاسمی برم سبز گفته:

   سلام جناب آقای فرهمندپور شما به من لطف دارید و من افتخار شاگردی اساتیدی چون حضرتعالی را دارم. من هم از شما بابت مطالب خوب وب سایت و کتابتون تشکر می کنم .

   پاسخ

تعقیب

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  -->