ادیوگرام کم شنوایی متوسط

ادیوگرام چیست ؟  نتایج تست های شنوایی در ادیوگرام نمایش داده می شوند. ادیوگرام یک شماتیک از کمترین بلندی صداهایی است که کودک در هر فرکانس می تواند بشنود. اصوات محیطی دارای فرکانس ها و بلندی های متفاوتی هستند. برای اینکه یک تست خوب از وضعیت شنوایی فرد بدست بیاوریم می بایست هر فرکانس را در بلندی های مختلف جداگانه تست کنیم و  نتیجه آن را در ادیوگرام ثبت کنیم.

علامت های روی ادیوگرام ، نشان دهنده وضعیت صدای شنیده شده در فرکانس و بلندی خاص است.مثلا اگر علامتی بر روی فرکانس ۵۰۰ و بلندی ۴۰ دسی بل بود. این بدین معناست که کودک صدای با فرکانس ۵۰۰ را فقط با بلندی ۴۰ به بالا می شنود. ( صداهای با فرکانس ۵۰۰ که بلندی کمتر از ۴۰ را دارند نمی شنود. )  اینکه این علامتها کجا قرار دارند نشان دهنده درجه کم شنوایی کودک است.

ادیوگرام چیست ؟

[irp posts=”2311″ name=”شنوایی سنجی بزرگسالان | همه چیز درباره تست شنوایی سنجی بزرگسالان”]

علامت های ادیوگرام

علامت  ” O ” نشان دهنده پاسخ شنوایی گوش راست و  علامت “X ” نشان دهنده پاسخ شنوایی گوش چپ است. همچنین اطلاعات شنوایی  گوش راست با رنگ قرمز و اطلاعات گوش چپ با رنگ آبي بر روي اديوگرام ثبت مي شود. هدف اصلي انجام اديومتري و ثبت اديوگرام ، تعيين درجه و نوع كم شنوايي است.

منطقه مشخص شده در ادیوگرام زیر محدوده اغلب صداهایی است در گفتار کلامی افراد شنیده می شود. محدوده مشخص شده ،  برای شنیدن و درک گفتگو های کلامی بسیار مهم و حائز اهمیت است. هر صدایی که هنگام شنیدن کلام دیگران می شنویم دارای بلندی و فرکانس ( زیر و بمی ) متفاوتی است. برای نمونه صدای ” س ” دارای فرکانس بالا و بلندی کمی است و صدای ” اُ ” دارای فرکانس پایین  و بلندی نسبتا بیشتری است.محدوده صداهای گفتاری در ادیوگرام

 

نمونه هایی  از ادیوگرام:

نمودارهای ادیوگرام های زیر نشان دهنده انواع مختلفی از کم شنوایی است. این نمودار ها پس از تست شنوایی ثبت شده اند.

ادیوگرام کم شنوایی متوسط

اقت شنوایی متوسط

افراد با افت شنوایی متوسط بدون سمعک مشکلات زیادی در شنیدن و درک گفتار اطرافیانشان دارند. حتی در زمانهایی که در نزدیکی آنها صحبت می کنید.


کم شنوایی شدید در ادیوگرام

افت شنوایی شدید

کودکان با افت شنوایی شدید ممکن است فقط صداهای خیلی بلند محیطی مانند صدای آژیر آتش نشانی را بشوند.

 


ادیوگرام طبیعی

شنوایی طبیعی

این ادیوگرام یک شنوایی طبیعی را نشان می دهد.

 

[irp posts=”5650″ name=”شنوایی سنجی نوزادان | همه چیز درباره سنجش شنوایی نوزادان”]


ادیوگرام کم شنوایی خفیف

افت شنوایی ملایم ( خفیف )

کودکان با افت شنوایی ملایم ممکن در شنیدن گفتگو های آهسته و یا از راه دور و یا همراه با سرو صدای محیطی را مشکل داشته باشند.

 

 

آخرین ویرایش۳ سال

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] تنظیم سمعک یک کار بسیار تخصصی است و می بایست براساس ادیوگرام شما انجام شود. ادیوگرام همان نمودار یا نتیجه تست […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *